Denník N

Vyšiel nový N magazín o zdraví a chorobách

Čo vieme o najčastejších slovenských diagnózach: infarkt, rakovina, cukrovka, astma, chrbtica, alzheimer a parkinson.

Najnovší N magazín vyšiel v pondelok 5. marca. Nájdete ho v stánkoch na celom Slovensku. Členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou alebo si ho môžu prelistovať na noviny.dennikn.sk.

Oslávil som 43. narodeniny. Od mamy som dostal tlakomer.

Pred pár týždňami som bol na kontrole u lekára. Zistil, že mám vysoký tlak. Doteraz som s tým problém nikdy nemal.

Doktor postupoval veľmi kvalifikovane. Po prvom meraní mi kázal, aby som sa uvoľnil a zmeral tlak znovu. A potom ešte trikrát. Až potom povedal, že mám vyšší tlak. Pozrel sa, koľko mám rokov, a potom ma poslal na ďalšie vyšetrenie.

Nie je to nezvyčajné, skôr naopak. Vysoký krvný tlak patrí medzi najrozšírenejšie choroby na Slovensku. Na Západe je najväčším zabijakom spomedzi chorôb rakovina, na Slovensku je stále na druhom mieste. Choroby srdca a ciev sú v nedostižnom úniku.

Pozreli sme sa na choroby, ktoré nás trápia. Pristúpili sme k tomu celkom vedecky. Zoradili sme tie, ktoré sú príčinou najväčšieho počtu úmrtí, tie, na ktorých liečenie vynakladáme najviac peňazí, a tie, na ktoré trpí najväčší počet pacientov.

Okrem infarktu, vysokého tlaku a ďalších chorôb srdca sme sa rozprávali s odborníkmi na rakovinu. A potom sme sa pokúsili písať o cukrovke, astme, ochoreniach chrbtice, ale aj obyčajnej chrípke, lebo tá vôbec nie je taká banálna, ako si máme tendenciu myslieť.

Do nášho rebríčka sa dostali aj dve choroby, ktoré nie sú medzi najrozšírenejšími. Počet pacientov trpiacich nimi však pribúda, lebo sú to civilizačné choroby: Parkinsonova a Alzheimerova.

Nie je to veselé čítanie. Ak však chcete vedieť, čo dnes vie medicína o ľudskom tele, odporúčam vám tento časopis. Hovorili sme s najlepšími odborníkmi, pýtali sa ich, čo máme robiť, aby sme boli zdraví.

Dočítate sa napríklad aj o vysokom tlaku. Mne to pomohlo pochopiť, prečo mi ho lekár meria päťkrát za sebou a prečo mi po ďalších vyšetreniach hovorí, že by som mal viac športovať a menej soliť.

Uznávam, že táto veta je ako od športového komentátora na olympiáde, ale teraz sa to hodí: V zdravom tele zdravý duch. Dúfam, že k tomu pomôže aj náš časopis.

Príjemné čítanie.

Matúš Kostolný
šéfredaktor

Najnovší N magazín vyšiel v pondelok 5. marca. Nájdete ho v stánkoch na celom Slovensku. Členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou alebo si ho môžu prelistovať na noviny.dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie