Denník N

Chystá sa prevrat – Fico naskočil na vlnu, ktorú už pár dní šíria dezinformačné weby

Zahraničné sily sa snažia rozvrátiť Slovensko. Túto verziu už nešíria len prokremeľské weby – najnovšie si ju osvojil aj Robert Fico.

V piatok ráno, v deň zhromaždení za zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, mali tri dezinformačné weby na svojich stránkach články s rovnakým posolstvom: zahraničné sily vraj chystajú na Slovensku prevrat. V nedeľu podvečer sa tomuto výkladu udalostí náhle priblížil aj premiér Robert Fico.

Dezinformačné weby sa už niekoľko dní snažia odrádzať ľudí od účasti na zhromaždeniach, ktoré sa objavili ako reakcia na Kuciakovu vraždu. „Mainstreamové médiá v zahraničnom vlastníctve podnecujú k nepokojom,“ písal napríklad český Aeronet.

Internetová verzia slovenského časopisu Zem a vek oznamovala: „Majdanizácia Slovenska“. A server Hlavné správy citoval v titulku bývalého novinára Slobodnej Európy Milana Žitného, podľa ktorého sa Kuciakov vrah snažil destabilizovať štát.

Na koho sa to podobá

V nedeľu večer sa po vyslovení prvej vety vystúpenia Roberta Fica ukázalo, že takýto výklad už začal šíriť aj premiér. V reakcii na vystúpenie Andreja Kisku povedal, že prezident „prečítal vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo napísané na Slovensku“.

Kiska dve hodiny predtým Fica vyzval, aby buď zásadne zrekonštruoval vládu, alebo umožnil predčasné voľby. Premiér však naznačil interpretáciu, že ide o snahu vyvolať na Slovensku prevrat.

„Prezident sa týmto vyhlásením hlási k opozícii, ktorá hovorí o potrebe prevratu na Slovensku. Ak má dôjsť k zmenám vo vláde, budú výsledkom dohody koaličných partnerov a v tomto procese ústava Slovenskej republiky nevidí žiadnu úlohu prezidenta Slovenskej republiky,“ dodal Fico.

V skutočnosti opozícia ani Kiska nemajú šancu vládu odstaviť, pokiaľ ju podržia poslanci vládnych strán (Smer, SNS, Most-Híd). Most-Híd však už dáva niekoľko dní najavo, že minimom na ďalšie fungovanie vlády je odvolanie Kaliňáka; dnes už dokonca otvorene hovorí o rekonštrukcii vlády.

Ak chce Fico ďalej vládnuť, musí teda presvedčiť svojich partnerov v koalícii a dohodnúť sa s nimi. Ak ich nepresvedčí, vláda skončí podobne, ako skončila Radičovej vláda v roku 2012, keď koalícia stroskotala pre rozdielne postoje k pomoci Grécku.

Takto vyzerala titulná stránka servera Aeronet v deň masových pochodov za Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

A zase Soros

Viaceré dezinformačné weby začali bezprostredne po Kuciakovej smrti čitateľom vysvetľovať, že všetko je inak, než píšu „mainstreamové médiá“. Podľa Aeronetu to bol novinár, ktorý v skutočnosti spolupracoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie