Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Stotisíc ľudí na Slovensku protestovalo proti Ficovej vláde

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Posledné demonštrácie pred finišom rokovaní o osude vlády boli veľké a slušné. Fico mal jediný cieľ – vystrašiť a odradiť. Špirko je ešte stále prokurátor.

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Udalosti dňa vybral a okomentoval Konštantín Čikovský

1. Pochody boli veľké a slušné

V piatok okolo pol deviatej večer, keď sa uzatváral tento text, nebolo známe, že by sa niektorý z desiatok protestov po celom Slovensku a v zahraničí vážne zvrhol alebo že by sa na ňom niekto zranil. Bohužiaľ, vládnemu PR a proruským webom sa podarilo šíriť strach z vidiny piatkových násilností tak úspešne, že hladký priebeh demonštrácií je napokon najdôležitejšia informácia dňa.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – RSS

Viac ľudí ako minulý týždeň. V Bratislave, ktorá je najviac sledovaná, prišlo toľko ľudí, že sa to dá prinajmenšom porovnať s obsadením Námestia SNP počas Novembra ’89. Prvý odhad hovorí o 50-tisíc účastníkoch.

V Košiciach bolo na Hlavnej ulici okolo 20-tisíc ľudí a tisíce ľudí prišli aj do centier ďalších krajských a desiatok ďalších miest.

Minulý týždeň šlo celoslovensky o najväčší protest verejnosti od Nežnej revolúcie. Tento týždeň bolo teplejšie, hnev a sebavedomie ľudí sa zväčšili, a preto boli piatkové demonštrácie minimálne dvakrát väčšie ako pred týždňom.

Kaliňáka už odpísali. Ak sa koaliční politici pozerali cez web na priame prenosy, videli, že pád Kaliňáka už nie je téma. Skandovalo sa „Dosť bolo Fica!“, no oficiálna požiadavka bola predsa len miernejšia. Organizátori protikorupčných pochodov žiadali presne to čo prezident – buď rekonštrukciu vlády, alebo predčasné voľby.

Emočným aj politickým vrcholom zhromaždenia v Bratislave bolo ešte pred spievaním hymny vystúpenie sestry zavraždeného novinára Jána Kuciaka a arcibiskupa Róberta Bezáka. Ako volič sa prihovoril Bélovi Bugárovi, Lucii Žitňanskej, Petrovi Kresákovi a Františkovi Šebejovi. Politikom Mosta-Híd poradil „rozmýšľať“.

V atmosfére Námestia SNP v podvečer piatka 9. marca 2018 to nevyzeralo na radu zostať v akejkoľvek vláde s Robertom Ficom. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie