Pompadourka

Prečo sa premiér s Máriou Troškovou nestýkal potajomky, ako to robia tí papaláši, ktorí majú ešte nejakú hanbu? Môže za to bohorovný pocit, že sa mu to neodvážia vyčítať.

Fico a jeho asistentka Trošková pri návšteve vojenského podniku v Trenčíne 2. marca 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič

Autor je politológ

Madame de Pompadour bola slávna kurtizána na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Kráľ si ju usadil priamo a bezostyšne v Elyzejskom paláci, bola mu niečím ako hlavnou štátnou radkyňou (hoci vtedy sa tomu ešte tak nehovorilo) a politika dvora sa robila priamo cez ňu.

Po tomto kráľovi sa to už nikto takto otvorene a drzo neodvážil robiť, hoci aj demokratickí papaláši mávali frajerky a milostné aféry. Poväčšine sa to však snažili ututlávať a oddeľovať svoj súkromný život od toho politického. Demokratické režimy si na to potrpeli, navyše sa v nich objavili médiá, ktoré s nadšením lovili takéto pikantnosti a rozpatlávali ich pred verejnosťou.

Diktátorské režimy riešili tento problém tak, že držali médiá pod krkom. Ak mali Stalin či u nás Gustáv Husák nejaký svoj mimomanželský milostný život, nedostalo sa to von. Ba aj Hitler dodržiaval toto klišé a ostentatívne dával najavo, že Eva Braunová je nepriepustne oddelená od jeho vodcovského poslania v nemeckom národe. A mohla spolu s ním zomrieť iba po tom, čo si to najprv posvätili manželským zväzkom.

Divoké pomery u nás aj v tomto ohľade nastali až po demokratickej revolúcii, keď sa moci ujal Vladimír Mečiar. V presvedčení, že ON môže všetko, doviedol si svoju frajerku priamo na úrad vlády a spravil z nej riaditeľku svojej premiérskej kancelárie. Mečiar si ju zaradil aj do svojho sprievodu, neostýchal sa priviesť ju so sebou až k pápežovi. Tak ako za Pompadourky, aj tu celá agenda premiéra prechádzala cez jej ruky.

Priznávam sa, aj ja som z toho raz ťažil. Keď bol premiér Mečiar na oficiálnej návšteve u rektora Univerzity Komenského (ktorým som bol vtedy ja), pošepla mi riaditeľka jeho úradu, Anna Nagyová, že mám využiť príležitosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Mária Trošková

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |