Denník N

O čom rokovala Mária Trošková s Angelou Merkelovou?

Bývalý premiér Robert Fico a jeho bývalá asistentka Mária Trošková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Bývalý premiér Robert Fico a jeho bývalá asistentka Mária Trošková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na pôsobenie v slovenskej diplomacii spomínam prevažne rád. Stretnutie slovenského premiéra s nemeckou kancelárkou, na ktorom bola aj napriek výhradám nemeckých diplomatov Mária Trošková, bola jedna z tých chvíľ, keď som sa nesmierne hanbil.

Autor je bývalý diplomat, pôsobí ako lektor a publicista

Päť rokov som pracoval ako diplomat. Rozprávať príhody z bývalých zamestnaní v princípe nepovažujem za správne. Po vražde novinára s partnerkou a blúznivých vyjadreniach premiéra Fica o prevrate chystanom v zahraničí sa však pre každého z nás stáva primárnou jediná lojalita. Lojalita k demokratickej a slobodnej krajine, ktorú potrebujeme ochrániť pre seba a naše deti. Premiér ma inšpiroval. Píšem od srdca. A pýtam sa.

Takto pred rokom sa v Berlíne prebúdzala jar. Uzatváral som svoje pôsobenie v slovenskej diplomacii a tešil sa na nové výzvy. Ako jednu z posledných úloh som pripravoval návštevu a rokovanie premiéra Roberta Fica u spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Tretím účastníkom rokovania mal byť premiér Českej republiky Bohuslav Sobotka.

Protokol podobnej návštevy sa ladí niekoľko týždňov. Riešia sa najmenšie detaily, ich podrobný rozpis môže mať pokojne desať strán. Dôležitým aspektom je formát stretnutia. Ľudskou rečou, ide o otázku, koľko ľudí môže sprevádzať každého lídra pri rokovaní a na akej úrovni by títo ľudia mali byť.

Ťažké váhy

Na ambasáde nás tešilo, že nemecká strana nasadila najťažšie kalibre. Bol to znak, že stretnutiu prisudzujú primeranú váhu. Kancelárku sprevádzal napríklad Christoph Heusgen, jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mária Trošková

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie