Denník N

Nepodľahnime nenávisti v oprávnenom boji za spravodlivosť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vôbec nie je isté, či premiér pochopil kriticky dôležitý vzťah medzi pokojom a spravodlivosťou.

Autor je verejný teológ

Ohavná vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otriasla Slovenskom a zanechá – v tom lepšom prípade – trvalú jazvu na duši krajiny. Do momentu, kým sa tento brutálny čin nevyšetrí a vinníci nebudú potrestaní, rana sa nezacelí a nevinne preliata krv bude volať po spravodlivosti. Dnes mnohí tento hlas počujú – prebúdza ich z ľahostajnosti a dodáva silu v boji o spravodlivejšie Slovensko.

V posledných týždňoch sme boli a ešte dozaista budeme svedkami rôznych typov reakcií. Popri tých vznešených aj takých, ktoré podnecujú a eskalujú nenávisť v spoločnosti. Nenávisť rozdeľuje, rozoštváva a rozvracia – jej morálne deštruktívne účinky efektívne znemožňujú vytváranie dobrej spoločnosti. A platí to aj vtedy, keď je nenávisť namierená voči skutočnému alebo zdanlivému zlu. Práve v takýchto chvíľach – či si to uvedomujeme, alebo nie – potrebujeme cirkev ako inštitúciu, ktorá prináša do verejného priestoru ideály a hodnoty, ktoré politika nedokáže vytvoriť, ale bez ktorých sa demokratická spoločnosť nezaobíde.

Vo verejnom priestore bolo najviac počuť cirkev katolícku a treba povedať, že jej najvyšší predstavitelia v náročnej úlohe zatiaľ obstáli. Napríklad pohrebné príhovory arcibiskupa Stanislava Zvolenského a pomocného biskupa Mareka Forgáča – pri ktorých sa dalo kadečo pokaziť – boli všeobecne dobre prijaté a obsahovali myšlienky, ktoré by bolo škoda prepočuť. Pozrime sa bližšie na jednu z nich, ktorá bola arcibiskupom Zvolenským vyslovená na pohrebe novinára Jána Kuciaka a opätovne vyzdvihnutá v relácii na TA3, ako aj vo výzve pred piatkovými verejnými zhromaždeniami:

„My, ktorí zatiaľ zostávame na tomto svete, akokoľvek rozhorčení nad tým, čo sa stalo, a zanietení za nastolenie spravodlivosti, nezabudnime, že prostriedky, ktoré chceme používať, musia byť rovnako čisté ako ciele. Martin Luther King hovorieval, že temnota nemôže odstrániť temnotu. A nenávisť nedokáže vyhnať nenávisť. Lebo napokon by aj tak zvíťazila len nenávisť – a neostalo by nič iné, len strašná temnota. Temnotu teda dokáže vyhnať jedine svetlo. Nedajme sa preto premôcť zlu, ale dobrom premáhajme zlo, ako pripomína nám Sväté písmo. Nech v nás neprevládne nenávisť, ale láska!“

Pre cynika budú citované slová znieť rovnako utopicky ako známy výrok Václava Havla, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“, alebo refrén

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre

Teraz najčítanejšie