Denník N

Organizátorka protestu: Robíme to na kolene, týždeň sme doma neumyli riad a jedli špagety s kečupom

Katarína Nagy Pázmány. Foto N – Peter Kováč
Katarína Nagy Pázmány. Foto N – Peter Kováč

Katarína Nagy Pázmány hovorí o tom, ako sa organizuje protest, na ktorý príde 25-tisíc ľudí. V piatok sa zopakuje v Bratislave aj v mnohých ďalších slovenských mestách.

Katarína Nagy Pázmány (1990) vyštudovala psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. V mimovládnej organizácii Živica vedie Komenského inštitút, kde si medzi sebou pedagógovia vymieňajú skúsenosti, rady a problémy. Je v najužšom kruhu organizátorov súčasných protestov, ktorí žiadajú napríklad dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a novú, dôveryhodnú vládu.

Kedy ste sa dozvedeli o vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej?

V pondelok ráno som bola v aute na ceste ku gynekológovi do Zvolena a v rádiu som začula, že bol zavraždený Ján Kuciak. Povedali to ako suchú informáciu hneď po tom, čo ohlásili veľké mrazy. Nasledovala pesnička, akoby sa nič vážne nestalo. Zavolala som manželovi, nech mi číta nejaké správy, pretože som šoférovala, ale v tej chvíli  ešte veľa informácií nebolo. Zdalo sa mi absurdné, že sa všetko neprerušilo a nerozprávalo iba o tom. Povedala som mu, že ak s tým nikto nič neurobí, tak to budeme musieť urobiť my. A tak sme sa dostali k organizovaniu pochodu.

Prvý protest bol spomienkový, bez politických požiadaviek. Prečo?

Na začiatku sme o tej vražde nemali veľa informácií, odkrývali sa až postupne. Som veľmi rada, že piatková akcia nakoniec nebola politická. Veľa sme o tom debatovali a mali sme pocit, že situácia si vyžaduje, aby to bolo dôstojné. Aj preto to asi oslovilo toľkých ľudí. Sú nespokojní a chcú zmenu. Veľmi sa mi páčil transparent s nápisom „Hnevám sa“.

Dnes ste ohlásili, že na ďalšom proteste budete žiadať odstúpenie Fica a Kaliňáka. Myslíte si, že niektorých ľudí to odradí?

Zrejme áno. Nechceme však z toho teraz zrazu robiť politickú akciu. Stále chceme apelovať najmä na slušnosť. Politická požiadavka je vrcholom pyramídy, ktorá je postavená na nejakom hodnotovom systéme. To, čo žiadame, by nemalo byť otázkou, ale samozrejmosťou.

Takže ste hneď po vražde čakali, že odstúpia?

Áno. Dávali sme im priestor, aby urobili správnu vec. Myslím si, že už dávno mali sami rezignovať, ale zjavne to nepovažujú za samozrejmosť tak, ako by to bolo v iných krajinách.

Pri organizovaní prvého protestu ste sa spojili s organizátormi vlaňajších protikorupčných pochodov. Tí počas svojich protestov žiadali aj odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Radili ste sa s nimi, čiu demisiu budete na ďalšom spoločnom pochode žiadať?

Veľa hovoríme o hodnotách v našej spoločnosti a o tom, že naši politici ich aktuálne nereprezentujú. Je neprípustné mať v politike ľudí, ktorí sú podozriví z toho, že majú väzby na organizovaný zločin. Argumenty, ktoré používajú, sú nedôstojné a dokazujú, že títo politici nie sú schopní prevziať zodpovednosť za stav krajiny, ktorý viedol k vražde novinára. A my na to musíme reagovať. Aj keby sme to veľmi chceli držať v občianskej rovine.

Video: Na pochod za Jána a Martinu prišlo cez 20-tisíc ľudí
autorka: Martina Koník

Budete v budúcnosti žiadať aj odstúpenie Gašpara a šéfa špeciálnej prokuratúry Kováčika?

Dnes už nejde len o Gašpara a Kováčika, ale o ľudí, ktorí riadia túto krajinu. A s novou vládou by logicky prišiel aj nový policajný prezident.

Čo by sa muselo stať, aby ste prestali organizovať pochody?

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Teraz najčítanejšie