Denník N

Na Slovensko prichádza misia z Európskeho parlamentu, chce hovoriť s Ficom, Gašparom aj Kiskom

Európsky parlament vedie Antonio Tajani. Foto – TASR/AP
Európsky parlament vedie Antonio Tajani. Foto – TASR/AP

Kontrolná misia prišla po vražde novinárky aj na Maltu a tvrdo krajinu skritizovala. Stretnú sa s politikmi, novinármi, políciou aj generálnym prokurátorom a zájdu aj do Veľkej Mače.

Na Slovensko príde vo štvrtok misia, aká k nám nechodí každý týždeň. Šesť poslancov Európskeho parlamentu bude zisťovať, nakoľko sú reálne obvinenia zo zneužívania eurofondov na východnom Slovensku a z prepojení na taliansku mafiu, o ktorých v poslednom článku písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Zároveň chcú preveriť, či je vyšetrovanie vraždy slovenskou políciou nezávislé. Podobná misia prišla vlani po vražde novinárky aj na Maltu a správa europoslancov bola veľmi kritická.

Podľa programu schváleného v stredu sa europoslanci počas dvoch dní stretnú so šéfredaktormi médií, s neziskovými organizáciami, ale  aj s premiérom Robertom Ficom (Smer), ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) či prezidentom Andrejom Kiskom.

Hovoriť  by mali s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Navštívia aj dedinu Veľká Mača, kde pred dvoma týždňami v ich vlastnom dome zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, archeologičku Martinu Kušnírovú.

Európsky problém

Na Slovensko mali prísť europoslanci pôvodne už v stredu, frakcia socialistov, kam patrí aj Smer však natiahla diskusiu a termín posunula. Napísal to na svojej stránke europoslanec z frakcie Zelených/Európskej slobodnej aliancie Sven Giegold, ktorý sa podobnej misie zúčastnil na Malte.

„24-hodinový posun nič nezmení. Možno premiér Fico bude potrebovať viac času na vyčistenie kancelárie. Dôležitejšie je, že európski socialisti sa musia konečne jednoznačne dištancovať od premiéra Fica. Výpady proti Georgeovi Sorosovi sú také netolerovateľné ako jeho urážky voči novinárom. Z Fica sa stáva slovenský Orbán,“ napísal nemecký politik.

V misii budú zástupcovia dvoch výborov. Experti z výboru pre kontrolu rozpočtu budú zisťovať, či sa v prípadoch na východe Slovenska, o ktorých písal Ján Kuciak, nezneužívali európske dotácie.

Vstup do obce Veľká Mača, do ktorej sa chystajú aj europoslanci. foto N – Tomáš Benedikovič

Ďalší poslanci budú z výboru občianskych slobôd, práv a vnútorných vzťahov.

„Toto nie je iba o peniazoch, je to o základných právach a vláde zákona. Misia je potrebná, pretože toto už nie je iba slovenský problém, ale ide aj o problém európsky. Chceme zabezpečiť, že vyšetrovanie na Slovensku bude stopercentne nezávislé,“ povedal pre Denník N šéf najsilnejšiej frakcie európskych ľudovcov, Nemec Manfred Weber, ktorý misiu podporil.

Medzi poslancami, ktorí prídu na Slovensko, bude napríklad Nemka Ingeborg Grässleová za ľudovcov či Brit Claude Moraes z frakcie socialistov.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), ktorý sa podieľal na organizácii cesty, povedal pre euractiv.sk, že je „verejným tajomstvom, že sa o prípad začal zaujímať aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF)“. Ten napríklad preveroval zneužitie dotácií na Čapí hnízdo, ktoré patrilo českému premiérovi v demisii Andrejovi Babišovi.

„Hlavný dôvod návštevy nie je vražda, ale je ním podozrenie zo zneužitia európskych fondov. (…) Aj v minulosti prišli od ľudí zo Slovenska anonymy. Išlo o systematické upozornenia na problematické čerpanie európskych dotácií zo strany niektorých skupín. Vražda ešte umocnila potrebu objasnenia,“ povedal pre portál český europoslanec.

„Odmietame rýchle súdy a prezentovanie rôznych verzií vraždy zo strany policajného prezidenta Tibora Gašpara. Hovoril napríklad o falošnej stope ľudí s drogovou minulosťou. Každý, kto dlhodobo sleduje určité politické vyjadrenia a vie, ako prebieha vyšetrovanie vo zvlášť citlivých kauzách, musí považovať Gašparove vyjadrenia za nanajvýš podozrivé a dosť neštandardné,“ dodal pre Euractiv.

Kritika na Malte

Podobná misia z Európskeho parlamentu prišla po vražde novinárky aj na Maltu. Pre ostrovný štát to nedopadlo najlepšie. Europoslanci sa sťažovali na neochotu maltských úradov. Socialistická europoslankyňa z Portugalska Ana Gomezová povedala pre Guardian, že niektorí predstavitelia, ktorí sa stretli s delegáciou, neodpovedali na ich otázky. Šéf štábu socialistického premiéra Josepha Muscata len prečítal vyhlásenie na papieri, zatiaľčo iný predstaviteľ na stretnutie ani neprišiel.

Správa, ktorú europoslanci vydali v januári, bola k Malte kritická. „Naša misia našla systematické a vážne nedostatky vo vláde práva na Malte a Európska komisia by mala naše zistenia vážne vyšetrovať,“ povedal Sven Giegold.

„Členovia maltskej vlády s pochybnými účtami v daňových rajoch by mali odísť z funkcie. Európska únia by nemala akceptovať úpadok vlády práva v akomkoľvek členskom štáte.“

Malte vyčítajú korupciu, účasť politikov v afére Panama Papers aj zákon v krajine, vďaka ktorému sa za 650-tisíc eur dá kúpiť maltské občianstvo, čo využili viacerí ruskí boháči.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie