Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kiska je pán situácie, v ktorej nikdy nechcel byť

Kiska odkázal Pellegrinimu, nech si poriadne premyslí, koho mu navrhne. Koalícia verí, že v stredu budeme mať novú vládu. Ministrom vnútra je ešte stále Robert Kaliňák.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Pellegrini nemôže namiesto Kaliňáka navrhnúť hocikoho

Tento týždeň bude mať Slovensko novú vládu, alebo sa politická kríza v krajine ešte zväčší a dôjde k priamemu mocenskému konfliktu medzi prezidentom Andrejom Kiskom a stále ešte premiérom Robertom Ficom.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

V zásade sú možné len dva scenáre: buď Peter Pellegrini navrhne vládu s ministrom vnútra, ktorý bude prijateľný aj pre Kisku, alebo mu prezident zoberie poverenie na zostavenie vlády.

Ako môže prezident vziať poverenie? V histórii Slovenska neexistuje prípad, keď by prezident niekomu dal poverenie na zostavenie vlády a potom by mu ho zobral. Presnejšie: okrem dvoch jedného prípadovu sa vždy stal premiérom človek, ktorý dostal od prezidenta poverenie na zostavenie vlády.

Prvou výnimkou bol Ján Smerek v roku 1998, keď síce Vladimír Mečiar s HZDS vyhral voľby, ale na rozdiel od Mikuláša Dzurindu nedokázal zložiť v parlamente väčšinu. Aj bývalý riaditeľ VSŽ však svoje poverenie vrátil, nezobral mu ho z vlastnej vôle prezident.

Rovnako dopadol Robert Fico v roku 2010, keď síce voľby vyhral, ale vládu napokon nezostavil.

Kiska sa však Pellegrinimu vyhráža, že on môže byť prvý, kto o poverenie príde, lebo si svoju úlohu podľa prezidenta neplní tak, ako by mal. Povedal mu to ešte vo štvrtok, keď mu poverenie dával, a zopakoval to verejne v sobotu vyhlásením na svojom Facebooku.

Od Pellegriniho chce, aby mu navrhol „vládu, v ktorej budeme môcť každému členovi veriť, že urobí všetky kroky na rýchle vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“. Rozumieť tomu treba tak, že prezident chce na mieste ministra vnútra vidieť niekoho, kto nie je blízko zviazaný s odchádzajúcim ministrom Robertom Kaliňákom a jeho skupinou.

Ešte konkrétnejšie: ak by Pellegrini prišiel s návrhom, aby sa ministrom vnútra stala Denisa Saková alebo Martin Glváč, takmer isto by mu Kiska zobral poverenie.

Čo však urobí prezident v prípade, ak mu Pellegrini ponúkne človeka blízkeho Smeru, ktorého napojenie na Kaliňáka nie je až také viditeľné a možno je aj naozaj menej nebezpečný? Žiadne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Pellegrini

Teraz najčítanejšie