Denník N

Únia prichádza na kontrolu. Skutok sa stal

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Foto – TASR
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Foto – TASR

Ak Európska komisia odhalí systémové zlyhania, môže sa stať, že Brusel nebude preplácať u nás čerpané eurofondy ministerstvu financií, ktoré sa bude musieť rozhodnúť, čo ďalej.

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika

Poprava investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nenechala chladných nielen tých našich politikov, ktorí ešte netrpia totálnou stratou súdnosti, ale ani európskych politikov. V Európskom parlamente minulú stredu držali za zavraždenú dvojicu mladých ľudí pietnu minútu ticha a plénum sa mieni čoskoro zaoberať aj témou slobody médií na Slovensku.

Vo štvrtok zareagoval aj Günther H. Oettinger, eurokomisár zodpovedný za úniový rozpočet. Pre nemecký Die Welt sa vyjadril, že Európska komisia sa dôkladne pozrie na osudný prípad, ktorému sa venoval Ján Kuciak. Nemecký eurokomisár totiž považuje za možné, že peniaze európskych daňovníkov boli na Slovensku zneužité „na kriminálne účely“. Komisia preto podozrenia mieni okamžite preveriť a púšťa sa do kontroly príslušných finančných tokov v rámci príslušných dotačných schém na Slovensku.

Komisia má a musí mať mimoriadny záujem na prešetrení kauzy. Tá sa totiž zrejme týka tak priamych platieb v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, ako i projektových podpôr v rámci takzvanej kohéznej politiky. Práve tieto dve politiky ročne strovia viac než dve tretiny rozpočtu Európskej únie. Aktuálne prebiehajú vášnivé politické debaty o tom, ako majú vyzerať priority Únie a k nim prislúchajúci balík zdrojov v období po roku 2020.

Dôsledkom brexitu je, že dôjde buď k redukcii celkového eurorozpočtu, alebo budú členské krajiny musieť navýšiť svoje príspevky. To sa nepáči najmä viacerým čistým prispievateľom, teda krajinám, ktoré do rozpočtu platia viac, než sa im z neho vracia. Podozrenia o tom, že na Slovensku, teda v jednej z krajín, ktoré sú čistými prijímateľmi, možno putovali peniaze do spletenca mafie a politiky, môžu preto v tomto čase rezonovať viac než inokedy. Aj preto Komisia bude v tejto veci vystupovať aktívne, aj preto sa ako prvý ohlásil nemecký komisár zodpovedný za rozpočet.

Všade samá kontrola

Pokiaľ ide o eurofondy, ale i dotácie do agrosektora, v mnohých členských

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie