Denník N

Druhý Litvinenko? Bývalý ruský špión bojuje v Británii o život

Miesto, kde upadli do bezvedomia. Foto - tasr/ap
Miesto, kde upadli do bezvedomia. Foto – tasr/ap

Fentanyl, ktorým podľa britských médií Skripaľa otrávili, môže byť až stonásobne efektívnejší ako morfín. Predávkoval sa ním aj legendárny spevák Prince.

Bývalý ruský špión Sergej Skripaľ (66) bol práve so svojou 33-ročnou dcérou Juliou na návšteve obchodného strediska v britskom meste Salisbury. Zrazu z ničoho nič obaja upadli do bezvedomia a momentálne sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Na lavičke sedel pár – starší chlap a mladšie dievča. Opierala sa oňho. Vyzeralo to, že omdlela. On robil nejaké čudné pohyby rukou a pozeral sa smerom k oblohe. Mala som strach, na jednej strane som chcela zakročiť, ale oni vyzerali úplne mimo. Vyzerali, akoby zobrali niečo veľmi silné,“ povedala okoloidúca svedkyňa pre BBC.

Na fentanyl zomrel aj Prince

Pár bol podľa informácií vystavený nebezpečnej látke. Predstavitelia britskej polície uviedli, že prípad zatiaľ nepovažujú za teroristický čin, a vyzvali ľudí, aby o tom nešpekulovali. „Avšak musím zdôrazniť, že sme otvorení novým poznatkom a budeme pokračovať v prehodnocovaní nášho názoru,“ povedal vyšetrovateľ Craig Holden pre britský The Guardian.

Úrady nadobudli pomerne rýchlo presvedčenie, že látka je vysoko toxická, preto miesta, kde sa tento pár pohyboval, okamžite uzavreli a dali vyčistiť pracovníkom v špeciálnych protichemických kombinézach. Skontrolované bolo aj Skripaľovo bydlisko.

Britský denník The Daily Telegraph priniesol informáciu, že onou látkou je syntetický opioid fentanyl, ktorý je 50- až 100-krát efektívnejší ako morfín. Zvyčajne sa používa pri liečbe pacientov s veľkými bolesťami.

Nebezpečenstvo fentanylu spočíva v tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Otrava Skripaľa

Teraz najčítanejšie