Denník N

Na Slovensko prichádza misia z Európskeho parlamentu, chce hovoriť s Ficom, Gašparom aj Kiskom

Európsky parlament vedie Antonio Tajani. Foto – TASR/AP
Európsky parlament vedie Antonio Tajani. Foto – TASR/AP

Kontrolná misia prišla po vražde novinárky aj na Maltu a tvrdo krajinu skritizovala. Stretnú sa s politikmi, novinármi, políciou aj generálnym prokurátorom a zájdu aj do Veľkej Mače.

Na Slovensko príde vo štvrtok misia, aká k nám nechodí každý týždeň. Šesť poslancov Európskeho parlamentu bude zisťovať, nakoľko sú reálne obvinenia zo zneužívania eurofondov na východnom Slovensku a z prepojení na taliansku mafiu, o ktorých v poslednom článku písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Zároveň chcú preveriť, či je vyšetrovanie vraždy slovenskou políciou nezávislé. Podobná misia prišla vlani po vražde novinárky aj na Maltu a správa europoslancov bola veľmi kritická.

Podľa programu schváleného v stredu sa europoslanci počas dvoch dní stretnú so šéfredaktormi médií, s neziskovými organizáciami, ale  aj s premiérom Robertom Ficom (Smer), ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) či prezidentom Andrejom Kiskom.

Hovoriť  by mali s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Navštívia aj dedinu Veľká Mača, kde pred dvoma týždňami v ich vlastnom dome zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, archeologičku Martinu Kušnírovú.

Európsky problém

Na Slovensko mali prísť europoslanci pôvodne už v stredu, frakcia socialistov, kam patrí aj Smer však natiahla diskusiu a termín posunula. Napísal to na svojej stránke europoslanec z frakcie Zelených/Európskej slobodnej aliancie Sven Giegold, ktorý sa podobnej misie zúčastnil na Malte.

„24-hodinový posun nič nezmení. Možno premiér Fico bude potrebovať viac času na vyčistenie kancelárie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie