Denník N

Na Slovensko priletel Sorosov majster na revolúcie. Ako hoax pripravil pôdu k Ficovmu prejavu

George Soros, najväčší zákulisný hráč už aj podľa Roberta Fica. Foto – TASR/AP
George Soros, najväčší zákulisný hráč už aj podľa Roberta Fica. Foto – TASR/AP

Minulý týždeň rozšíril český anonymný web Aeronet vymyslenú správu o tom, ako George Soros môže na Slovensku chystať štátny prevrat.

Pred necelým týždňom napísal anonymný český server Aeronet v článku prekvapujúcu informáciu: „Naša redakcia získala pred dvoma hodinami informáciu, že na Slovensko dorazila pravá ruka Georgea Sorosa, Marcello Fabiani.“

Muž s talianskym menom je údajne Sorosovým spolupracovníkom, ktorý jazdí po svete a organizuje štátne prevraty. „Je to jeden z architektov Oranžovej revolúcie v roku 2004. Tajomný Marcello sa objavuje všade tam, kde padajú vlády a režimy,“ písal autor textu podpísaný skratkou VK (Vedoucí kolotoče).

Správa o tajomnom expertovi sa okamžite dostala aj na ďalšie dezinformačné weby. Objavila sa aj v komentároch pod článkami niekoľkých médií, celkovo sa mohla dostať minimálne k desaťtisícom ľudí.

Keď potom čitatelia dezinformačných webov v pondelok počúvali prejav premiéra Roberta Fica, všetko im mohlo do seba zapadnúť. Fico totiž naznačil, že finančník George Soros môže ovplyvňovať prezidenta Andreja Kisku, ktorý cez víkend vyzval na rekonštrukciu jeho vlády alebo na predčasné voľby.

„Chcem dnes na tejto tlačovej konferencii pánovi prezidentovi postaviť jednoduchú otázku – 20. septembra 2017, New York, Piata avenue – pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno, a ten človek sa volá pán Soros,“ pýtal sa Fico.

Články Aeronetu sa vyznačujú siahodlhými titulkami. O údajnom Sorosovom revolucionárovi prvýkrát napísal v článku zo stredy 28. februára.

Farská: To je nejaký mafián?

Informácia o Marcellovi Fabianim, ktorý po vražde novinára Jána Kuciaka údajne priletel na Slovensko, má však jeden nedostatok – takýto človek pravdepodobne vôbec neexistuje. Týždenník Trend v pondelok upozornil, že pred publikovaním článku Aeronetu sa o nikom takom na internete nepísalo.

„Prvá internetová zmienka o tomto domnelom mužovi sa objavila až v stredu minulý týždeň, keď vyšiel článok Aeronetu,“ poznamenal Trend.

K podobným zisteniam dospela aj česká skupina Manipulatori.cz, ktorá sa venuje vyvracaniu hoaxov. „Súhlasíme s týmto zistením,“ poznamenala skupina pre Denník N.

Žiadneho Fabianiho nepoznajú ani organizátori bratislavských zhromaždení, ktoré sú reakciou na vraždu Jána Kuciaka a Mariny Kušnírovej. „Neviem, o koho ide,“ povedala spoluorganizátorka spomienky Karolína Farská. Následne sa spýtala, či ide o niektorého z mafiánov, ktorí môžu byť zapletení do Kuciakovej vraždy.

To, že v pondelok Sorosa spomenul aj premiér Fico, v žiadnom prípade nedokazuje, že by mal niečo spoločné s týmto hoaxom. Mohol však využiť pochybnosti, ktoré správa o Sorosovom expertovi na revolúcie zanechala medzi ľuďmi.

Čarnogurský: Máme tu Sorosovho odborníka

Informácia o Fabianim sa internetom šírila z viacerých zdrojov. Krátko pred konaním piatkových protestov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie