Denník N

Newsfilter: Fico podcenil Bugára, ktorému už nestačil pád Kaliňáka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Most-Híd žiada predčasné voľby. 2. Keď nebude dohoda, bude prezident. 3. Kaliňák skončil, ale úsmev a ľudia v polícii mu zostali + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty a citáty dňa

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Most-Híd chce dohodu o predčasných voľbách

Strana Most-Híd je ochotná vládnuť s Robertom Ficom len do predčasných volieb. Aj to len za predpokladu, že sa na ich termíne dohodnú spolu s ním a s Andrejom Dankom. Toto rozhodnutie oznámil Béla Bugár ako jednohlasný výsledok Republikovej rady Most-Híd. „Jediným riešením tejto situácie sú predčasné voľby,“ vyhlásil.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Apple podcasty – Podbean – Stitcher – RSS

Koniec Ficovej vlády. Znamená to, že Robert Fico dovládne najneskôr na sklonku leta, čo sa z ďalších slov Bélu Bugára javí ako želaný termín predčasných volieb. „Ak dôjde k dohode o predčasných voľbách, naši ministri zostanú vo vláde,“ dodal Bugár.

Na druhú možnosť, že sa Fico sa Bugárom nedohodnú, by Most reagoval vystúpením z koalície. To by automaticky neznamenalo okamžitý pád Ficovej vlády, ale možnosti jej udržania by boli nízke.

Fico je proti. Most-Híd neoznámil termín, do ktorého bude čakať na dohodu o predčasných voľbách, no Bugár povedal, že Fico na stretnutí s ním predčasné voľby odmietol.

Ťažko predpokladať, že by Bugár klamal o Ficovom postoji, alebo že by ho Fico zmenil. Mostu teda ešte zostáva možnosť rokovať so SNS a pokúsiť sa o širšiu dohodu o konaní volieb aj s opozíciou. SNS zatiaľ len oznámila, že sa k téme už dnes nebude vyjadrovať. Andrej Danko však na svojej tlačovke niekoľkokrát hovoril o možnosti predčasných volieb ako o reálnej a prípustnej.

Čím skôr, tým lepšie. Na rozhodnutie Most-Híd sa čakalo dva týždne, plus jeden dlhý pondelok, no keď konečne prišlo, môžeme si aspoň trochu vydýchnuť. Koniec Fica III. je už len otázkou času a spôsobu. Platí však, že čím skôr prestane mať vplyv na fungovanie štátu, tým lepšie pre vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a podozrení, o ktorých Kuciak písal.

Charakter. Béla Bugár vysvetlil dlhé mlčanie svojej strany v časoch, keď to v krajine vrelo, zodpovednosťou. „My sme zbytočne nehovorili, neobviňovali sme, nemali sme každý deň tlačovku, ale sme reagovali zodpovedne.“ Odpoveď na otázku, či v Moste zvíťazil charakter, sa dozvieme čoskoro vo voľbách. Teraz bol najdôležitejší charakter krajiny – či bude definovaný beztrestnou korupciou a vraždou novinára ako za Fica a Kaliňáka. Fakt, že takýto charakter neprežil, nie je výsledkom dnešnej republikovej rady Most-Híd, ale nevídaného celospoločenského vzopätia.

2. Keď nebude dohoda, bude prezident

V prípade, že sa koalícia nedohodne na predčasných voľbách a Most-Híd z nej vystúpi, príde premiér o väčšinu v parlamente, čo mu znemožní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie