Denník N

Vymažte si Facebook, odkazuje zakladateľ WhatsApp. Zuckerberg čelí po škandále s dátami veľkej kritike

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Spoločnosť Cambridge Analytica získala z Facebooku údaje o miliónoch ľudí bez ich súhlasu. Sociálna sieť sa preto dostala do problémov.

Brian Acton sa v roku 2009 chcel zamestnať vo Facebooku. Bol na pohovore, no neprešiel. Keď na Twitteri napísal, že to bola fantastická skúsenosť, a s nadhľadom dodal, že sa teší na ďalšie dobrodružstvo, ešte netušil, že o niekoľko rokov sa z neho práve vďaka Facebooku stane miliardár.

Acton v tom istom roku spoluzakladal WhatsApp. Aplikáciu o päť rokov neskôr kúpil Facebook za 19 miliárd dolárov. Programátor Acton na tom zarobil približne tri miliardy.

Teraz Facebook kritizuje a odkazuje ľuďom, aby si ho vymazali. „Nastal ten čas,“ napísal na Twitteri s hashtagom #deletefacebook, ktorý sa v posledných dňoch zaradil medzi najpopulárnejšie trendy na Twitteri.

Koniec Facebooku?

Výzvy na to, aby si ľudia zrušili Facebook, a kritika sociálnej siete sa začali šíriť po tom, čo vypukol škandál spojený so spoločnosťou Cambridge Analytica. Tej Facebook umožnil zozbierať dáta desiatok miliónov používateľov a použiť ich pri politických kampaniach.

Najviac sa hovorí o vplyve, ktorý Cambridge Analytica mala na kampane pred prezidentskými voľbami v USA a brexitom.

„Bez Facebooku by sme nevyhrali,“ povedala pre BBC Theresa Hongová, ktorá patrí medzi ľudí zodpovedných za Trumpovu kampaň na sociálnych sieťach pred voľbami v roku 2016. O ľuďoch z Facebooku hovorí ako o partneroch, ktorí im pomáhali využiť sociálnu sieť čo najefektívnejšie.

Trumpov tím dal podľa BBC na reklamu na Facebooku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Facebook

Svet

Teraz najčítanejšie