Denník N

Šéfredaktor Respektu: Ficov prevrat

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský premiér si zabuchol únikové dvere a rozhodol sa, že ak má odísť, stiahne so sebou aj celú krajinu.

Text bol písaný pre týždenník Respekt.
Autor je šéfredaktorom Respektu
a členom redakčnej rady Denníka N.

Situácia na Slovensku sa po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky stále silnejšie vyhrocuje. Krajina rieši všemožné scenáre, ktoré môžu byť za násilným činom, ale takmer v každom sa nájde nejaká linka vedúca k vládnemu Smeru. Niežeby priamo za vraždou táto strana stála, ale partaj Roberta Fica je pri moci tak dlho, že je zapletená do nebývalého počtu afér. Premiér si to evidentne uvedomuje a prišiel so šokujúcim protiťahom. Obvinil prezidenta Andreja Kisku, ktorý vyzýval na rozhodné riešenie krízy, že ho riadi americký finančník a filantrop s maďarskými koreňmi George Soros.

Následne Fico vyhlásil, že jeho politickí súperi chystajú štátny prevrat, a v piatok dokonca prišiel s tvrdením, že sa ľudia pred večernou demonštráciou ozbrojujú, aby mohli zaútočiť na štátne úrady.

Toto je začiatok konca dlhoročného slovenského premiéra. To by mohla byť pomerne banálna správa, keby sa nerozhodol vziať celú spoločnosť so sebou.

Vlastizrada

Robert Fico nie je ani prvý, ani posledný politik, ktorý sa snaží odviesť pozornosť od svojho problému. Ide vlastne o prirodzenú reakciu. Každá dymová clona však so sebou nesie nejaké dôsledky. Politik musí zvažovať „vedľajšie škody“ ako pre svoju osobu, tak aj pre spoločnosť, ktorú zastupuje. Zodpovedný politik potom radšej utrpí ujmu vlastnú, než aby vážne ohrozil politiku ako celok. Robert Fico má však k zodpovednému správaniu ďaleko a zvolil si taktiku takej ničivej deštrukcie, že podobný prípad v poslednom čase v Európe nenájdeme.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie