Denník N

Newsfilter: Tento deň bude v učebniciach. Bohužiaľ, rovnako ako ten pred mesiacom

Fico končí. Kaliňák končí a Kiska vyhral. Drucker má veľmi zlé karty. Nová ministerka kultúry sa stala ministerkou kultúry len tak-tak.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Teraz už naozaj končí Ficova vláda

Vo štvrtok doobeda o desiatej skončí Robert Fico ako predseda vlády a s ním odíde aj minister vnútra Robert Kaliňák. Prezident Andrej Kiska vymenuje vládu, ktorá vznikla kompromisom medzi potrebami Smeru a požiadavkami Andreja Kisku.

Na pochopenie, aká veľká časť dejín sa práve končí, aspoň jedno číslo: od začiatku prvej vlády Roberta Fica ubehlo 4281 dní, ktoré boli prerušené len dvoma rokmi Radičovej vlády.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Robert Fico musí odísť predovšetkým vlastnou vinou. V momente smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa nedokázal postaviť do čela krajiny a presvedčiť ľudí, že ich strachu a pohoršeniu rozumie a že má nejaké riešenie. Naopak, v momente šoku a piety skúsil pokračovať v podradných marketingových trikoch, ktoré boli zrazu ešte trápnejšie a neprimeranejšie.

Po týždni preto nutne prišla Kiskova požiadavka na novú vládu alebo predčasné voľby. Presne mesiac po vražde Kuciaka a Kušnírovej sa Kiskova požiadavka naplnila. Fico odchádza a Kiska dosiahol cieľ, pre ktorý prišiel do politiky – zastaviť egoistický štýl vládnutia Roberta Fica.

Fico ostáva predsedom Smeru a Robert Kaliňák jeho podpredsedom, ale nové tváre Smeru budú s funkciami rásť. Fico a Kaliňák budú preto zúriť a demonštratívne ukazovať, že tu ešte sú. Čoraz viac to však bude už len kŕč a o pár rokov možno skončia niekde na úrovni Jána Čarnogurského, Štefana Harabina či Vladimíra Mečiara.

Od štvrtka tak budeme mať koaličnú vládu premiéra Petra Pellegriniho. Tá zrejme získa dôveru parlamentu prakticky okamžite. Dôvera verejnosti jej však nebude dopriata ešte veľmi dlho. Spravodlivo.

My, verejnosť, sa však po mesiaci stresov a smútku už teraz môžeme tešiť aspoň z drobností: napríklad keď teraz vláda oznámi tlačovku, nebude nám už zvierať žalúdok od strachu, že čo tí dvaja zasa vyvedú.

2. Drucker nepôjde proti Kiskovi, a Gašpar preto rýchlo skončí

Tomáš Drucker bude ministrom vnútra aj vďaka tomu, že prezident Kiska sa o ňom aj v posledných dňoch vyjadroval pravidelne zmierlivo a Peter Pellegrini pochopil, prečo to Kiska robí.

V Smere zasa Druckerova nominácia prešla, pretože si vybudoval rešpekt aj u bývalého premiéra a zároveň si vždy dal pozor, aby si nezavrel dvere ani ku kaliňákovcom.

Teraz má nádejný minister vnútra, pochopiteľne, veľký problém, že mnoho ľudí si myslí, že bude Kaliňáka brániť aj ako minister vnútra. Drucker má dosť rozumu, aby sa tomu nečudoval. Zjavne verí, že sa mu dosť rýchlo podarí urobiť niečo také, čo mu začne budovať dôveryhodnosť vo funkcii ministra vnútra.

Kiska jasne povedal, že chce od nového ministra vnútra, aby vymenil policajného prezidenta. Ak by to Drucker v súčasnej situácii neurobil, a neurobil rýchlo, bola by to jeho politická samovražda.

Po stretnutí s prezidentom si však Drucker napriek tomu dal pozor, aby policajného prezidenta Gašpara neodvolal na diaľku cez kamery.

Dôvod je aj to, že Drucker naozaj nie je odborník na políciu, preto v tejto chvíli ani nevie, koho by namiesto Gašpara vymenoval za nového policajného prezidenta.

Drucker nemôže mať na začiatok oveľa horšie karty: nominovala ho strana, ktorej podpredsedom je Robert Kaliňák. Nemá medzi policajtmi a ľuďmi z bezpečnostných zložiek dosť známych, na ktorých sa môže spoľahnúť. Čaká sa od neho pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára a jeho družky, hoci on to vlastne nemá ako ovplyvniť.

Ak toto Drucker politicky prežije, raz sa mu splní aj jeho veľký sen byť v tejto krajine premiérom.

3. Tárať bludy o mimovládkach je od tohto týždňa už zasa nemoderné

Kandidátka na ministerku kultúry Ľubica Laššáková porozprávala v utorok ráno reportérovi Danovi Vraždovi v rozhovore také neuveriteľné veci, že ak by bol rozhovor zverejnený už v pondelok, nestala by sa ministerkou. Kiska by ju takmer určite dal Pellegrinimu stiahnuť.

Pripomeňme si najvýživnejšiu pasáž z interview:

Keď už sme pri tom Kotlebovi, štyri ostatné roky ste bojovali s človekom, ktorý okrem iného bežne používal konšpiračné teórie o sprisahaniach proti Slovensku. Ako rozumiete premiérovej hre so Sorosom?

Myslím si, že je to pravda. Hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán niekde za oceánom riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku.

Myslíte si to na základe čoho? Vedomostí, konkrétnych skúseností, čoho?

Tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze.

Keďže rozhovor publikoval Denník N v utorok poobede, keď už boli Kiska a Pellegrini na novej vláde v zásade dohodnutí, nemal nikto chuť už dohodu otvárať pre trápnosti budúcej ministerky kultúry. Pellegrini a Kiska ju preto len prinútili sa za svoje reči o mimovládkach a Sorosovi verejne ospravedlniť. To po návšteve u prezidenta aj opakovane a zrozumiteľne urobila.

Veci sa rýchlo menia. Kecy o Sorosovi a bohatých mimovládkach živených zo Západu, ktoré vedú ľudia ako Kotleba, boli chvíľu akoby verejne prijateľné. Viedol ich totiž zrazu aj slovenský premiér a jeho podriadení v strane a vo vláde nemali odvahu verejne povedať, že sa za neho hanbia. Aj Peter Pellegrini patril medzi týchto alibistov. Medzitým je však takmer premiérom, a ak chce, aby ho Kiska aj vymenoval, musí sa ako slušný európsky politik správať nielen on, ale aj jeho ministri. Aspoň chvíľu.

Jednou vetou:

4. Učitelia žiadajú, aby prezident nevymenoval Martinu Lubyovú za ministerku školstva, tvrdia, že po polroku jej pôsobenia v úlohe ministerky je rezort školstva zdemoralizovaný ešte viac a neistota týkajúca sa budúcnosti sa prehĺbila.

5. Ľubica Laššáková, navrhnutá za ministerku kultúry, plánuje otvoriť otázku koncesionárskych poplatkov, nespresnila, či sa budú znižovať alebo zvyšovať, tvrdí, že sú potrebné, ale hovoriť o ich výške je zatiaľ predčasné.

6. Podľa riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka Milan Kňažko zneužil svojím príhovorom na galavečeri OTO verejnoprávny priestor, podľa neho išlo o tri vety, nie o celý príhovor.

7. Ústav pamäti národa žiada generálnu prokuratúru, aby mu odovzdala materiály o Sviečkovej manifestácii v roku 1988, dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti vrátane vyšetrovacieho spisu vtedajšej Vojenskej obvodnej prokuratúry.

8. Trebišovského sudcu Milana Jurka odsúdili za prijímanie úplatkov na šesť rokov väzenia, Najvyšší súd mu zároveň udelil peňažný trest vo výške 3000 eur.

9. Najvyšší súd zamietol odvolanie obžalovaného Ignáca Ilčišina v prípade trestného činu podvodu v spojitosti so spoločnosťou Transpetrol, potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý ho v roku 2015 odsúdil na trest odňatia slobody na 11 rokov.

10. SNS navrhne odvolať členku výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Petru Krištúfkovú, tvrdí, že nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi, ako je zavraždený bos Robert Dinič či Peter Havaši.

Zaujímavé články:

Zjavne si v novej vláde aj v jej tieni kadekto myslí, že ak dostatočne dlho vydrží, veľká časť verejnosti vzdá svoje nároky na slušnosť v politike – tak, ako sa to už stalo v minulosti. Lenže dúfajme, že tentokrát sa mýlia a že krajina sleduje každé ich rozhodnutie. I to, v koho prospech.

Beata Balogová hovorí, že kríza sa nekončí. (sme.sk)

 

To, čo sa udialo za posledné tri týždne, je obrovská zmena. Slovensko je dnes iná, dospelejšia krajina. Ale vysporiadanie sa s vraždou dvoch mladých ľudí a so zisteniami Jána Kuciaka o prepojení mafie a organizovaného zločinu na túto koalíciu nás stále iba čaká.

Štefan Hríb o Kiskovi, Pellegrinim a protestoch. (tyzden.sk)

 

Minulý týždeň si prominenti Mosta nevyberali len medzi dvoma politickými možnosťami. Vyberali si tiež, za koho a za čo sa postavia ako ľudia. Faktom je, že sa postavili za ďalšie vládnutie Smeru a Fica.

Marián Leško o Moste-Híd. (etrend.sk)

 

FB status dňa:

„Žiaden iný politik ma o existencii inej parlamentnej väčšiny, či o rokovaniach o inej parlamentnej väčšine neinformoval.“

Andrej Kiska

Keby u nás niekto v opozícii rozumel symbolom a náznakom, všimol by si, že mu prezident strelil otcovské zaucho.

Citát dňa:

Častokrát, keď niečo človek vidí čierne na bielom, tak sa zhrozí. Naozaj sa ospravedlňujem.

Ľubica Laššáková, kandidátka na ministerku kultúry (Smer), sa ospravedlnila za svoje vyjadrenia, že George Soros organizuje sprisahania proti Slovensku a že tretí sektor je príliš bohatý.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie