Denník N

A to je všetko? Na rukách máte krv. Z Koncertu pre Jána a Martinu zneli silné odkazy (video)

Nedeľný Koncert pre Jána a Martinu sledovalo v Bratislave preplnené Hlavné námestie. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nedeľný Koncert pre Jána a Martinu sledovalo v Bratislave preplnené Hlavné námestie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Cez víkend sa v Bratislave zaplnilo ďalšie námestie – Hlavné. Mnohé pesničky tam dostali úplne nový význam.

Otázku, načo robiť okrem pochodov aj takúto akciu, majú zodpovedanú všetci, ktorí prišli v nedeľu podvečer na bratislavské Hlavné námestie. Aj tisícky ďalších ľudí sledujúcich live stream Denníka N online. Nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín.

Koncert na pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zorganizoval Michal Kaščák so svojím tímom z Pohody, a kým so skupinou Bez ladu a skladu hrali inštrumentálku z roku 1989, neďaleko odtiaľto premiér Fico vyhlasoval, že opozícia a prezident tancujú na hroboch dvoch ľudí. Mal to prísť povedať sem, na toto námestie, alebo aspoň vnímať vlny emócií od muzikantov aj od počúvajúceho davu. Videl by minifestival, na ktorom počas dvoch hodín vystúpilo jedenásť slovenských muzikantov a dvaja českí hostia – David Koller a Michael Kocáb. Znela hudba rôznych žánrov, celý večer otvoril Jozef Lupták s priateľmi zo súboru Konvergencie Quartet, ktorí zahrali prvú časť skladby Quatro Movimenti od Mariána Vargu; na záver zaznelo dielo Musica Slovaca Ilju Zeljenku.

Video: Koncert pre Jána a Martinu
autorka: Martina Koník

Klasika orámcovala večer, na ktorom zneli aj ľudové melódie v podaní Muzičky, elektronická tanečná hudba so silným spoločenským odkazom B-complexa alias producentky Matie Lenickej (ktorá nápad na Koncert pre Jána a Martinu vnukla Mišovi Kaščákovi), rockové pesničky aj balady. Nastalo veľa silných momentov, keď hudba nie je len o hudbe. Aj známe pesničky kapiel Korben Dallas, Billy Barman či Para dostali nové aktuálne významy; čo nepovedali slová, to dopovedala hudba.

1989 aj 1998

Michael Kocáb spolu s Karpatskými chrbátmi pripomenul nadčasové veci svojej kapely Pražský výběr ešte z 80. rokov. Vo vzduchu visiacu revolučnú náladu pripomínajúcu atmosféru volieb v roku 1998, ktoré odstavili mečiarovskú vládu, umocnili najmä dva momenty – keď Longital po pokojnom úvode prešli vo svojej A to je všetko? do burácajúceho refrénu so sólom na bicích (pozrite si záznam II. časti koncertu v čase 1:02:31) a keď rapper Vec alias Branči Kováč odpremiéroval svoju chystanú skladbu.

„Sa správate jak prasce, vy svine / zas je niekto iný na vine, vždy ten iný, len vy nie / To čo si dovoľujete?! Vy bolševickí hajzli, myslíte, že ste bohovia, no ste len populárni,“ viac kričal než spieval, čítajúc slová z mobilu. Pesnička ešte nemá hotový hudobný podklad, ale už má názov – Krv na rukách. Je to rap, ktorý sa nezaoberá sám sebou, ale tým, čo sa deje okolo, čím žije spoločnosť. Chce odpovede aj na nepríjemné otázky, pripomína, že „vláda je služba nám“, a upozorňuje, že „sloboda nie je trváca / a práve teraz tá naša prudko krváca“. Keď to Vec posielal z pódia cez reproduktory, ten odkaz akoby ľudia na totálne zaplnenom námestí len zosilnili a poslali ďalej tam, kam mieri (pozrite si záznam v čase 23:10).

„V pondelok večer som rozmýšľal, ako sa dá narábať s informáciou o smrti Jána a Martiny, a v utorok ráno som dostal esemesku od Matie, či nespravíme akciu. Vtedy sa to začalo diať. Bola to jedna z možností, ako sa vyrovnať s tým, čo sa stalo. My sme to urobili takto, pretože robíme hudobné akcie,“ povedal Michal Kaščák po koncerte v debate Denníka N v Nu Spirit Clube.

Pozn.: Michal Kaščák je členom redakčnej rady Denníka N.

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Kultúra

Teraz najčítanejšie