Denník N

Newsfilter: Komunisti púšťali Angeliku, Fico blúzni o Sorosovi

Kaliňák s novinármi po rokovaní brannobezpečnostného výboru. Foto – TASR
Kaliňák s novinármi po rokovaní brannobezpečnostného výboru. Foto – TASR

1. Fico zdatne odkláňa pozornosť. 2. V Smere sa črtá nespokojnosť. 3. Kaliňák a Gašpar majú ďalší problém s pravdou. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Soros, odznaky, hlavne nie o Kaliňákovi

Kým SNS štátnicky navrhuje stretnutie ústavných činiteľov a Most-Híd naďalej čaká na prílet predsedu Bugára z dovolenky a zasadnutie republikovej rady, Smer pokračuje v protiútoku, ktorý má zrejme zachrániť, čo sa dá.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – RSS

Zničený imidž. Najviac sa činil predseda strany a vlády Robert Fico. Ten po stretnutí s veľvyslancami EÚ a USA opäť odmietol odpovedať na otázky a predniesol len vyhlásenie. Namiesto informácií o tom, čo mu zástupcovia spojeneckých krajín povedali, zopakoval a rozšíril svoj pondelkový repertoár.

Slovensko i vláda vraj čelia útoku a z večera do rána sme prestali byť pozitívnym príkladom, Fico je však odhodlaný chrániť obraz Slovenska a nedovolí na republiku kydať.

Premiér vraj očakával, že prezident bude hájiť dobré meno a perfektný imidž Slovenska, že preruší dovolenku, lenže on brázdil rakúske svahy a teraz sa venuje mocenským hrám, destabilizuje štát a pridal sa k opozícii.

Už aj proti pochodom. A potom Fico opäť prišiel so scenárom, ktorého silný rukopis údajne svedčí o tom, že nebol pripravený u nás; so slovami o demontáži legitímneho výsledku parlamentných volieb; o tom, že prezident nevie, čo číta, a so sprisahaneckou teóriou, ktorá sa snaží tváriť ako otázka, prečo sa Andrej Kiska stretol v New Yorku s „miliardárom, ktorý výrazne ovplyvnil dianie v iných krajinách“.

Najnovšie sa premiérovi zdá podozrivé aj to, prečo (tajomní oni) nezavolali prezidenta z lyžovačky rýchlejšie, či rýchlosť, s akou sa objavili odznaky #AllForJan a #ichkrvou. A to už znamená nielen útok na prezidenta a opozíciu, ale aj na organizátorov pochodov.

Hlavne odpútať pozornosť. Jedna vec sa Ficovi odoprieť nedá: už tretí deň po sebe pracuje na odpútaní pozornosti od Kaliňáka, od Gašpara, od mosťáckej požiadavky na Kaliňákov odchod i od svojich odíduvších najbližších spolupracovníkov.

Argument Sorosom funguje spoľahlivo nielen medzi ľuďmi náchylnými uveriť konšpiračným teóriám, pre ktorých je finančník stelesnením všetkého zla, ale aj v inej časti verejnosti, ktorá jednoducho nemôže nechať Ficove slová len tak. Od Fica je to odporne cynické, ale na reakciách vidno, že to funguje.

Toto sa tak ľahko neskončí. Odpútavanie pozornosti nie je u Fica nič nové. Raz je to európske predsedníctvo, inokedy hrádza proti extrémizmu, potom európske jadro, Kiskove lety… Spomenie čokoľvek, len aby tým zahltil verejný priestor a minimalizoval vlastné problémy. Keďže teraz je v stávke úplne všetko a ani jadro, ani európska funkcia, ani Ústavný súd už nebudú, stratil zábrany a neštíti sa ani rečí o prevrate, Sorosovi a implicitného obviňovania Kisku z vlastizrady.

„Pre mňa sú prekročené všetky akceptovateľné hranice,“ povedal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie