Denník N

Newsfilter: Koalícia nás chce presvedčiť, že v piatok sa vlastne nič nestalo

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

1. Smer si všimol demonštrácie, ale nie ich obsah. 2. Most ešte nedorokoval. 3. Kaliňák končí tak hanebne, ako začínal. Plus jednou vetou, citát, FB status, Shooty a MMŠ.

Správy víkendu vybral a skomentoval Tomáš Gális

1. Všetko sa rúca, ale smerácka disciplína funguje

Kým v piatok ráno premiér Fico strašil údajnými informáciami o útokoch na verejné budovy a v piatok večer sme videli najväčšie protesty v dejinách krajiny od novembra 1989, v sobotu a nedeľu v krajine zavládol pokoj ako na pláži na Maledivách.

Hlavne pokojne. Najväčšia vládna strana Smer nedala navonok najavo žiadne známky znepokojenia. Naopak, do rozhlasových a televíznych diskusií vyslala aspoň mladšie stranícke hviezdy, konkrétne Petra Pellegriniho a Viktora Stromčeka, ktorí dokola opakovali niekoľko hlavných posolstiev: oceňujeme, že demonštrácie boli dôstojné a bez násilností; vražda je neprijateľná a vinníkov treba potrestať; cez víkend rokujeme, informovať budeme v pondelok; najlepšie bude, keď bude vo vládnutí pokračovať súčasná koalícia. A že sa v sobotu Fico stretol s Bugárom? To smeráci nechali bez komentára. Hlavne treba ďalej rokovať.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Apple podcasty – Podbean – Stitcher – RSS

Isté pochopenie toho, čo sa tu vôbec v piatok stalo, dal najavo Pellegrini, ktorý síce na to, či je Smer ochotný vzdať sa ministerstva vnútra, neodpovedal, ale povedal aspoň, že „ak by to malo zachrániť koalíciu a sme presvedčení, že je to to najlepšie riešenie pre krajinu, sme ochotní to urobiť“.

Najzaujímavejšie momenty prišli vo chvíľach, keď Pellegrini opäť obhajoval Ficovo strašenie Sorosom (vraj ide o legitímnu otázku), keď odkázal šéfovi európskych ľudovcov, nech sa do nás nestará, a keď Stromček reagoval na vyhlásenie prokurátora Vasiľa Špirka. To, že prokurátor Špirko vystúpil so svojimi podozreniami deň pred pochodmi, vraj „znižuje dôveryhodnosť jeho vystúpenia„. Aha, čiže keby to bolo trebárs deň po pochodoch, Stromček by možno povedal, že Špirkovi dôveruje a Kaliňák musí odísť.

O nič nejde. Je vlastne obdivuhodné, ako dokáže Smer vyvolávať aj v najnapätejšom momente svojej histórie zdanie, akoby sa nič vážne nedialo. Ficovi sa nevydarili opakované triky – strašenie údajným násilím a ohováranie organizátorov pochodov –, ktorých účelom bolo odradiť ľudí od demonštrácií, ale smerácki diskutéri nehnú brvou. V piatok desaťtisíce ľudí skandovali „Dosť bolo Fica“, ale oni ledva pripustia, že možno odíde Kaliňák. Koalícii hrozí, že jej podpora spadne pod 76 hlasov, no oni ďalej obhajujú „sorosovanie“ a nadávajú šéfovi EPP. A Pellegrini nakoniec stihol aj oslavu MDŽ v Banskej Bystrici.

Je to zbabelosť, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie