Newsfilter: Ulici to stačiť nebude a nemuselo by ani prezidentovi

Peter Pellegrini. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Ak chce prezident veriť celej vláde, Pellegriniho ponuka ho sklame 2. Richter, Raši a Gajdoš sú tri najväčšie chyby 3. Koalícia vydiera polobláznami a mafiou + krátke správy, FB status a citát dňa, Shooty a MMŠ

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Ak chce prezident veriť celej vláde, Pellegriniho ponuka ho sklame

Peter Pellegrini musel možno vážne bojovať vo svojej strane, aby nakoniec mohol ísť za prezidentom so zoznamom ministrov, v ktorom pri vnútre nie sú napísaní Denisa Saková, Martin Glváč či iný prominent Smeru. Ešte minulý týždeň sa o spomenutých menách vážne hovorilo, takže dnes vyzerá neznámy Jozef Ráž ako Pellegriniho malé víťazstvo, resp. ako veľký ústupok Ficovho Smeru.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Ale nie je. V skutočnosti je Pellegriniho zoznam ministrov minimom, s ktorým vôbec malo zmysel vojsť do Prezidentského paláca. Smer stavil všetko na to, že prezidentovi bude nestranícky Jozef Ráž ako minister vnútra stačiť na to, aby nechal Pellegrinimu poverenie na zostavenie vlády. Prezident si necháva čas do zajtra a je veľmi dobre možné, že toto Pellegriniho minimum mu stačiť nebude.

Veriť každému členovi vlády. Andrej Kiska cez víkend na Facebooku napísal, že „chcem vládu, ktorej budeme môcť veriť (…) Vládu, v ktorej budeme môcť každému členovi veriť, že urobí všetky kroky na rýchle vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“.

Iste, ľudia ako Ján Richter, Richard Raši, Peter Gajdoš či Gabriela Matečná do vyšetrovania vraždy nemajú ako zasiahnuť, ale všetci sú dobrým dôvodom, prečo takejto vláde neveriť. Doteraz reprezentovali tú časť politickej elity, ktorá je zodpovedná za rozmach korupcie a aj za jej krytie. A to sa nezmení len tým, že ministrom vnútra už nebude Robert Kaliňák.

Odpoveď ulice poznáme. Hoci sa organizátori pochodov k Pellegriniho nomináciám nevyjadrili a zatiaľ ani nevieme, či v krátkom čase pripravia ďalšiu demonštráciu, názor ulice poznáme už od piatka. Ľudia, ktorí boli demonštrovať, neveria samotnému Pellegrinimu. Neveria, že nebude Ficovou bábkou a že sa v jeho osobe môže začať Slovensko meniť na slušnú krajinu. Prezident bude musieť zvažovať aj faktor ulice, pretože desaťtisíce demonštrantov raz za týždeň nie sú práve prejavom stability.

Ide o čas. Hlas ulice dobre počuť aj v Smere. Aj preto by radi všetko uvarili do najbližšieho piatka. Peter Pellegrini stihol v pondelok navštíviť sídla prezidenta, SNS aj Mosta a popri tom sa dohodnúť s Andrejom Dankom, že k vyslovovaniu dôvery novej vláde môže dôjsť hneď po menovaní vlády prezidentom. Ak zajtra získajú súhlas prezidenta, do piatka môže mať Slovensko novú vládu bez Fica a bez Kaliňáka, zato s odobrením od prezidenta aj od parlamentu. Pre ulicu by sa v tej chvíli stalo oveľa menej dostupným riešenie, po ktorom volá, teda predčasné voľby. Znechutenie ľudí v kombinácii so zle chápaným postojom prezidenta môže dopadnúť tak aj tak – môže prispieť k ešte väčšiemu hnevu (a davu), ale aj k oslabeniu motivácie bojovať ďalej.

Na ťahu je prezident. Ak Andrej Kiska nebude spokojný s Pellegriniho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová vláda

Vražda Jána Kuciaka

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |