Denník N

Ohurujúca ústavná neslušnosť premiéra Roberta Fica voči hlave štátu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér Fico asi čítal nejakú inú ústavu, než je Ústava Slovenskej republiky.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta SR

Pôvodne som sa nezamýšľal nad nejakým verejným vyjadrením k situácii, ktorá vznikla po brutálnom odchode dvoch mladých ľudí, Janka Kuciaka a Martinky Kušnírovej, z tohto sveta. Príliš mi to zaváňalo politickým kontextom a zdalo sa mi správne ponechať komentáre iným než právnikom.

Predseda vlády Robert Fico sa však vyjadril (4. marca 2018 o 18.10) tak, že prezident republiky Andrej Kiska sa svojím stanoviskom k politickému stavu vecí pripojil k tým, čo tancujú na hrobe dvoch nevinných obetí zločinu, ktorý nemá obdobu v novodobej histórii Slovenska. Provokačný záver stanoviska premiéra, ktorému sa okrem toho podarilo počas štyroch minút viackrát ústavnoprávne zmýliť, ma donútil napísať nasledujúce riadky.

Vyjadrenie vraj písali ľudia, ktorí nepoznajú ústavnoprávne tradície a pravidlá na Slovensku. Predseda vlády pozabudol na marec 1994, keď využitie ústavného oprávnenia hlavy štátu vystúpiť v parlamente viedlo k návrhu na hlasovanie o dôvere Mečiarovej vláde. Vláda padla. Podobná situácia, ale bez účasti prezidenta republiky, bola aj v roku 2012, keď sa po menej než dvoch rokoch skončila vláda Ivety Radičovej a konali sa predčasné voľby. Prezident Michal Kováč tak založil ústavnú zvyklosť, v zmysle ktorej hlava štátu môže vyzvať aj Národnú radu, aby konala, ak si vláda neplní svoje ústavné poslanie. Táto zvyklosť je prameňom nepísaného ústavného práva.

Návrhy prezidenta republiky o totálnej rekonštrukcii vlády alebo o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie