Denník N

Kiska odmietol vládu, ktorú navrhol Pellegrini, prekáža mu Ráž a žiada nové mená

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini by mal do piatka doniesť iné návrhy na ministrov. Smer sa zatiaľ nevyjadril.

 

Prezident Andrej Kiska nesúhlasí s návrhom vlády, ktorý mu priniesol podpredseda Smeru Peter Pellegrini. Kiska povedal, že sa s ním v utorok stretol a oznámil mu, že v tomto zložení vládu nevymenuje. Požiadal ho, aby do piatka prišiel s novým zoznamom.

Peter Pellegrini to zjavne počas stretnutia neodmietol, pretože mu prezident poďakoval za vecný prístup.

„Chcem sa pánovi Pellegrinimu poďakovať za vecný prístup k úlohe, pri ktorej stojí, je to vítaná zmena,“ vravel prezident v jasnej narážke na Roberta Fica.

Pomenoval Ráža ako problém

V krátkom vyhlásení prezident nepriamo kritizoval Jozefa Ráža, ktorého chce Smer za ministra vnútra. „Posledné, čo potrebujeme, je to, aby sa tu diskutovalo o tom, kto s kým bol na motorkách či na oslavách narodenín,“ povedal prezident o známosti Ráža s Robertom Kaliňákom.

V Pellegriniho zostave môže byť pre prezidenta viac nominácií, ktoré považuje za problematické. Jedným z nich je minister práce Ján Richter, ktorý mal už krátko po nástupe kauzu Čistý deň. Výhrady by mohol mať aj k Richardovi Rašimu, u ktorého je problematická odborná spôsobilosť byť vicepremiérom pre eurofondy, investície a IT.

Predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára Kiskovo rozhodnutie prekvapilo. V rádiu Aktual povedal, že sa ide hneď stretnúť s koaličnými partnermi. K tomu, či by sa mal hľadať iný minister vnútra namiesto Jozefa Ráža, sa vyjadriť nechcel pred rokovaním so Smerom a SNS.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident môže zobrať poverenie zostaviť vládu

Kiska by mohol Pellegrinimu odňať poverenie zostaviť vládu. Pellegriniho vládu predbežne podporilo 79 poslancov, čo je o troch viac, než vyžaduje ústava. Hlasovanie o podpore vlády koalícia plánovala už na stredu, teda na nasledujúci deň po tom, ako mal kabinet vymenovať prezident.

Ďalej tak vládne Ficova vláda v demisii vrátane ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý svoje odstúpenie síce minulý týždeň v pondelok ohlásil, ale demisiu fakticky nepodal.

Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina chcú ústavným zákonom skrátiť volebné obdobie a na 8. septembra 2018 navrhujú predčasné voľby. Na prijatie ústavného zákona je potrebných minimálne 90 hlasov. O predčasných voľbách sa bude rokovať na mimoriadnej schôdzi, jej termín ešte nebol stanovený.

Zloženie novej vlády v pondelok oznámil Robert Fico po predsedníctve Smeru. Okrem nového premiéra v nej mal byť nový minister vnútra. V Smere sa rozhodli, že ním má byť Jozef Ráž, ktorý je šéfom úradu ministerstva zdravotníctva u Tomáša Druckera. Okrem neho mali byť novými menami vo vláde Richard Raši ako vicepremiér, Gábor Gál ako minister spravodlivosti a Ľubica Laššáková ako ministerka kultúry.

Ráž, motorkár a kamarát Roberta Kaliňáka

Hoci je Jozef Ráž nestraník, ktorého odporučil Smeru ďalší nestraník, minister zdravotníctva Tomáš Drucker, rýchlo sa ukázalo, že Ráž sa pozná s Robertom Kaliňákom, ktorého má vo funkcii nahradiť. Bol aj hosťom na jeho štyridsiatke.

„Poznáme sa cez motorky, takisto ako poznám ďalších dvesto motorkárov v Bratislave, a všetci to o mne vedia. Môj otec mal obchod s motocyklami Yamaha, ja som rovnako ako môj otec od mlada vyrastal s motorkami. Napriek tomu, že sa poznáme z motoriek, som s Robertom Kaliňákom nikdy nepracoval ani nepodnikal,“ opisoval Ráž svoj vzťah ku Kaliňákovi Denníku N.

Jozef Ráž dlhodobo podniká, má rockový bar, reštauráciu a hotel a pohyboval sa aj v prostredí, kde sa najmä v minulom desaťročí presadzovalo bratislavské podsvetie. Hovorí, že on nikdy neplatil výpalné, ale zničili mu bar.

Raši, Gajdoš, Richter

Vicepremiérom s dohľadom nad eurofondmi a nad digitalizáciou má byť v novej vláde Richard Raši, neúspešný kandidát na košického župana. Zostať mal minister práce Ján Richter, ktorý mal problém s kauzou Čistý deň.

SNS zasa chce na mieste ministra obrany nechať Petra Gajdoša, ktorý netransparentne obstaráva obrnené transportéry spolu za miliardu eur.

Stále nie je jasné, kto by boli štátni tajomníci na ministerstvách, a nie je tak ani jasné, či by do exekutívy išiel napríklad aj Ficov mediálny poradca Erik Tomáš, o ktorom sa hovorilo ako o možnom ministrovi kultúry, no umelci spísali proti nemu petíciu.

Video: Vyhlásenie Kisku, že nevymenuje takúto Pellegriniho vládu
autor: Matej Dugovič

 

Vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku

„Dnes som sa stretol s pánom Petrom Pellegrinim, ktorého som minulý týždeň poveril zostavením novej vlády Slovenskej republiky. Oznámil som pánovi Pellegrinimu, že v zložení, ktoré mi včera navrhol, vládu nevymenujem. Povedal som mu aj moje konkrétne výhrady k jeho návrhu. Požiadal som ho, aby mi do piatka toho týždňa navrhol novú zostavu nominantov na členov a členky vlády.

Chcem sa pánovi Pellegrinimu poďakovať za vecný, korektný a konštruktívny prístup k úlohe, pred ktorou stojí. Je to vítaná zmena.

Má veľmi náročnú úlohu. Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré všetci očakávame. Musí vytvoriť stabilnú vládu, ktorej obsadenie — predovšetkým osoba ministra či ministerky vnútra — dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nezávislé a nestranné vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal aj zavraždený investigatívny novinár.

Desiatky tisíc ľudí protestujú v uliciach aj preto, lebo stratili dôveru v úprimný záujem o spravodlivosť zo strany tých, čo stoja na čele najdôležitejších úradov a ministerstiev. Roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či bývalými obchodnými partnermi vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí úprimne chránia verejný záujem.

Posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia o tom, kto bol s kým na motorkách a oslavách narodenín alebo ďalšie špekulácie o personálnych prepojeniach. Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery.

Preto som pána Pellegriniho požiadal o nový návrh. Ak má nová vláda záujem obnoviť dôveru ľudí v štát a upokojiť rozhorčenú verejnosť, musíme mať na jej obsadenie prísne nároky.“ 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Slovensko

Teraz najčítanejšie