Fico východniarov urazil, ak tu nič nie je, je to aj jeho vina, vraví organizátor košického protestu

Je isté, že obyčajní ľudia nedovolia, aby politici prepojení s mafiou riadili tento štát, hovorí organizátor košického zhromaždenia Za slušné Slovensko Ján Gálik. Rozhovor vznikol pred tým, ako sa Smer, Most a SNS dohodli na novej vláde bez Roberta Fica.

Ján Gálik

Organizátor piatkového zhromaždenia v Košiciach JÁN GÁLIK hovorí, že vláda naťahuje čas, aby ľudia vychladli a odišli z ulíc. Sľubuje, že sú pripravení v protestoch pokračovať, kým nebudú všetky požiadavky splnené. 

Premiér Robert Fico pred europoslancami povedal o východe, že tam nič nie je. Čo na to hovoríte?

Je to veľmi nešťastné vyjadrenie premiéra. Samozrejme, na východe je možno menej príležitostí a pracovných miest, ale to, že tu nič nie je, je urážlivé a bol to veľmi zlý krok. Navyše, ak tu aj je menej príležitostí, je to aj jeho zodpovednosť a týmto výrokom sa „pochválil“, že východu veľmi nepomohol.

V piatok organizujete v Košiciach protest, budete pracovať aj s týmto motívom?

Ťažko povedať, s čím budú pracovať rečníci, ale nečudoval by som sa, keby spomenuli tento geniálny výrok. Hlavne však chceme apelovať na občiansku spoločnosť, aby si ľudia uvedomili svoju rolu v demokracii a nezabúdali, že keď padne vláda a príde iná, tak to nevyrieši problémy, ale aby si z protestov odniesli pocit zodpovednosti za chod tejto krajiny. To je hlavný motív zhromaždení.

Ján Gálik (30)

Pracuje v komunitnej a kultúrnej sfére. Pred tromi rokmi založil nezavislé kultúrne a komunitné centrum KLUB  v Košiciach. Zapájal sa do viacerých občianskych aktivít, napríklad do učiteľských štrajkov. Na voľnej nohe sa venuje fotografii a dokumentárnemu filmu. Je spoluorganizátorom košického zhromaždenia Za slušné Slovensko.

V súvislosti s posledným textom Jána Kuciaka o mafii sa spája východ Slovenska s mafiou. Aký z toho máte dojem? Je to pocit zadosťučinenia, že si to konečne niekto všimol a rieši to? Alebo sa to preháňa?

Neviem to posúdiť. Kauza sa týka poľnohospodárskych pozemkov, ktoré nie sú v centre Košíc, kde bývam. Dlhodobo je známe, že východ je chudobný kraj, ale v Michalovciach je veľmi veľa milionárov. Najviac na Slovensku. Teraz to začína dávať zmysel.

Pred niekoľkými rokmi sa v Košiciach konali protesty pred vilou Pavla Pašku. Zmenili sa nálady v Košiciach oproti predošlým protestom?

Vidím výraznú zmenu nielen v počte účastníkov, ale aj pri angažovanosti. Keď sa človek prejde po ulici,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Nová vláda

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |