Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Prvé referendum o Pellegriniho vláde bude už v piatok večer

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pellegrini bude premiér. Referendum o jeho vláde bude v piatok večer. Smer už má len 20 percent.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Doobeda dohodli predčasné voľby, poobede novú vládu

Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi sa v stredu poobede v poslednej chvíli podarilo zvrátiť koaličné rokovania tak, aby ostali pri moci. Presvedčili Bélu Bugára, aby stiahol požiadavku na predčasné voľby. Ponúkli za to, že obaja nebudú priamo členmi vlády.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Apple podcasty – Podbean – Stitcher – RSS

O siedmej večer spolu s Dankom vystúpili, aby oznámili, že premiér Fico je pripravený vzdať sa funkcie. Podmienka je, že mu prezident sľúbi, že zostavením ďalšej vlády poverí nominanta Smeru. Ak totiž premiér zloží funkciu, padá celá vláda a prezident nemá ústavnú povinnosť poveriť ňou znova niekoho zo Smeru.

Mená kandidátov na premiéra v stredu oficiálne nepadli, ale z prostredia rokovaní je známe, že vo finále boli Peter Pellegrini a Peter Kažimír. Pellegrini má menšiu autoritu a slabšie morálne zásady ako Kažimír. Pre Fica a Kaliňáka je tak Pellegrini výhodnejší, preto ho takmer isto prezidentovi navrhnú.

Desivé sú však ďalšie informácie z prostredia koalície, podľa ktorých je kandidátom na ministra vnútra a post vicepremiérky Denisa Saková.

Súčasná štátna tajomníčka ministerstva vnútra je Kaliňákova verná spolupracovníčka. Na ministerstve vnútra mala okrem iného na starosti práve škandalózne IT projekty. Šanca, že by ona dokázala zvýšiť dôveryhodnosť polície, je takmer nulová.

Ak Fico naozaj nájde v sebe toľko drzosti, že tohto Kaliňáka v sukni urobí ministrom vnútra, bude to mať len jedno vysvetlenie. Kaliňák a Fico sa tak boja nezávislej polície, že sú pre to ako politici ochotní obetovať čokoľvek.

Fico a Kaliňák teda ohlásili, že odchádzajú. Ak im plán vyjde, budú mať podobnú moc ako doteraz. A k tomu dva roky na to, aby si systém prispôsobili tak, že sa už nebudú musieť obávať ani riadneho termínu volieb.

2. Piatok bude referendum o štvrtej Ficovej vláde

V piatok podvečer budú po celom Slovensku tretí týždeň po sebe demonštrácie. Už druhý týždeň bude ich témou najmä požiadavka na pád Ficovej vlády.

Ak sa súčasnej vládnej koalícii podarí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Pellegrini

Teraz najčítanejšie