Denník N

Newsfilter: Pellegrini to už zvládol bez Fica, s Kiskom dohodol Druckera

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kiska ako prvý prezident odmietol menovať vládu. 2. Pellegrini urobil len jeden, ale dôležitý ústupok. 3. Protesty budú možno v čase, keď už budeme mať nový kabinet. Plus citát, FB status, zaujímavé články, Shooty a MMŠ.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Bezprecedentný Kiska

Utorok 20. marca 2018 sa zapíše do politických dejín Slovenska bezprecedentnou udalosťou. Andrej Kiska sa stal prvým prezidentom, čo odmietol vymenovať vládu, ktorú mu navrhol človek poverený jej zostavením. Petrovi Pellegrinimu dal pôvodne čas do piatka, keď má Kiskovi priniesť nový zoznam.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Prísne nároky. Prezident pred obedom v krátkom vyhlásení oznámil, že Pellegrinimu na stretnutí tlmočil konkrétne výhrady k jeho návrhu. Nepomenoval ich priamo, no naznačil, že šlo aj o kandidáta na post ministra vnútra Jozefa Ráža. Ako povedal: „Posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia o tom, kto bol s kým na motorkách a oslavách narodenín alebo ďalšie špekulácie o personálnych prepojeniach. Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery.“

Práve dôvere venoval Kiska najväčšiu časť svojho vyhlásenia. Hovoril o vláde, ktorá „by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nezávislé a nestranné vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu“, i o tom, že „desiatky tisíc ľudí protestujú v uliciach aj preto, lebo stratili dôveru v úprimný záujem o spravodlivosť zo strany tých, čo stoja na čele najdôležitejších úradov a ministerstiev… Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí úprimne chránia verejný záujem“.

Preto Kiska požiadal Pellegriniho o nový návrh a dodal: „Ak má nová vláda záujem obnoviť dôveru ľudí v štát a upokojiť rozhorčenú verejnosť, musíme mať na jej obsadenie prísne nároky.“

Nič protiústavné. Premiér v demisii Robert Fico minulý týždeň prezidentovi povedal (či skôr pohrozil), že nikam neodchádza. Kiska v utorok odmietol Pellegriniho návrh, s ktorým však verejnosť v pondelok zoznamoval Fico, a tak dal obom smerákom jasne najavo, že zatiaľ neodchádza ani on.

To, že prezident urobil krok, ktorý u nás zatiaľ nemá obdobu, neznamená, že by sa dostal mimo ústavných mantinelov, i keď sa k nim blíži. A hoci sa naďalej najmä z radov opozície opäť ozvali hlasy volajúce po predčasných voľbách, prezident nič podobné nenaznačil.

Naopak, dal najavo, že naďalej rešpektuje existenciu parlamentnej väčšiny, ktorá má stále ambíciu pokračovať vo vláde. Napokon, Pellegrinimu poďakoval „za vecný, korektný a konštruktívny prístup k úlohe, pred ktorou stojí“, čo ohodnotil ako „vítanú zmenu“.

V hraniciach možného. Kým minulú stredu dostal Fico svojimi tromi podmienkami demisie pod tlak Kisku, o šesť dní sa situácia otočila. Predseda najsilnejšej koaličnej strany dostal na vedomie, že nemôže do vlády svojho podpredsedu nominovať žiadneho známeho Roberta Kaliňáka a že môže vyskakovať len potiaľ, pokiaľ mu to prezident dovolí.

Zároveň sa Fico a spol. môžu spoľahnúť na to, že sa prezident pohybuje v hraniciach ústavne i politicky možného. Nehovoril ani o predčasných voľbách, ani o tom, že by menoval vlastnú vládu či požadoval iného premiéra. Zjavne chcel „len“ to, aby ním požadovaná rekonštrukcia vlády bola aspoň na poste ministra vnútra skutočne zásadná, a nie kozmetická.

2. Pellegriniho odpoveď

Prešlo len niekoľko hodín a Peter Pellegrini ukázal, že prezidentovej požiadavke porozumel. Po sérii straníckych a koaličných rokovaní sa po piatej postavil pred novinárov a tentokrát už bez Ficovej pomoci oznámil nové nominácie. Povedal, že namiesto Ráža prezidentovi navrhuje Tomáša Druckera, ktorého má na čele rezortu zdravotníctva nahradiť terajšia štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Pellegrini zdôraznil, že s prezidentom si o zmenách v návrhu viackrát telefonoval, Kisku tak nečaká žiadne prekvapenie a vraj existujú „značné predpoklady, aby prezident nemal dôvod pochybovať o kandidátoch“. Dezignovaný premiér tiež vyjadril obavu, či Kiskovo konanie nezakladá nebezpečný precedens.   

Jeden a pol zmeny. Na rozdiel od Pellegriniho verejnosť nevie, voči komu všetkému mal prezident výhrady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koaličná kríza

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre

Teraz najčítanejšie