Denník N

Newsfilter: Nech Fico padne za zvuku hymny, nie rinčania roxorov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico sa nezbláznil. On nás chce poštvať proti sebe 2. Konšpirátor, blázon, hnus. Fico dostal reakcie, aké si zaslúžil 3. Najbližší veľký pochod v piatok bude žiadať pád vlády + krátke správy, citáty a FB statusy dňa, nový Shooty a odkaz MMŠ.

Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský.

1. Fico sa nezbláznil. On nás chce poštvať proti sebe

Čoskoro budúci bývalý premiér Robert Fico urobil doteraz najpodlejšiu kľučku v zápase o svoje politické prežitie. Obvinil prezidenta, že spolu s Georgeom Sorosom organizuje na Slovensku prevrat a snaží sa destabilizovať krajinu.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – RSS

Nezbláznil sa, je to ešte horšie. Prvé reakcie, že sa premiér jednoducho zbláznil, by mnohé vysvetľovali – keď stratil kontrolu nad vládou, stratil aj schopnosť ovládať sám seba. V istej miere sa to stalo Mečiarovi. Lenže núka sa aj iné vysvetlenie.

Fico pochopil, že táto vláda skončila a začal sa nový predvolebný boj. V tomto boji sa nebude hrať na žiadne európske jadro, na to mu účastníčky osláv MDŽ kašlú. Fico vidí svoju poslednú šancu na aký-taký výsledok už len ako slovenský Orbán. Za všetko zlo sveta môže Soros a Židia.

Ponížený chrapúň. Lenže Orbán vládne s antisemitskou kartou takmer od začiatku, zatiaľ čo Fico sa desať rokov v úlohe premiéra držal vysoko nad takouto žumpou. Prečo do nej teraz skočil s hlavou napred?

Možno preto, že má strach. Bojí sa, že skončí ako Mečiar. Ponížený, zosmiešnený a sám. Že jeho meno bude spolu s Mečiarom symbolom hanby, až kým sa na oboch nezabudne.

Ficovi sa za desať rokov nepodarilo zanechať po sebe žiadnu pozitívnu stopu a to ho teraz svojím spôsobom oslobodilo. Teraz sa môže správať tak, ako to naozaj cíti.

Kiskova druhá možnosť. Možno ešte horšie musí Fico vnímať, že sa vládna kríza skončí presne tak, ako v nedeľu povedal ním nenávidený prezident. Dnes síce ešte Fico hovoril, že zmeny vo vláde sú v réžii koalície a prezidenta na to nepotrebujú, no to už vedel, že rozpráva sci-fi.

Napriek doterajšiemu váhaniu v Moste-Híd či v hlave Mareka Maďariča je Soros presne ten zlomový moment, po ktorom je nemožné hlasovať za dôveru vláde a potom chodiť bez masky po uliciach. Reakcie ľudí z Mosta-Híd vrátane Žitňanskej (je to absolútne neprijateľné) to len potvrdzujú. Fico v tomto volebnom období vo vláde dopredsedoval.

Antisemita Fico. Akokoľvek je odchod Fica dobrou správou, kým zmizne zo scény, napácha ešte veľké škody. Vyslovením Sorosovho mena povýšil protižidovské konšpirácie na úroveň úradu vlády.

Židia a Soros už nebudú len agendou okrajových bláznov a kotlebovcov. Fico možno vidí v Sorosovi svoju poslednú šancu uhrať v predčasných voľbách aspoň taký výsledok, aby bol Smer relevantnou, keď už nie určujúcou stranou. Ak je to tak, bude sa odteraz snažiť rozdeľovať spoločnosť na slniečkarov a tých normálnych, bude útočiť na tretí sektor, na médiá. Jeho úspech bude závisieť od toho, akú veľkú časť spoločnosti presvedčí. Našťastie pre krajinu však dôveryhodnosť Fica klesá každou minútou a každým človekom, čo príde na niektorý z pochodov.

2. Konšpirátor, blázon, hnus. Fico dostal reakcie, aké si zaslúžil

Je pravdepodobné, že Robertovi Ficovi sú už reakcie na jeho „vážim-každé-slovo“ vyhlásenie ukradnuté, ale slušní ľudia si ich zaslúžia poznať už len preto, aby vedeli, že vo svojom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie