Denník N

Koncerty pre Jána a Martinu boli už štyri, ale tento bol úplne iný. Hudbou, aj emotívnym príhovorom Róberta Bezáka

Róbert Bezák a hlavný organizátor Jozef Lupták. Foto - Michal Lukáč
Róbert Bezák a hlavný organizátor Jozef Lupták. Foto – Michal Lukáč

Silné skladby, silné slová. Taký bol utorkový večer v kostole Cirkvi bratskej v Bratislave.

Bratislava. Prešov. Žilina. Nitra. A teraz opäť Bratislava. Branči Kováč alias Vec, Matys, ale už aj Meky Žbirka. Demonštrácie Postavme sa za slušné Slovensko majú svoj vlastný soundtrack, svoje paralelné koncerty aj tematické pesničky. Doteraz boli tie koncerty vždy v nedeľu, na námestiach a takmer výlučne bez slov. No to nie sú všetky odlišnosti akcie, ktorá sa konala v utorok 20. marca v centre hlavného mesta.

Odniesol si to Marián

„Vitajte na Koncerte pre Jána a Martinu. Nechcem veľa hovoriť, my vám chceme v prvom rade zahrať a na príhovory sú tu povolanejší. Som rád, že sú tu a že ste tu aj vy. A čím iným by sme mohli začať, ak nie Mariánom Vargom?“ uviedol večer v kostole Cirkvi bratskej violončelista a šéf festivalu Konvergencie Jozef Lupták.

Foto – Michal Lukáč

Najskôr sa malo hrať v Dóme sv. Martina a koncert pripravoval v spolupráci so Stanislavom Šurinom z organového festivalu a Bratislavskou arcidiecézou. Nakoniec ho Jozef Lupták musel presunúť a urobiť sám. Ale s pôvodne naplánovanou hudbou, ktorá nemohla zaznieť v pôvodne naplánovanom priestore. Vedenie arcidiecézy to oficiálne zdôvodnilo slovami „organizačné problémy“, ale aj viacerí veriaci sa pýtajú, čo sa vlastne stalo. A nielen pýtajú, už o tom aj verejne hovoria.

„Podmienka, ktorá prišla bola, že Marián Varga nemôže v kostole zaznieť. Ja som z cirkvi katolíckej, ale nikdy som nepočul o tom, že by dielo Mariána Vargu nebolo vhodné alebo dôstojné chrámu. A nikdy som nepočul, že by sa on nejaký zlým spôsobom vyjadril voči cirkvi. Chudák Marián je, samozrejme, nevinný. Odniesol si to, pretože vraj v chráme by hrozilo politikum. Viete, Koncert pre Jána a Martinu nie je o politike, ale o morálke. Ale ak má politika problém s morálkou, je to veľmi chorá politika. Ján mal rád vážnu hudbu, preto je aj tento koncert takto koncipovaný. Hudba je vnútorné vyjadrenie človeka. Túžba po pravde, po harmónii, súzvuku, po spolupráci. Verím tomu, že Ján túžil presne po tom istom, aj po spravodlivosti,“ povedal v príhovore medzi  hudobnými číslami emeritný biskup Róbert Bezák.

„Srdce sa plní vášňou, ktorá človeku pomáha prekonať obavy. A povstáva zabrániť zlu, aby sa ďalej nešírilo. On tú vášeň mal, máme ju aj my? Budeme ju mať aj naďalej? Vášeň, ktorú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie