Denník N

Kto je Špirko – prokurátor, ktorého chválil aj Kováčik, musel sa očistiť, vystúpil z anonymity a zaútočil

Prokurátor Vasiľ Špirko. Foto – Nový Čas
Prokurátor Vasiľ Špirko. Foto – Nový Čas

Osemnásť rokov pracoval ako prokurátor. Mal pozitívne hodnotenia, no napriek tomu ho dvakrát obvinili a napokon disciplinárne stíhali. Keď svoje meno očistil, rozhodol sa naplno pomenovať, na čo prišiel. Výsledkom je trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Má povesť mimoriadne pracovitého prokurátora, ktorého doménou je ekonomická trestná činnosť a ktorý si riadne a včas plní všetky povinnosti. Tak ho ohodnotil aj jeho šéf, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Hodnotenie písal Kováčik pre potreby disciplinárneho konania, ktorému Vasiľ Špirko čelil. Minulý týždeň sa skončilo jeho oslobodením a už vtedy sa prokurátor pýtal, komu celé konanie voči nemu prospelo.

Doposiaľ sa Špirko snažil ostávať v anonymite. Teraz to porušil a verejne pred kamerami vystúpil so závažným vyhlásením. Záverom je, že podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka za sabotáž – podozrieva ho, že nariadil jeho stíhanie. Porozprával o prípade, na ktorom pracoval – a o obvineniach, že Kaliňák s Jánom Počiakom brali státisícové úplatky.

V slovenských pomeroch ide o prevratnú vec. Prokurátori podobne ako sudcovia väčšinou verejne nevystupujú, neodkrývajú prípad, kým nie je ukončený, a aj sám Špirko doteraz neukazoval svoju tvár. Tentokrát však predstúpil pred kamery a porozprával, na čom pracuje a hovoril dokonca o najvyššie postavených politikoch.

Keď sme sa ho ešte pred mesiacom pýtali na zverejnenie tváre počas disciplinárneho konania, odmietol. Nechcel sťažovať situáciu svojej rodine. Už vtedy naznačoval, že to nemajú ľahké.

Teraz vystúpil pred novinármi. Keď rozprával, mal pohľad upriamený na jeden bod a hovoril súvislo a presvedčivo. Pri zmienke o svojej manželke a malom synovi, ktorí boli rovnako sledovaní ako on a aj odpočúvaní, o „mohutných ľuďoch na motorkách chopper“, sa mu mierne triasol hlas. Vtedy sa na pár sekúnd aj odmlčal.

„Dnes ešte určite budem prokurátorom. Neviem, ako si moje vystúpenie vyhodnotia nadriadení. Budem očakávať ich reakciu,“ odpovedal na otázku, aká budúcnosť ho čaká. Skončí ako prokurátor po 18 rokoch?

Neveril polícii, citlivé kauzy riešil sám

Špirko bol známy tým, že sa pri citlivých kauzách obával únikov informácií. Aj preto minimálne komunikoval s vyšetrovateľmi.

Vo štvrtok počas svojho vystúpenia niekoľkokrát zopakoval, že polícii nedôveruje. Ako prokurátor dozoroval napríklad korupčnú kauzu Sergeja a Alexandra Salmanovovcov.

Verejne známym sa však stal po tom, ako začal dozorovať vyšetrovanie obchodovania Ladislava Bašternáka s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Prokurátor Špirko

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie