Denník N

Psychiater: Nespavosť či nočné mory môžu človeka prepadnúť aj pol roka po traumatickej udalosti

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Spánková deprivácia sa javí ako jeden z možných spôsobov, ako zabrániť rozvoju posttraumatickej stresovej poruchy, hoci postup ešte nie je dostatočne klinicky overený, vraví lekár Michal Turček.

Keď mala Albánka Resmija 38 rokov, prežila masakru v rodnej dedine, pri ktorej zabili jej manžela, dcéru i syna. Ich popravu počas vojny v Kosove videla na vlastné oči.

Žena bola vo vysokom štádiu tehotenstva a tri dni po tragickej udalosti sa jej narodil syn. Niekoľko nasledujúcich mesiacov sa s ním ukrývala v okolitých lesoch.

Keď ju prijali v centre pomoci, prejavovali sa u nej silné zmeny nálad, často upadala do ťažkých depresií a uvažovala aj o samovražde. V silnom afekte chcela svojho syna vyhodiť z okna, aby si nemusel prejsť peklom, ktoré prežívala ona, no v čine jej dokázali zabrániť.

Resmija stratila v konflikte aj ďalších príbuzných, nemá žiadnu rodinu a miestne zvyky ju odsudzujú na to, aby prežila zvyšok života sama.

O tragickom osude albánskej ženy píše v učebnici psychopatológie česká psychologička Marie Vágnerová, aby ukázala, ako ľudia prežívajú ochorenie zvané posttraumatická stresová porucha.

Zradnosť poruchy

Ide o duševnú poruchu, ktorá vzniká ako reakcia na traumatickú udalosť, prípadne dlhotrvajúcu extrémne stresovú situáciu. Človek, ktorý ochorením trpí, býva úzkostný a vyhýba sa miestam a okolnostiam pripomínajúcim prežitú traumu, ktorá sa mu opakovane vracia v spomienkach či nočných morách.

Porucha je spojená s nespavosťou či poruchami sústredenia a výnimkou nie sú ani samovražedné myšlienky.

„Na poruche je zradné to, že sa rozvíja s odstupom času. Človek si môže myslieť, že dva týždne po traumatickej udalosti je z toho vonku, no nočné mory či iné ťažkosti ho môžu prepadnúť aj o mesiac alebo po polroku,“ vraví psychiater Michal Turček z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek, Zdravie

Teraz najčítanejšie