Denník N

Andrej Danko: Ukameňujme spolu tých netvorov (doslovný prepis prejavu)

Foto – TASR
Foto – TASR

Predseda SNS povedal, že je pripravený zvolať mimoriadny snem SNS a bude rokovať s prezidentom a premiérom.

Vážené dámy a vážení páni,

v zmysle zákona číslo 308 o vysielaní a retransmisii a zákona o RTVS majú traja najvyšší ústavní činitelia v prípade závažných skutočností právo na prejav.

Keďže som sa dozvedel, že túto možnosť chce využiť prezident Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, bol som pripravený splniť si svoju štátnickú povinnosť. Rešpektujem však rozhodnutie pána prezidenta − ak nevystúpil on, neurobím tak ani ja. Napriek tomu chcem povedať pár myšlienok, ktoré som mal pripravené, a súčasne sa chcem vyjadriť k dnešnej výzve prezidenta Slovenskej republiky.

Nedokážem si predstaviť ten veľký smútok a bolesť rodičov, ktorých deti niekto minulý týždeň brutálne zavraždil. Verejne prehlasujem a úprimne si želám, aby ich vrah a objednávateľ skončil v pekle.

Viem, že moje slová nevrátia čas, a ešte raz chcem úprimnú sústrasť vyjadriť obom pozostalým rodinám. Sám som rodič a nedokážem si túto vec predstaviť.

Prvé informácie od prezidenta Policajného zboru boli o tom, že trestný čin súvisí s prácou novinára, a preto musí byť vyšetrený. Skúsim si pomôcť slovami filozofa a spisovateľa Ralpha Emersona: „Demokracia je vláda tyranov korigovaná novinármi.“ A pán Kuciak takým novinárom bol.

Skúsme však spolu oddeliť vraždu od politiky a štát od mafie. Nerobme však závery skôr, než budeme mať dôkazy, lebo to vedie k anarchii.

Nemôžeme byť vyšetrovateľmi, sudcami a katmi zároveň. Rešpektujme legitímny proces vyšetrovania, rešpektujme prácu polície, prokuratúry a súdov.

Ak to tak nebude, nerešpektujeme svoj štát. V situácii, ktorú dnes prežívame, je najdôležitejšia rozvaha. Unáhlené rozhodnutia, ktoré sú často ovplyvňované emóciami, nič nevyriešia.

Podporujme vyšetrovací tím, podporujme Policajný zbor.

Ani nie 24 hodín od závažného trestného činu sa na verejnosti objavili zaručené správy a konštrukcie o tom, kto je vinníkom. Vítal som ich a vítam tak ako každú verziu tohto prípadu.

Zrazu sa vynorili desiatky ľudových vyšetrovateľov a sudcov, ktorí na rozdiel od polície presne vedeli, čo sa stalo. Preto vyzývam najmä politikov, aby sa zdržali zneužívania tejto udalosti na svoje osobné ciele.

Pre mňa je netvor ten, kto spáchal túto vraždu. Ale zlým človekom pre mňa je aj ten, kto túto vraždu zneužíva, a to na akýkoľvek účel.

Zlo plodí len zlo. Odmietam špinenie nevinných ľudí v podobe, ako sa dialo minulý týždeň.

Chcem vyzvať všetkých, aby svoj hnev obrátili voči skutočným páchateľom a objednávateľom. Ale tých musí potvrdiť relevantné vyšetrovanie. A potom za spravodlivosť a proti nim sa pokúsim byť jedným z prvých na barikádach. Nebudem mať zľutovanie s nikým, ak sa preukáže súvislosť.

Vražda dvoch mladých ľudí musí byť bezpodmienečne vyšetrená a vinníci spravodlivo potrestaní. Na tom sa zhodneme všetci a to je postoj, ktorý by nás mal spájať.

Slovensko sa nachádza v zložitej situácii. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme chránili medzinárodne jeho meno. Všetci tí, ktorí s tým nemáme nič, musíme spojiť sily, aby sme zlo zastavili.

Slovensko je malý štát, ale za dvadsaťpäť rokov sme toho dokázali veľa. Často hovorím, že sme národ, ktorý má svoju históriu stáročia, ale len pár rokov máme to šťastie mať svoj štát. A vidím to v okolitých štátoch, ako vo veľa veciach Slovensko je obdivované, ako pracovitosť Slovákov, národnostných menšín, ako je vnímaná. Nie náhodou sa Slováci v okolitých štátoch stávajú premiérmi, primátormi miest. Máme to vo svojej genetike. Vieme byť dobrí, vieme sa nahnevať, ale dnes sa naozaj musíme spojiť. Nesmieme ubližovať nevinným.

Slovenská republika je naďalej suverénny, právny a demokratický právny štát. Ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky urobím všetko pre to, aby nikto náš štát neoznačoval za mafiánsky. A to urobím aj v boji s tými, ktorí sa z mafií dostávajú do politiky. Rovnako však nedovolím absurdné spájania, intrigy a konšpirácie, ktoré vznikajú len na základe toho, aby bol prilievaný olej do ohňa.

Za Slovenskú národnú stranu, ako predseda Slovenskej národnej strany, vyhlasujem, že som pripravený viesť dialóg s prezidentom Slovenskej republiky i s predsedom vlády Slovenskej republiky, že som pripravený zvolať snem Slovenskej národnej strany a som pripravený viesť konštruktívnu politiku k tomu, aby táto vzniknutá situácia bola vyriešená.

Ešte raz na záver však vyzývam všetkých na rozvahu. Máme indície, máme pocity, nemáme však dôkazy.

Ukameňujme spolu tých netvorov, ktorí to urobili, ale až vtedy, keď budeme vedieť, kto sú skutoční páchatelia.

Ďakujem vám.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Andrej Danko

Koaličná kríza

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie