Denník N

Keď ľudia pri Ficových prejavoch hrajú bingo. Takto vyzeral druhý týždeň krízy

Fico strašil prevratom a násilím, do dejín vstúpili dlažbové kocky. Ozval sa prokurátor Špirko a udiali sa najväčšie protesty v dejinách samostatného Slovenska, Smer sa napriek tomu tvári, že sa nič nedeje. Uplynulý týždeň v kocke.

Pondelok

Prezident Kiska pozval na rokovania všetky parlamentné strany okrem fašistov. Finančná správa informovala, že nedokáže reagovať na tvrdenia ministra Kaliňáka o peniazoch vyplatených talianskej mafii za Radičovej vlády, pretože podliehajú utajeniu.

Zhruba v polovici predchádzajúceho týždňa sa na alternatívnych portáloch začali šíriť hoaxy o pripravovanom prevrate, ktorý má organizovať Sorosov expert na farebné revolúcie. Po tom, čo tieto informácie šírili prokremeľské a fašistické stránky, mal tlačovku premiér Fico. Prezidentovi položil otázku, o čom sa v septembri minulého roku rozprával s Georgeom Sorosom.

František Šebej označil reči o Sorosovi za nezmysly, Lucia Žitňanská povedala, že podobné vyjadrenia môžu znamenať koniec koalície. Veľvyslanec v Maďarsku označil premiérove slová za hnus a proti hoaxom protestoval aj známy šíriteľ hoaxov Boris Kollár.

Ukázalo sa, že údajný organizátor farebných revolúcií neexistuje. Ďalšie protesty boli ohlásené na piatok.

Utorok

Bratislavský poslanec Smeru Borguľa vyhlásil, že Smer potrebuje generačnú výmenu. Ukázalo sa, že minister vnútra Kaliňák zavádzal, keď tvrdil, že polícia nevedela o prepojení Vadalovcov a talianskej mafie.

Česká novinárka Pavla Holcová povedala, že Ján Kuciak pred svojou smrťou narazil na nové prepojenia Smeru a mafie. Antonino Vadal, podozrivý z kontaktov s mafiou, poskytol rozhovor, v ktorom útočil na opozíciu a obhajoval Smer.

Kaliňák povedal, že Fico prezidenta neobvinil, len položil otázku. Tvrdenie, že prezidentov prejav vznikol v zahraničí, vysvetľovali tak, že bol napísaný na lyžovačke v Innsbrucku.

Organizátori protestov vyzvali vysoké školy na udelenie voľna. Premiér Fico mal po stretnutí s členmi európskych inštitúcií tlačovú konferenciu, na ktorej o stretnutí nepovedal nič. Namiesto toho obvinil prezidenta z destabilizácie krajiny a spochybnil organizátorov, lebo odznaky.

Občania pri jeho prejavoch hrali bingo.

Streda

Ako prví prišli na rokovania s prezidentom zástupcovia hnutia Sme rodina, po nich zástupcovia OĽaNO. Požadovali predčasné voľby.

Minister Richter sa vyjadril, že Kaliňák má jeho plnú podporu, a Fico povedal, že má záujem o to, aby Most ostal vo vláde. Kandidátom na ministra kultúry bol Erik Tomáš, dočasným ministrom mal byť Peter Pellegrini.

Premiér Fico kritizoval Kisku za to, že bol na dovolenke. Ministri sa nedostavili na rokovanie vlády, lebo boli na dovolenke. Béla Bugár bol tiež na dovolenke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nová vláda

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie