Denník N

Newsfilter: Fica už štvrtý deň nevidieť, potichu zháňa hlasy na svoju záchranu

1. SaS už vládu pochovala, ale Fico to ešte nevzdal. 2. Matovič chce spájať, aby neprepadli hlasy. 3. Vadala je opäť v cele, Kaliňák je stále ministrom. Plus jednou vetou, citát, FB status, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Fico zrazu zmizol

Republiková rada Mosta-Hídu v pondelok večer zadefinovala novú realitu. No netrvalo ani deň a časť koaličných i opozičných poslancov si ju začala interpretovať po svojom. A, samozrejme, úplne opačne.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Apple podcasty – Podbean – Stitcher – RSS

Faktický rozpad. Miroslav Beblavý a SaS sa na začiatku parlamentnej schôdze, ktorá sa začala v utorok o jednej popoludní, snažili vyvolať dojem, že vláda a koalícia už nefungujú. Zakladateľ Spolu hovoril o „faktickom rozpade vlády“ a žiadal preto stiahnuť všetky vládne návrhy z rokovania parlamentu. Poslanci SaS stiahli všetky vlastné návrhy zákonov a predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová povedala, že by sa malo rokovať len o ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia.

Lenže následné hlasovania ukázali, že koalícia pokračuje ďalej. Proti Beblavého návrhu hlasovalo 79 zo 145 prítomných poslancov. Matovičov návrh, aby NR SR zaviazala Úrad vlády predložiť správu o tom, kedy ho SIS informovala o nebezpečenstve pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku, plénum zamietlo tiež. A program parlamentnej schôdze, z ktorej odišli tak Spolu, ako aj SaS, nakoniec schválilo až 93 zákonodarcov.

Tretia alternatíva. Úplne inak situáciu videli dvaja poslanci za Most. Napriek postoju strany, ktorá sa zhodla len na dvoch možnostiach (buď dohoda na predčasných voľbách, alebo odchod z koalície), začali poslanci za Most Andrej Hrnčiar a Martin Fedor hovoriť o tom, že si vedia predstaviť aj tretiu možnosť, a to rekonštrukciu vlády. Most na Hrnčiara reagoval tým, že je to jeho osobný názor, ktorý nebude komentovať.

Okrem dvoch politických cestovateľov hovoril o inej alternatíve napríklad smerácky poslanec Ján Podmanický, ktorý sa vyjadril, že „je možné, že predčasné voľby sú najpravdepodobnejšia alternatíva, ale rokovania sa ešte neskončili“.

Ďalší rokovací maratón. V tom poslednom mal určite pravdu. Napríklad Béla Bugár chodil z rokovania na rokovanie. Najprv diskutoval v parlamente s SNS, potom prišiel na Úrad vlády, odtiaľ sa vrátil do parlamentu, kde otváral schôdzu, no po poldruha hodine zase zamieril k Ficovi.

Čo sa tam dialo, zatiaľ vieme len z vyjadrení predsedu SNS Andreja Danka, ktorý povedal, že v koalícii preberali „všetky možné varianty“, dokonca aj výmenu premiéra.

A čo na to všetko premiér? Po minulotýždňovej tlačovkovej šnúre, ktorú začal Sorosom a skončil dlažbovými kockami, už štvrtý deň mlčí. Možno je to vyčerpaním či sklamaním, že sa mu nepodarilo zastaviť masové protesty. Ale oveľa pravdepodobnejšie je, že sa pokúša

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Nová vláda

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie