Denník N

Nechcem sa celý život strachovať o niekoho iného, tvrdia Francúzky, ktoré sa rozhodli, že nebudú matkami

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Vo Francúzsku klesá pôrodnosť, napriek tomu by krajina v priebehu 30 rokov mohla predbehnúť Nemecko a byť najľudnatejším štátom EÚ.

„Nie, nie sú nešťastné. Nie, nezmenia svoj postoj. Nie, neboja sa, že samy zostarnú. A áno, chcú, aby na ne spoločnosť zmenila názor.“ Tak začína francúzsky denník Le Monde text o ženách, ktoré sa rozhodli, že sa nestanú matkami.

Jednou z nich je Cyrielle. Má 30 rokov, je bezdetná a za svojím rozhodnutím si stojí. „Nie som žiadne monštrum,“ hovorí.

Ženy, ktoré otvorene priznávajú, že nechcú mať deti, odsudzuje okolie, pretože sa vymykajú bežnej predstave o úlohe ženy v spoločnosti. Niektorým preto nadávajú, že nemajú srdce alebo sú ženy len spolovice. Mnohým sa nedostane pochopenia ani v rodine. Napriek tomu svoj názor nemenia a odráža sa to aj v poklese pôrodnosti.

Podľa francúzskeho štatistického úradu (Insee) rodia Francúzky stále menej detí. Týka sa to predovšetkým žien vo veku 25 až 34 rokov. Miera pôrodnosti poklesla z dvoch detí v roku 2012 na vlaňajšie 1,88 dieťaťa na ženu.

Pôrodnosť vo Francúzsku však v porovnaní s inými európskymi štátmi zostáva vysoká. Napríklad na Slovensku sa v roku 2016 narodilo 1,48 dieťaťa na ženu, kým vo Francúzsku to bolo 1,92.

Podľa sociologičky Anne Gotmanovej nie je jasné, aký podiel na poklese pôrodnosti vo Francúzsku majú ženy, ktoré nechcú byť matkami. Čo je však za ich rozhodnutím?

Ako Francúzsko podporuje rodiny

Podľa posledného sčítania francúzskeho demografického úradu uviedlo 6,3 percenta mužov a 4,3 percenta žien vo veku 15 až 49 rokov, že nemajú deti a ani ich v budúcnosti neplánujú.

„Vždy som cítila, že materstvo nie je nič pre mňa, a stále viac ľudí mojej generácie spochybňuje, že je prirodzené,“ uviedla pre Le Monde 28-ročná Virginie.

Nepresvedčila ju ani dlhodobá pronatálna politika, ktorou štát podporuje pracujúcich rodičov. Jasle, ktoré prijímajú deti od troch mesiacov, bežne fungujú 11 hodín denne. Vo verejných aj súkromných zariadeniach pracuje kvalitne vyškolený personál, ktorý musí prejsť prísnymi testami.

Vo Francúzsku je tiež bežné, že rodiny zamestnávajú pestúnky. Nejde však o ženy, ktoré sa rozhodli, že svoj voľný čas venujú cudzím deťom. Pestúnky musia pre svoju prácu získať štátny diplom a zvyknúť si tiež na to, že ich pravidelne kontroluje štátna inšpekcia.

Najímajú si ich rodičia nielen pre svoje malé deti, ale často aj pre tie staršie, ktoré pestúnky vyberajú zo škôl a zabezpečujú im program do príchodu pracujúcich matiek a otcov.

Štát takisto udeľuje rodinám s najmenej troma deťmi peňažný bonus a daňové úľavy. Veľké rodiny majú tiež zľavy na cestovanie železničnou dopravou.

Materstvo sa vo Francúzsku jednoducho považuje za znak vitality a tiež národnej hrdosti. Pred francúzskou revolúciou v roku 1789 bolo najľudnatejšou krajinou na západ od Ruska, to sa však zmenilo Napoleonovými vojnami.

Najväčšiu demografickú devastáciu zažila krajina po prvej svetovej vojne. Pôrodnosť preto štát od roku 1920 podporuje aj zavedením takzvanej rodinnej medaily pre rodičov, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Životy žien

Teraz najčítanejšie