Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Newsfilter: Nech Fico padne za zvuku hymny, nie rinčania roxorov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico sa nezbláznil. On nás chce poštvať proti sebe 2. Konšpirátor, blázon, hnus. Fico dostal reakcie, aké si zaslúžil 3. Najbližší veľký pochod v piatok bude žiadať pád vlády + krátke správy, citáty a FB statusy dňa, nový Shooty a odkaz MMŠ.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Správy dňa vybral a komentoval Juraj Javorský.

1. Fico sa nezbláznil. On nás chce poštvať proti sebe

Čoskoro budúci bývalý premiér Robert Fico urobil doteraz najpodlejšiu kľučku v zápase o svoje politické prežitie. Obvinil prezidenta, že spolu s Georgeom Sorosom organizuje na Slovensku prevrat a snaží sa destabilizovať krajinu.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – RSS

Nezbláznil sa, je to ešte horšie. Prvé reakcie, že sa premiér jednoducho zbláznil, by mnohé vysvetľovali – keď stratil kontrolu nad vládou, stratil aj schopnosť ovládať sám seba. V istej miere sa to stalo Mečiarovi. Lenže núka sa aj iné vysvetlenie.

Fico pochopil, že táto vláda skončila a začal sa nový predvolebný boj. V tomto boji sa nebude hrať na žiadne európske jadro, na to mu účastníčky osláv MDŽ kašlú. Fico vidí svoju poslednú šancu na aký-taký výsledok už len ako slovenský Orbán. Za všetko zlo sveta môže Soros a Židia.

Ponížený chrapúň. Lenže Orbán vládne s antisemitskou kartou takmer od začiatku, zatiaľ čo Fico sa desať rokov v úlohe premiéra držal vysoko nad takouto žumpou. Prečo do nej teraz skočil s hlavou napred?

Možno preto, že má strach. Bojí sa, že skončí ako Mečiar. Ponížený, zosmiešnený a sám. Že jeho meno bude spolu s Mečiarom symbolom hanby, až kým sa na oboch nezabudne.

Ficovi sa za desať rokov nepodarilo zanechať po sebe žiadnu pozitívnu stopu a to ho teraz svojím spôsobom oslobodilo. Teraz sa môže správať tak, ako to naozaj cíti.

Kiskova druhá možnosť. Možno ešte horšie musí Fico vnímať, že sa vládna kríza skončí presne tak, ako v nedeľu povedal ním nenávidený prezident. Dnes síce ešte Fico hovoril, že zmeny vo vláde sú v réžii koalície a prezidenta na to nepotrebujú, no to už vedel, že rozpráva sci-fi.

Napriek doterajšiemu váhaniu v Moste-Híd či v hlave Mareka Maďariča je Soros presne ten zlomový moment, po ktorom je nemožné hlasovať za dôveru vláde a potom chodiť bez masky po uliciach. Reakcie ľudí z Mosta-Híd vrátane Žitňanskej (je to absolútne neprijateľné) to len potvrdzujú. Fico v tomto volebnom období vo vláde dopredsedoval.

Antisemita Fico. Akokoľvek je odchod Fica dobrou správou, kým zmizne zo scény, napácha ešte veľké škody. Vyslovením Sorosovho mena povýšil protižidovské konšpirácie na úroveň úradu vlády.

Židia a Soros už nebudú len agendou okrajových bláznov a kotlebovcov. Fico možno vidí v Sorosovi svoju poslednú šancu uhrať v predčasných voľbách aspoň taký výsledok, aby bol Smer relevantnou, keď už nie určujúcou stranou. Ak je to tak, bude sa odteraz snažiť rozdeľovať spoločnosť na slniečkarov a tých normálnych, bude útočiť na tretí sektor, na médiá. Jeho úspech bude závisieť od toho, akú veľkú časť spoločnosti presvedčí. Našťastie pre krajinu však dôveryhodnosť Fica klesá každou minútou a každým človekom, čo príde na niektorý z pochodov.

2. Konšpirátor, blázon, hnus. Fico dostal reakcie, aké si zaslúžil

Je pravdepodobné, že Robertovi Ficovi sú už reakcie na jeho „vážim-každé-slovo“ vyhlásenie ukradnuté, ale slušní ľudia si ich zaslúžia poznať už len preto, aby vedeli, že vo svojom šoku a zdesení nie sú sami.

Veď so Sorosom rokoval Lajčák. Prezidentská kancelária, známa tým, že Ficovi naloží toľko, koľko si vypýta, mu teraz pripomenula, že sa mu rúca vláda a že „odpútavanie pozornosti konšpiračnými teóriami nezbavuje premiéra povinnosti riešiť hlbokú politickú krízu alebo uvoľniť miesto niekomu, kto to dokáže“. No svojím spôsobom je ešte tvrdšou odpoveďou pripomienka faktu, že s Georgeom Sorosom rokoval Andrej Kiska už aj v roku 2016, a to za asistencie Ficovho najlepšieho ministra zahraničia všetkých čias Miroslava Lajčáka.

V Moste-Híd zdvihli obočie. Politicky najzaujímavejšie sú v tejto chvíli ešte stále Ficovi stranícki a koaliční súputníci. V SNS musel byť šok taký veľký, že ani Andrej Danko doteraz nenašiel vhodné slová. Druhá možnosť je, že pochopil, že Fico sa teraz bude preťahovať o voličov hlavne s kotlebovcami a s ním.

V Moste-Híd s dovolenkujúcim Bélom Bugárom cítiť síce stále váhavé, no predsa len rozčúlenie. Lucia Žitňanská hovorí o Ficovom útoku na najnižšie pudy, ktorý je pre ňu neprípustný. Štátneho tajomníka na ministerstve obrany Róberta Ondrejcsáka z Mosta delí už len návrat na Slovensko od toho, aby sa pripojil k Maďaričovi a Šipošovi a abdikoval.

88-ročný organizátor prevratov. Rastislav Káčer, slovenský veľvyslanec v Budapešti, kde Orbánova vláda platí milióny za bilbordy proti Sorosovi, označil Ficove slová za „hnus a humus“. Bývalá tvár Smeru Monika Beňová síce volila miernejšie slová, ale trefne zapochybovala, že by mal 88-ročný Soros nejaký záujem o destabilizáciu či už Maďarska, alebo Slovenska.

Namiesto basy blázninec. Parlamentná opozícia sa takmer jednotne začala obávať o Ficovo duševné zdravie. Za nenormálneho označil Fica Matovič, Nicholsonová i Boris Kollár. Ľubomír Galko Fica podozrieva, že sa chce vyhnúť base tým, že sa dá zatvoriť do blázninca. Jedinou opozíciou, ktorá zostala z pochopiteľných dôvodov ticho, sú kotlebovci.

3. Najbližší veľký pochod v piatok bude žiadať pád vlády

Kto sa už teší, kedy bude môcť svoju dôveru tejto vláde verejne demonštrovať, nech si rezervuje najbližší piatok 9. marca. Organizátori bratislavského pochodu, manželia Nagyovci, spolu s mladými organizátormi protikorupčných pochodov už chcú viac ako len spomínať a zjednocovať ľudí na podporu novinárov.

Slušní, ale odhodlaní. Od piatkového pochodu sa stalo akurát dosť vecí na to, aby mohli inak umiernení a opatrní organizátori pritvrdiť. „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti,“ hovoria.

Štyri dni po mierumilovnom spomienkovom pochode označujú Fica a Kaliňáka za ľudí, ktorí odporujú hodnotám pochodu. Žiadajú novú a dôveryhodnú vládu.

Vláde už nepraje ani počasie. Okrem toho, že 9. marca bude asi o pätnásť stupňov viac, ako bolo minulý piatok, pribúdajú každý deň nové dôvody predpokladať, že nasledujúci pochod bude hlasnejší a otvorenejší v prejavoch odporu voči vláde. Môžme len dúfať, že povesť organizátorov a slušnosť účastníkov zabráni zvrhnutiu pochodu do násilností.

Ficova zodpovednosť. No jedným z určujúcich faktorov pre charakter pochodu je Robert Fico. Keď robil v posledných dňoch všetko pre rozdeľovanie spoločnosti a pre rast napätia, tak dnešným dňom dal najavo, že je mu ukradnuté, aj keby sme sa na námestí začali navzájom zabíjať. To, že Lucia Nicholsonová už potrebuje policajnú ochranu pred dvomi bláznami s roxormi, ktorí verejne kričia, že ju treba zabiť, je aj Ficova zodpovednosť. Aj preto musí Fico skončiť. Ale nech sa to stane za zvuku hymny a nie policajných húkačiek.

Jednou vetou:

4. Prezident Andrej Kiska prijal rezignáciu ministra kultúry Mareka Maďariča, ten hovorí, že je pripravený pomôcť svojmu nasledovníkovi.

5. Policajný prezident Tibor Gašpar podáva trestné oznámenie na opozičných poslancov, ktorí ho dnes obvinili z nevyšetrovania vraždy Jána Kuciaka, odmietol podozrenia Igora Matoviča a OĽaNO, že NAKA odpočúvala Jána Kuciaka.

6. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná žiada ospravedlnenie od Lucie Nicholsonovej za jej obvinenia, že ako šéfka Slovenského pozemkového fondu vedela o praktikách Vadalovcov a Rodovcov, Nicholsonová ju vyzvala, nech urobí rozsiahlu kontrolu.

7. Organizátor Pochodu za život Marek Michalčík si vie predstaviť, že by pomohol s organizovaním ďalších pochodov na pamiatku Jána Kuciaka, ak by mu to ponúkli. Pochod za život prilákal podľa odhadov až stotisíc ľudí, zlúčenie oboch skupín by však podľa Michalčíka mohlo priniesť aj problémy.

8. Traja poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici opúšťajú pre aktuálnu situáciu väčšinový klub Smeru, SDKÚ a SNS, viceprimátor Martin Turčan a poslanci Katarína Čižmárová a Matúš Molitoris zakladajú klub s názvom Srdcom Bystričania.

9. Pravda zmenila majiteľa, denník kúpil český milionár Ivo Valenta, ktorý vlastní aj dezinformačný web Parlamentní listy.

10. Čas smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej neurčoval súdny lekár ani znalec, ale patológ, ktorý prednášal histológiu, a ten určil smrť pôvodne na piatok, no podľa doterajších informácií zomreli v stredu.

Zaujímavé články:

Ficovi rozumiem, keď nerozumie, prečo by mal doplatiť na to, čo nemal pod kontrolou, keď nedopláca ani na to, čo má pod kontrolou. Preto rozumiem, že nerozumie, prečo verejnosť neprijíma jeho ponuku na zomknutie sa.

Fero Múčka o tom, ako vníma situáciu Robert Fico. (postoj.sk)

 

Prezident republiky, mimochodom, priamo volený všetkými občanmi, po týchto aj ďalších  prejavoch nestability dospel k záveru, že je nevyhnutné na úrovni vlády alebo Národnej rady hľadať adekvátne riešenie. Použil pritom, primerane, kombináciu ústavnej zvyklosti, založenej bývalým prezidentom Michalom Kováčom, a ústavného príkazu dbať na riadny chod vlády. Tieto dva ústavné podklady viedli k jeho návrhom na východiská z nestabilnej ústavnej pozície vlády, pevne patriace do našej ústavnej praxe a histórie.

Právnik Ján Mazák o útoku premiéra na prezidenta. (dennikn.sk)

 

Dnes to však bola úplne iná Nicholsonová. Bola to ona, kto diskusiu O 5 minút 12 pretvoril na udalosť, ktorá sa zapíše do histórie. Od začiatku bola pripravená a odhodlaná ako vždy. V jej hlase však bolo menej arogancie a trocha viac ľudskosti.

Denisa Gdovinová o výkone Lucie Nicholsonovej v televíznej debate s Kaliňákom. (týzden.sk)

 

Na poprave Jána Kuciaka, ktorá sa pripisuje ’Ndranghete, môžeme vidieť nový vzorec správania kalábrijských zločincov. Doposiaľ sa útokom na novinárov vždy vyhýbali. Viacerí si dnes myslia, že objednávateľmi boli talianski mafiáni, ale že zabijaci boli slovenskí. Táto hypotéza vychádza z detailov vraždy: poprava v dome obete, výstrely do hlavy snúbenice. To nezapadá do bežného postupu mafie, ktorá vraždí väčšinou na ulici (aj preto, aby svoj zločin maximálne zviditeľnila). Tu však musíme vyčkať na ďalšie zistenia.

Celý preklad textu talianskeho novinára Roberta Saviana o talianskej mafii vo východnej Európe. (salon.eu.sk)

 

Jednoducho povedané, keď padne vláda, o tom, kto bude vládnuť, môže prezident rozhodnúť de facto sám. Môže takzvané prezidentské vlády menovať jednu po druhej alebo môže nechať vládnuť jednu, hoci nezískala dôveru v parlamente.

Radoslav Procházka o právnych možnostiach prezidenta v čase vládnej krízy. (dennikn.sk)

Citát dňa:

Chcem dnes na tejto tlačovej konferencii pánovi prezidentovi postaviť jednoduchú otázku – 20. septembra 2017, New York, Piata avenue. Pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno, a ten človek sa volá pán Soros.

Robert Fico na svojej druhej tlačovke, ktorú venoval prejavu prezidenta Andreja Kisku 

FB statusy dňa:

Keby sa nedalo dobre zrekonštruovať, tak by mohli aspoň pekne zatepliť.

O Sorosovi hovori len preto, aby ludia pisali, ze sa zblaznil. On potrebuje ten hnev. Jeho volicovi je Soros ukradnuty – jeho volic neznasa vas.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie