Denník N

Umelci už apolitickí nechcú byť. Pozrite si, ako spracovali smútok a hnev (galéria)

V piatok 9. marca bude v Bratislave vernisáž nezvyčajnej výstavy vyše dvesto autorov, ktorá sa presunie aj do ďalších miest.

Výtvarníci, dizajnéri, filmári, fotografi. Už ich je vyše dvesto a rozhodli sa podporiť ďalší verejný pochod špeciálnou akciou. Nazvali ju stručne a výstižne – Reakcia. Autori z niekoľkých generácií spracovali počas uplynulých dní svoje pocity solidarity, smútku, hnevu, túžby po zmene aj vieru v demokraciu a spravodlivosť. Svoje diela vystavia na spoločnej výstave, ktorá bude mať vernisáž v piatok 9. marca na nádvorí budovy na Panskej ulici 13 v Bratislave.

Kolekciu diel, ktoré „pripomínajú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a chápu ju ako zlomový bod našej krajiny“ tvoria maľby, kresby, karikatúry, aj animované gifká. Bude premietať počas trojhodinovej pop-up výstavy cez niekoľko projektorov na múry. Začiatok je načasovaný na 19.00, po skončení akcie Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP.

Diela vznikli na základe otvorenej výzvy, ktorú zverejnili v priebehu tohto týždňa Zuzana Pacáková (známa ako organizátorka Bielej noci), filmár Andrej Kolenčík, Michaela Kučová, Juraj Ličko a Zuzana Jankovičová. Pôvodne ich chceli umiestniť na veľkých plochách po celom hlavnom meste, ale nezískali povolenie, po dohode s organizátormi piatkového protestu, ktorí ho chcú udržať v apolitickej rovine, sa umelci rozhodli pre samostatnú akciu – Reakciu.

„Zapojené diela neprešli kurátorským výberom. V nasledujúcich dňoch budú prezentované aj v ďalších mestách na Slovensku – ak máte záujem pripojiť aj to vaše, môžete ho pridať priamo na web,“ odkazujú.

Kolekciu diel po piatkovej bratislavskej vernisáži už premietli aj v žilinskom Artfore, v klube NFG v Dunajskej Strede. Ďalej sa bude Reakcia premietať aj v Topoľčanoch na Nástupišti 1-12, v Malom Berlíne v Trnave, v Cooltajneri v Považskej Bystrici, v klube Wave v Prešove, v košickej Tabačke. Chystá sa aj uvedenie v Glasgowe. Pozrite si výber zo súboru diel:

Silvia Zolticka
Renáta Pinterová
Tomáš Makara
Andrej Čanecký a Andrej Barčák
Peter Cvik

Martina Mlčúchová: „Ja som sa zapojila preto, že som chcela zostať „apolitická“ (aj keď sa to v tejto situácii naozaj už nedá), a chcela som to zobrať cez nejaký pozitívny odkaz (nech si to niekto nazve aj „slniečkársky“).“

Tomáš Cíger Eniac:  „Zapojenie do Reakcie som bral ako samozrejmosť. Mojou karikatúrou som chcel zobraziť  Roberta Fica ako malé umrnčané dieťa, ktoré si neuvedomuje čo spôsobilo.“

Broňa Schragge: „Mnohí cítime, že prišiel čas, kedy sa začnú diať veľké veci naprieč generáciami a spoločenskými
komunitami. Každý jeden z nás musí teraz zabrať a urobiť to najlepšie a najsprávnejšie v oblasti, v ktorej sa pohybuje. Mojím prirodzeným prostredím sú ľudia z oblasti umenia a kultúry. Som pyšná, že sme sa dokázali spojiť a v zásadných otázkach vytvoriť jednotné myšlienkové posolstvo. Pevne verím, že sa to podarí vo všetkých oblastiach našej spoločnosti. Tak ako je dôležitý každý jeden človek, je dôležitá aj spolupatričnosť, ktorú v týchto dňoch všetci pociťujeme. A ten pocit je silný. Silnejší ako strach. Dodáva nám silu prekonať tú obrovskú bolesť, hnev a krivdu. Preto zdvihnutá ruka na znak víťazstva…“

Dušan Zahoranský: „Poprava dvoch odvážnych mladých ľudí je znakom arogancie, krutosti a sebaistoty zla. Politický boj a diskusie sa dejú cez takéto znaky. Pokiaľ niekto pracne odhaľuje podvody a zločiny a riskuje pritom život, sme za jeho bezpečnosť spoluzodpovední. Ak politici pri moci a polícia nedokážu týchto ľudí ochrániť, ale zastrašovanie ticho tolerujú, či s ním dokonca súhlasia, tak MY ostatní musíme povedať jasné NIE. Kompozíciu som urobil v návale žiaľu nad vraždou Jána a Martiny. Je to apel, aby nás nenapadlo pasívne sa prizerať, ako sa podvod a krádež stávajú v politike bežnými. A je jedno, o ktorú stranu politického spektra ide. Tí, ktorí fatálne zlyhali, musia byť včas súdení. V prípade, že sa preukáže ich protiústavné konanie, musia ísť SEDIEŤ. Dúfam, že sa im nepodarí za sebou zamiesť stopy. Preto my ostatní musíme VSTAŤ a KONAŤ.“

Jakub Julény

Ján Viazanička: Rozmýšlal som nad tým, naštvatý je človek, a dumal som nechcel som by ale zle naladený, tak som zvolil jednoduchú vec slovo LASKA, ich dvoch zabili tak slovo ich a ich zničí je slovo ktoré to dopovedá celé, dá sa to číta iba ako Láska, Ich Láska, Láska ich zničí. a ja to cítim tak ze to zlo zničí iba Láska, naša láska k vlasti, k detom rodine láska pre budúcnosť, zlo môžeme poraziť iba spolu a v dobrom, a to je láska.

Kundy Crew

Kundy Crew: Dva čierne krížiky – dvaja ľudia. Nie „novinár a jeho partnerka“, ale Kuciak a Kušnírová. Tragédia dvojnásobnej vraždy odteraz zväzuje každého z nás. Kiež na ich pamiatku každý na svojej individuálnej úrovni stráži spravodlivosť a morálku.

Marek Cina:  „Nakreslil som, ako sa cítim. Už sa mi tu na to nechce pozerať.“

Martin Bajaník: „Mojou motiváciou bolo zachytiť spoločenskú situáciu aj v inom žánri, ako je spravodajstvo, texty, či posty na sociálnych sieťach. Už na prvom pochode mi chýbalo niečo vizuálne, čo by dokázalo všetky tie pocity zarámovať, niečo viac symbolické. Tak som sa o to pokúsil. Mal som asi 20 skíc, nakoniec som urobil 6 motívov. Mojim palivom bola neschopnosť predstaviteľov štátu postaviť sa k danej situácii čelom a prirodzene to reflektovať. Výsledok chcel byť plagát, obraz, ktorý si človek zavesí, pozerá sa naňho a pripomína mu to danú situáciu. Ide o akúsi vizuálnu pamäť, podanú spôsobom bežného komunikačného dizajnu, nie umením.“

Michaela Chmelíčková: „Moje dielo vyjadruje želanie, aby jednak vražda, ale aj všetky ďalšie podozrenia zistené novinárom Kuciakom, boli vyšetrené vyšetrovateľmi, ktorí nie sú napojení na vládne strany a vinníci poslaní za mreže. A tí, ktorí momentálne odmietajú spoluzodpovednosť za aktuálnu situáciu a snažia sa ju zakryť klamstvami a šírením konšpiračných teórii, by mali odstúpiť.“

Petra Lukovicsová
Violeta Bázlik Králová
Vladimír Seman

Ilona Németh: „Ak cítime zodpovednosť voči krajine, tak je naša účasť na protestoch nevyhnutná. Musíme tlačiť na politické elity, a to koaličné i opozičné, aby sa začal ozdravný politický proces aj v spoločnosti. Je rovnako nevyhnutné byť aktívnym a zodpovedným občanom, ako aj umelcom. V okolitých krajinách vidíme, čo priniesla oneskorená a pomalá reakcia občanov. Musíme trvať na zachovaní a dobudovaní otvorenej demokratickej proeurópskej spoločnosti.“

Radovan Čerevka: „Video Dobrodružstvo kriminalistiky z roku 2010 vzniklo ešte počas škandalózneho vládnutia trimvirátu Fica, Mečiara a Slotu. Dielo simuluje proces hľadania identikit páchateľov pomocou kriminalistických fólií s časťami tvári. Vyrovnával som sa týmto spôsobom s vtedajšou politickou situáciou na Slovensku a nechal aj divákov v rámci poskytnutých fólií, aby si zostavili svoju podobu páchateľa. Žiaľ dielo má i dnes svoju platnosť. Z Roberta Fica sa pod tlakom verejnosti, ktorá je zdesená z vraždy s politickým pozadím, kľuje nepríčetný diktátor. Mečiar si užíva dôchodok a Slota si pokojne popíja v Žiline.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vražda Jána Kuciaka

Kultúra

Teraz najčítanejšie