Denník N

Most považuje Špirkove obvinenia za vážne, Bugár sa vracia z dovolenky

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozícia vyzýva na pád vlády a podporu prokurátora Špirka. Verím, že to ľudí vyburcuje a pôjdu slušne demonštrovať do ulíc, vyhlásil Igor Matovič.

Čakanie na razantné kroky koaličného Mosta-Híd pokračuje aj po tom, čo prokurátor Vasiľ Špirko vo štvrtok popoludní zverejnil vážne podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi z korupcie.

Most-Híd reagoval stanoviskom, v ktorom Špirkove obvinenia označil za veľmi vážne. „Ide o mimoriadne závažné obvinenie. Ak pán Vasiľ Špirko má podozrenie o zmarení a sťažení práce prokurátora a jeho diskreditácii, jeho povinnosťou je podať trestné oznámenie a je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby prípad zodpovedne vyšetrili a vyvodili trestnoprávne konzekvencie,“ napísala hovorkyňa Klára Debnár. Špirko už trestné oznámenie podal.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) vo svojom vyhlásení zopakovala, že minister vnútra Robert Kaliňák nemá vo funkcii čo robiť. Počká však na Republikovú radu Mosta-Híd, ktorá bude zrejme budúci týždeň v utorok.

Na Špirka reagoval aj prezident Andrej Kiska. „Vyjadrenie prokurátora Vasiľa Špirka považuje prezident Andrej Kiska za mimoriadne vážne a očakáva, že príslušné štátne orgány sa nimi budú adekvátne zaoberať,“ povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Nereagovali zatiaľ premiér Robert Fico ani predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Bugár sa vracia z dovolenky

Béla Bugár sa o dva dni skôr vracia z dovolenky z Maldív. Podľa hovorkyne strany v sobotu začne rokovania o politickej situácii.

„Môj názor na ministra vnútra je známy. A nie je dôvod na ňom čokoľvek meniť,“ reagovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „To, čo je teraz absolútne najkľúčovejšie, je urobiť čo najskôr kroky k tomu, aby ľudia dokázali veriť, že všetky veci, ktoré sa aj teraz na nás valia z každej strany, budú riadne a nespochybniteľne vyšetrené. Platí, že k všetkým ostatným otázkam sa vyjadrím najskôr vo vnútri strany a na republikovej rade strany Most-Híd.“

Časť členov strany mieni presadzovať vystúpenie z koalície bez ohľadu na to, či Smer odvolá z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Krajský predseda Mosta-Híd v Trenčianskom kraji Jozef Maďar už v stredu Denníku N povedal, že sa na republikovej rade vysloví za odchod z koalície. Podobný postoj budú mať podľa informácií Denníka N aj ďalší vyššie postavení funkcionári Mosta-Híd.

Poslanec Mosta-Híd František Šebej vo štvrtok popoludní na Denníku N zverejnil komentár, v ktorom pranieruje premiéra Roberta Fica za jeho posledné tlačovky a nijako nepodložené konšpirácie o Georgeovi Sorosovi.

„Je to veľmi nebezpečná hra s potenciálom otráviť paranoidnou nenávisťou spoločnosť a poškodiť celú jej kolektívnu myseľ. A nejde iba o to, že to robia všetky konšpiračné lži. Nebezpečná hra je to najmä preto, lebo je to hra s tou najtoxickejšou konšpiračnou lžou – s antisemitskou konšpiračnou lžou,“ napísal Šebej.

Podpredseda SNS Anton Hrnko pre agentúru TASR povedal, že Špirko si podľa neho svoje vystúpenie pred médiami zámerne načasoval pred piatkovými zhromaždeniami po celom Slovensku.

Opozícia: Špirko je hrdina, Kaliňáka zadržať

Opozičné strany prokurátora Špirka zväčša podporili, len Sulíkova SaS sa rozhodla byť zdržanlivá. V strane vraj nechcú Špirkove vážne podozrenia politizovať.

Igor Matovič z OĽaNO nazval prokurátora národným hrdinom. Vyzval, aby príklad Vasiľa Špirka nasledovali aj ďalší statoční policajti a prokurátori.

„Poďte a svedčte. Vládne nám mafia, ktorá si sprivatizovala štát. Pridajte sa k Špirkovi a môžeme zrušiť tento domček z kariet. Vymklo sa nám to z rúk a dovolili sme mafii infiltrovať sa do štátu,“ povedal Matovič a Špirkovu výpoveď označil za najdôležitejšie usvedčenie zločincov za 25 rokov.

Mimoparlamentné KDH vyzvalo ministra vnútra, aby okamžite odstúpil, nasledovať by ho podľa hnutia mal aj premiér Robert Fico. „Je potrebné vydať pokyn na zadržanie a následné vypočutie Roberta Kaliňáka, Jána Počiatka a ďalších osôb, ktoré sú podozrivé z korupcie, o ktorej dnes hovoril prokurátor Špirko,“ napísalo KDH.

Ďalšia mimoparlamentná strana, Progresívne Slovensko, napísala, že ak sa Špirkove slová potvrdia, znamenalo by to, že žijeme v štáte, kde polícia na politickú objednávku šikanuje a zastrašuje nepohodlných ľudí.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Koaličná kríza

Prokurátor Špirko

Robert Kaliňák

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie