Danko: Aj o výmene premiéra bola reč

SNS dala jasne najavo, že nechce byť vnímaná ako strana, ktorá bola za pádom vlády.

Foto N – Tomáš Benedikovič

“Vláda je funkčná, má dôveru. Koaličná zmluva platí,“ vyhlásil predseda SNS Andrej Danko poobede v Národnej rade, keď predstúpil pred novinárov, aby vysvetlil, aká je pozícia jeho strany pri rokovaniach s Mostom-Hídom a so Smerom. Most-Híd v pondelok večer vyzval koaličných partnerov na dohodu o predčasných voľbách.

„Vyjadrenie Bélu Bugára nevnímam ako ukončenie tejto vlády,“ povedal Danko s tým, že rozhodnutie republikovej rady koaličného partnera vníma skôr ako odkaz, že nie je možná rekonštrukcia vlády. Vzápätí však rekonštrukciu vlády, a to dokonca na najvyššom poste, pripustil.

Koaliční lídri debatujú o všetkom

V parlamente sa totiž v zákulisí hovorilo aj o možnosti, že Mostu-Hídu ponúkli za ďalšie pôsobenie vo vláde post premiéra. Minister životného prostredia László Sólymos to poprel.

Danko však to, že v hre môže byť aj výmena predsedu vlády, v utorok nevylúčil. „Bavíme sa o rôznych veciach vrátane takých, o akých hovoríte,“ povedal predseda SNS o koaličných rozhovoroch a pripomenul, že podpredsedníčka Mosta-Hídu Lucia Žitňanská o takejto rekonštrukcii vlády už v minulosti hovorila.

Predseda SNS tiež prezradil, že už asi neexistuje ani oblasť či téma, o ktorej by s Bélom Bugárom a Robertom Ficom počas koaličných rozhovorov prebiehajúcich od utorka rána nehovoril. „Preberali sme všetky možné varianty,“ povedal. „Ak už nebude cesta k spokojnosti všetkých  koaličných partnerov, budete informovaní, že vláda je nefunkčná.“

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko deň začal tým, že ráno poslal do médií tlačovú správu. Jej hlavné posolstvo bolo zrejmé – SNS nechce byť tou stranu, ktorá sa pričiní o pád tretej vlády Roberta Fica.

„Predsedníctvo SNS zaviazalo predsedu SNS Andreja Danka rokovať o predčasných voľbách s koaličnými partnermi, ale až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, respektíve jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície. Preto sú akékoľvek úvahy o stanovení termínu nových volieb nateraz predčasné.”

Toto stanovisko nasledovalo deň potom, ako líder Slovenskej národnej strany sebavedomo hovoril aj o možnosti predčasných volieb. Ani teraz ju nevylučuje, dáva však najavo, že nechce byť tým, kto rozbíja vládu.

Andrej Danko má z leta minulého roka osobnú skúsenosť s vážnou koaličnou krízou. Začala sa tým, že nečakane vypovedal koaličnú zmluvu v čase, keď sa jeho minister školstva Peter Plavčan dostal pre eurofondy pod veľký tlak  a výsledok bol, že minister po Ficovom ultimáte skončil. Teraz si už Danko dáva pozor, aby nepôsobil ako ten, kto rozbíja.

Poslanecký klub sa zladil s predsedom

Aj poslanci SNS v utorok tvrdili, že vláda funguje ďalej a parlament musí pracovať. Najprv sa stretli na pol hodiny v poslaneckom klube, zladili si postoje s vyhlásením predsedu Danka a potom už pred novinármi prezentovali jednotný postoj.

„Do poslednej chvíle sme poslancami, mali by sme si plniť svoje povinnosti,“ hovoril napríklad už od rána Štefan Zelník.

Z vyjadrení členov SNS sa zdalo, že chcú zatlačiť na Most-Híd, aby jeho ministri podali demisiu. „Pokiaľ sú vo vláde, tá je funkčná,“ opakovala aj podpredsedníčka strany Eva Smolíková.

Poslanci SNS tiež opakovali – počkajme, čo sa bude diať. Keď sa na úvod parlamentnej schôdze o 13.00 ukázalo, že Národná rada je vďaka hlasovaniu poslancov vládnej koalície uznášaniaschopná, bol to pre nich ďalší argument, že koalícia je funkčná, a nie je teda dôvod hovoriť o predčasných voľbách.

Nová vláda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |