Denník N

Premiér spochybňuje protesty cez odznaky, tlačili ich Kuciakov vydavateľ Ringier a umelci

Aktualizované 16:17. Premiér Robert Fico sa stretol s veľvyslancami krajín Únie a USA. Po stretnutí naznačil, že akcie, ktoré sa udiali po vražde, boli veľmi rýchlo pripravené.

Premiér Robert Fico (Smer) po stretnutí s veľvyslancami krajín Európskej únie a Spojených štátov spochybnil pochody, ktoré mladí aktivisti zorganizovali minulý piatok. Ich pokračovanie v Bratislave a ďalších mestách po celom Slovensku aj vo svete je ohlásené aj na tento piatok.

Už tretí deň sa tiež premiér venuje kritike prezidenta Andreja Kisku, ktorý v nedeľu odporučil vláde jej rekonštrukciu, prípadne vyhlásenie predčasných volieb. „Prezident nevedel, čo číta,“ vyhlasoval premiér s tým, že jeho vystúpenie označil za útok na princípy právneho štátu.

Doteraz piatkový pochod Smer rešpektoval a nespochybňoval ho – minister vnútra Robert Kaliňák ho napríklad označil za spomienku na mŕtveho novinára a jeho snúbenicu.

Premiér teraz zmenil tón. „Mám pocit, že to, čo sa začalo diať po nedeli, keď sme sa dozvedeli o vražde, je scenár, ktorý nie je pripravovaný len u nás,“ povedal premiér.

„Minulý týždeň bolo našou úprimnou motiváciou uctiť si pamiatku Jána a Martiny. K dnešnému vyjadreniu pána premiéra môžeme povedať len toľko: Je absurdné, že sa pán premiér snaží týmto príbehom zastierať smrť dvoch odvážnych ľudí,“ povedali organizátori pochodu.

„Práve preto musíme bojovať za slušné Slovensko, ľudia sa k nám pridávajú. Verte nám, nikto nám to nekáže a neprestaneme,“ dodali.

Konšpiračné teórie a odznaky

„Môžete ma obviňovať z konšpiračných teórií, je mi to jedno. Vidím tu rukopis, ktorý je v strednej a východnej Európe pomerne silný,“ hovoril premiér v zjavnej narážke na miliardára a podporovateľa tretieho sektora Georgea Sorosa.

„Ako bolo všetko zorganizované, ako boli vytlačené desaťtisíce odznakov. Ako to bolo za päť minút pripravené a použili prezidenta, aby dal za tým bodku,“ vymenúval premiér, čo sa mu zdalo podozrivé.

Odznaky s nápisom #All For Jan dal vytlačiť Ringier Axel Springer, vydavateľ Aktualít.sk, pre ktoré Ján Kuciak pracoval.

Ďalšie odznaky s nápisom „Ich krvou“ dali vyrobiť dizajnérka Dana Kleinert spolu s umelcami z Novej Cvernovky.

„Nápad na výrobu odznakov #AllForJan – symbolu, ktorý spája všetkých ľudí s odkazom Jána Kuciaka – vznikol v stredu 28. februára 2018. Prvých 100 odznakov sme pre našich redaktorov vyrobili v podvečerných hodinách v stredu 28. 2. 2018,“ napísal na premiérove vyjadrenia PR zástupca vydavateľstva Ringier.

Zároveň v ten istý večer spustili aj stránku AllForJan.com. „Vzhľadom na to, že aj ostatní slovenskí, ale aj zahraniční novinári chceli vyjadriť spolupatričnosť a pripojiť sa k odkazu Jána Kuciaka, sme v nasledujúcich dňoch, do pondelka 5. marca 2018, vyrobili ďalších 3500 odznakov,“ napísal. Tie rozdelili medzi ďalších novinárov, ale aj ľudí, ktorí prejavili záujem vyjadriť spolupatričnosť a podporu odkazu Jána Kuciaka. „Zároveň sme zavesili na naše stránky návod, ako si odznak vyrobiť. Každý, kto chce prejaviť solidaritu s novinármi a považuje ich prácu za dôležitú, je pozvaný nosiť tento odznak,“ napísali. (Aktuality.sk zverejnili návod na vyrobenie odznakov tu.)

Za heslom Ich krvou sú umelci

Na začiatku nápadu odznakov od umelcov z Novej Cvernovky s heslom Ich krvou bolo vyhlásenie kultúrnych inštitúcií, vrátane Vysokej školy múzických umení, Vysokej školy výtvarných umení či napríklad košickej Tabačky – kritizovali nedostatočné konanie štátnych orgánov pri odhaľovaní organizovaného zločinu či aroganciu politikov.

Umelci z Novej Cvernovky vytvorili grafický vizuál s názvom Ich krvou, ktorý sa pôvodne šíril len Facebookom a ľudia si ho mohli pripnúť na svoju profilovú fotku. Nakoniec sa Kleinert rozhodla, že vyrobia odznaky, ktoré rozdávali na nedeľnom koncerte pre Jána a Martinu na preplnenom bratislavskom Hlavnom námestí.

„Vo štvrtok som napísala jednému živnostníkovi, či by nemohol pre nás vyrobiť odznaky. V dnešnej dobe vieme všetko urobiť elektronicky, takže som mu hneď poslala vizuály. V piatok sme už mali vyrobených 300 kusov odznakov,“ hovorí Kleinert.

Ficovo vyjadrenie, že akcia a odznaky boli pripravené vopred na destabilizáciu krajiny, považuje Kleinert za neseriózne a „strašne trápne“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Teraz najčítanejšie