Denník N

Vplyvný muž Smeru podniká vedľa Taliana z Kuciakovho textu

Peter Chudík. Foto N – Vladimír Šimíček
Peter Chudík. Foto N – Vladimír Šimíček

Poslanec za Smer Peter Chudík kupoval pozemky od ľudí z podtatranského podsvetia.

Bývalý prešovský župan a poslanec Smeru Peter Chudík podniká vedľa Taliana Diega Rodu, ktorý je podľa posledného článku Jána Kuciaka napojený na kalábrijskú mafiu ’Ndrangheta.

Chudík, ktorý patrí medzi vplyvných členov strany, má navyše obchodné väzby na ľudí z podtatranského podsvetia.

Ukazujú to články webu Aktuality.skdenníka SME a týždenníka Trend, ktoré vznikli na základe Kuciakových zistení pred jeho vraždou.

V jeho práci pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník SME, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník Trend, televízia Markíza, televízia JOJ, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet a nemecký Die Welt.

Chudík má polovičný podiel v dvoch solárnych elektrárňach na východnom Slovensku. Elektrárne stoja v časti Humenného, ktorá sa volá Suchý Jarok. Dominantou je tam družstvo Agrokomplex, ktoré vlastnia dcéra Diega Rodu – Elisabetta Roda – a ďalšia príbuzná Daniela Valentina Roda. Elisabetta je manželkou Antonina Vadalu.

Elektráreň a farma majú spoločnú prístupovú cestu.

„Blbá náhoda“

Peter Chudík tvrdí, že sa s Rodom ani Vadalom nepozná. „Nezisťoval som, kto je sused, nepovažoval som to za potrebné,“ povedal denníku SME. To, že elektrárne susedia so statkom Rodovcov, je podľa neho „blbá náhoda“.

„O tom, že pozemky 1. a 2. FVE Humenné sa nachádzajú vedľa pozemkov, na ktorých podniká podnikateľ talianskeho pôvodu Diego Roda, som sa dozvedel z vášho mailu, a preto neviem, ako a kde hospodáril a hospodári Diego Roda, ktorého nepoznám a nikdy som sa s ním nestretol,“ tvrdil zasa pre Aktuality.

Ľudia z podsvetia

Pozemky pod elektrárňou Chudík nekupoval od Rodovcov, ale od firmy Tatramarket Poprad. „Od tejto firmy sme kúpili aj projektovú dokumentáciu a stavebné povolenia,“ vysvetľoval.

A to je ďalší problém. Polovičným majiteľom firmy Tatramarket je Milan Kušmírek z Kežmarku, ktorý je podľa Plus 7 dní človekom z podtatranského podsvetia a priateľom ďalšieho človeka z podsvetia Ondreja Žembu.

Žembu, ktorého v minulosti odsúdili, sa Chudík už ako prešovský župan zastal. „Keď som nastúpil do funkcie ministra, každý týždeň som preberal žiadosti o milosť. Tak sa mi dostala do rúk žiadosť o milosť Ondreja Žembu z Popradu, ktorý bol odsúdený,“ vravel v roku 2005 vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Pri žiadosti bolo podľa neho odporúčanie župana Chudíka.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie