Denník N

Kultúrny newsfilter: Skladba roka je jasná už v marci, slušné Slovensko si želá aj vyše dvesto výtvarníkov

Vec pri premiére skladby Krv na rukách a ilustrácia Martina Bajaníka v rámci projektu Reakcia. Foto - Michal Lukáč
Vec pri premiére skladby Krv na rukách a ilustrácia Martina Bajaníka v rámci projektu Reakcia. Foto – Michal Lukáč

Udalosti uplynulého týždňa v kultúre a víkendové tipy na akcie. Komentuje editor Oliver Rehák.

Nový tematický newsfilter Denníka N. Vychádza v piatok ako prehľad najdôležitejších udalostí v kultúre najmä na domácej scéne.

Hlavné udalosti

Slovensko aj naďalej žije politikou, z umelcov najmä hudobníci aj výtvarníci. Najskloňovanejšou domácou skladbou je novinka rappera Brančiho Kováča známeho ako Vec. Na bratislavskom Koncerte pre Jána a Martinu predstavil len ukážku z (doslovne) horúcej novinky. „Kým iní hudobníci viacej pracujú s podobenstvami a skrytými významami, ja som išiel napriamo. Mal som pocit, že ľudia už potrebujú počuť aj niečo ostrejšie,“ povedal pre Denník N a presne to aj urobil. V stredu podvečer zverejnil celú pesničku Krv na rukách s jednoduchým videom, ktoré za dva dni nabralo už vyše 140-tisíc zobrazení.

Náladu spoločnosti, ktorá prechádza od smútku k hnevu, vložil do hudby aj ďalší rapper Matys. Ten sa odrazil od záznamu hymny a záberov zo spomienkového pochodu za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, doplnil dávku ostrých slov a džezový podklad. Jeho pesnička Vkraine (so slovnou hračkou odkazujúcou na ukrajinskú oranžovú revolúciu) trochu zanikla popri internetovom virále Veca, ale tiež sa oplatí vypočuť si ju:

Reakcia – tak sa volá nezvyčajná výstava v bratislavskom Ateliéri XIII. V priebehu týždňa vyše dvesto umelcov zareagovalo na otvorenú výzvu vyjadriť sa k súčasnému dianiu na Slovensku. Výtvarníci, dizajnéri, filmári a fotografi z niekoľkých generácií vytvorili kolekciu diel, ktoré sa po skončení demonštrácie Postavme sa za slušné Slovensko budú tri hodiny premietať na steny budovy na nádvorí Panskej ulice 13 v Bratislave. Výstavu ponúkajú do ďalších miest a chcú ju zverejniť aj na webe ako digitálnu galériu.

Zo sveta sa nedajú obísť Oscary. Jubilejný 90. ročník neponúkol žiadne prekvapenia ani silné momenty. To sa sa týka nielen víťazov, ale aj celého odovzdávania cien. Hlavnú kategóriu Film roka vyhrali Podoby vody – romantické sci-fi, ktoré posolstvo len predstiera. O atmosfére nevýrazného večera svedčia aj čísla: oproti vlaňajšku sledovalo televízny priamy prenos o 20 percent menej divákov, dokonca ide o najhoršiu sledovanosť v dejinách Oscarov. Aspoň, že viaceré z nominovaných filmov sa oplatia vidieť – odporúčame najmä výborné Tri bilbordy kúsok za Ebbingom, horor Get Out a film týždňa v našich kinách – komédiu Lady Bird o vzťahu medzi matkou a dospievajúcou dcérou.

Naopak, so záujmom divákov nemajú problém internetové televízie. Netflix sa dokázal vyrovnať aj s odchodom herca Kevina Spaceyho, ktorý pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania skončil v seriáli House of Cards. Po piatich sériách s neodmysliteľnou hlavnou postavou to televízia nezabalila. Nechala autorov prepísať scenár a nanovo nakrútiť viacero scén, v ktorých vedúcu úlohu zastáva žena – manželka Franka Underwooda Claire.

Pesnička týždňa: Odbočme aspoň na chvíľu od politiky. Najmä keď po siedmich rokoch vydala prvú novú skladbu Sade. Akustická balada zosobňuje všetko čaro tejto nigérijsko-britskej speváčky. Veľká muzikalita, melancholická atmosféra, krištáľový zvuk a predovšetkým stále ten úžasný hlas, ktorý hladí uši aj po duši. Pesnička Flowers of Universe zaznie v novej disneyovke Struny času, ktorá príde do našich kín 12. apríla.

Víkendové tipy

Kam za hudbou? Po Bratislave sa chystajú spomienkové Koncerty pre Jána a Martinu aj v Prešove a v Žiline. Organizuje ich túto nedeľu agentúra Pohoda v spolupráci s muzikantmi a aktivistami v oboch mestách. Vo štvrtok, týždeň pred udeľovaním cien Radio_Head Awards, sa zverejnilo meno ich prvého tohtoročného držiteľa. Je ním šéf Pohody Michal Kaščák, dostal cenu za prínos do hudby. No rovnako by si ju zaslúžilo aj Rádio_FM, ktoré organizuje už desiaty ročník tejto – momentálne jedinej – hudobnej ankety na Slovensku.

Divadlo: dve gestá a dve premiéry. SND v piatok posunulo začiatky predstavení na ôsmu hodinu, pretože „herci sa rozhodli vyjadriť svoj občiansky postoj a svojou účasťou podporiť akciu Za slušné Slovensko a Robert Roth vystúpil aj na pódiu. Pridali sa aj kolegovia zo Slovenského komorného divadla Martin, ktorí v Bratislave hosťujú s predstavením Višňový sad. Cez víkend Balet SND premiéruje Esmeraldu, Mestské divadlo Žilina Triky, fet a makači, čo je gangsterka „o peniazoch, diere v stene a svojráznych chlapíkoch s nevyberaným slovníkom“. Udalosti tohto týždňa majú na Slovensku dokonalý hudobný soundtrack, tematický vizuál i tematické divadlo.

Dostávajte Kultúrny newsfilter každý týždeň mailom. Prihláste sa na odber.

Kultúrny Newsfilter

Teraz najčítanejšie