My sme sa báli kritizovať vlastnú krajinu, ale premiér ju urážal

Čo tu videla delegácia europoslancov a ako im Fico priznal, že východ je pre neho nič.

Delegácia Európskeho parlamentu na stretnutí s Robertom Ficom. Foto – TASR

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Cítil som sa ako v 90. rokoch. Aj vtedy sa Európa čudovala, čo sa to deje na Slovensku. V snahe pochopiť to sa zahraniční politici a diplomati stretávali s mimovládkami a novinármi. Chceli počuť aj ich verziu slovenského príbehu, lebo tej od Vladimíra Mečiara nemohli uveriť. Teraz je to rovnaké. Diplomati a europoslanci nechcú počuť len verziu Roberta Fica.

Nie je to príjemné kritizovať vlastnú krajinu. Hovoriť o všetkých tých kauzách, klamstvách a zlyhaniach. Moje obavy však boli zbytočné. Pochopil som to, keď som si prečítal správu europoslancov, ktorí prišli zisťovať, čo sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej deje na Slovensku.

Nikto z nás, novinárov, ľudí z tretieho sektora, mladých organizátorov protestov, nespochybnil Slovensko tak ako samotný premiér Fico. Na otázku, ako si vysvetľuje, že sa na východe Slovenska usadila talianska mafia, odpovedal: Absurdné, tam nič nie je.

Spoločne s klamstvami o hroziacich násilnostiach na protestoch a jeho strachu pred agresívnym davom, s výmyslami, že v poslednom článku Jána Kuciaka nebolo nič nové, je to priznanie, že premiér tejto krajiny poškodzuje jej dobré meno v zahraničí. A nehanbí sa priznať, že veľkou časťou Slovenska opovrhuje a hlavne: desať rokov v pozícii premiéra s tým nič neurobil.

Tí europoslanci boli šiesti. Boli veľmi dobre pripravení a plne koncentrovaní na svoju misiu. Žiadni exoti. Nemka zastupovala európskych ľudovcov, Brit socialistov a ich ďalší kolegovia ostatné menšie frakcie Európskeho parlamentu.

Rozdiel oproti úrovni premiéra Fica a jeho ministra vnútra Roberta Kaliňáka bol jasný hneď po prvých slovách, keď šéfredaktorovi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Vražda Jána Kuciaka

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |