Denník N

Teológ Ondrej Prostredník na proteste: Zažehnali možno politickú krízu, ale kríza dôvery zostala

Oblaky nech lejú spravodlivosť – tak pred 2500 rokmi zvolal biblický prorok Izaiáš, keď bola jeho krajina v problémoch.

Oblaky nech lejú spravodlivosť – tak voláme aj dnes my. Nech spravodlivosť zaleje našu krajinu. Tisíce ľudí na ňu čakajú. Potrebujeme ju, aby sa vyšetrila vražda Jána a Martiny, aby sa vyšetrili všetky podozrenia z korupcie.

Potrebujeme spravodlivosť, lebo inak sa nám rozpadne spoločnosť.

Minulý piatok ľudia na námestiach zložili skúšku z občianskej dospelosti. Dnes skladáme skúšku z občianskej vytrvalosti.

Začiatkom týždňa som si kládol otázku: Dokedy, Bože, skúšať budeš tento ľud? Po včerajšku ju musím spresniť: Dokedy, Bože, dovolíš, aby sa tomuto ľudu vysmievali bezcharakterní politici?

Ten úškrn premiéra po podaní demisie mi nejde z mysle. Ponížil pamiatku Jána a Martiny. Ponížil všetkých nás, ktorým záleží na slušnom Slovensku. Ak však máme zostať ľudskou spoločnosťou, musíme si zachovať slušnosť.

Nie, slušnosť neznamená pochopiť hierarchiu moci a naučiť sa, pred kým sa musím úctivo skloniť a kto sa už musí skloniť predo mnou. Tak fungujú svorky predátorov s alfa-samcami na čele. Tak funguje mafia.

Slušnosť znamená, že urobím viac, než musím. Ak ťa niekto žiada o košeľu, daj mu aj kabát. A nie: bližšia košeľa ako kabát. Slušnosť znamená: kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. A nie: kto do mňa kameňom, ja doňho dvomi.

Slušnosť sa nedá vyjadriť paragrafovým znením zákona. Ak dnes niekto tvrdí, že sa všetko deje v súlade s ústavou, neznamená to, že je to v súlade so slušnosťou a morálkou.

Zažehnali možno politickú krízu, ale kríza dôvery zostala!

Na pamätníkoch politikov, ktorí v časoch antického Grécka zodpovedne konali verejnú službu, býva napísané, že konali slušne a dobre. S akým nápisom odchádzajú do histórie politici, ktorí svojimi urážkami, konšpiráciami a aroganciou moci postavili na nohy Slovensko?

Hovorí sa, že národ má takých politikov, akých si zaslúži. Dnes sme tu, aby sme ukázali, že si zaslúžime iných politikov.

Sme slobodní občania tejto krajiny, a preto si zaslúžime politikov, ktorí sú slobodní a nie otroci oligarchov.

Sme ľudia, a preto si zaslúžime politikov, ktorí konajú ľudsky a nie ako nenásytné zvery.

Sme slušné Slovensko, a preto si zaslúžime politikov, ktorí spravujú veci verejné slušne a dobre.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Koaličná kríza

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie