Na Slovensko prichádza misia z Európskeho parlamentu, chce hovoriť s Ficom, Gašparom aj Kiskom

Kontrolná misia prišla po vražde novinárky aj na Maltu a tvrdo krajinu skritizovala. Stretnú sa s politikmi, novinármi, políciou aj generálnym prokurátorom a zájdu aj do Veľkej Mače.

Európsky parlament vedie Antonio Tajani. Foto – TASR/AP

Na Slovensko príde vo štvrtok misia, aká k nám nechodí každý týždeň. Šesť poslancov Európskeho parlamentu bude zisťovať, nakoľko sú reálne obvinenia zo zneužívania eurofondov na východnom Slovensku a z prepojení na taliansku mafiu, o ktorých v poslednom článku písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Zároveň chcú preveriť, či je vyšetrovanie vraždy slovenskou políciou nezávislé. Podobná misia prišla vlani po vražde novinárky aj na Maltu a správa europoslancov bola veľmi kritická.

Podľa programu schváleného v stredu sa europoslanci počas dvoch dní stretnú so šéfredaktormi médií, s neziskovými organizáciami, ale  aj s premiérom Robertom Ficom (Smer), ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) či prezidentom Andrejom Kiskom.

Hovoriť  by mali s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Navštívia aj dedinu Veľká Mača, kde pred dvoma týždňami v ich vlastnom dome zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, archeologičku Martinu Kušnírovú.

Európsky problém

Na Slovensko mali prísť europoslanci pôvodne už v stredu, frakcia socialistov, kam patrí aj Smer však natiahla diskusiu a termín posunula. Napísal to na svojej stránke europoslanec z frakcie Zelených/Európskej slobodnej aliancie Sven Giegold, ktorý sa podobnej misie zúčastnil na Malte.

„24-hodinový posun nič nezmení. Možno premiér Fico bude potrebovať viac času na vyčistenie kancelárie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Vražda Jána Kuciaka

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |