Denník N

Prejav Daniela Pastirčáka: Sme krajinou predstierania. Predstiera sa vyšetrovanie zločinov aj zmena vlády

Lož narazila na pravdu, vraždou sa ju pokúsila odstrániť, a z temnoty zla zažiarilo svetlo obete.

Ahoj, Žilina! Som rád, že ste sa nevzdali. Bratislava míting zrušila. Nechcú sa postaviť proti prezidentovi. My nestojíme proti prezidentovi, staviame sa za neho. Urobil, čo mohol. Kašu navarili Bugár s Ficom. Pán Pellegrini priznal, že je iba bábka: toho, čo musel odísť, nazval svojím šéfom.

„Občania, ktorí ešte neboli ministrami, nech sa prihlásia v kancelárii u súdruha Žinčicu,“ žartoval kedysi Julo Satinský. Netušil, že jeho scénka sa tak vtipne zopakuje. Noví ministri nepotrebujú žiadnu kvalifikáciu – stačí lojalita k strane Smer. Nová vláda, nová šanca, nadchýna sa Béla. Šanca pre koho?

Pán Drucker prišiel z pošty do zdravotníctva, a teraz bude riadiť ministerstvo vnútra? Na počiatku jeho kariéry bol Počiatek, ešte nedávno verne bránil Kaliňáka. Prečo by sme mu mali veriť? Vraj nevie, či má odvolať Gašpara. Chce byť ministrom vnútra a nečítal texty zavraždeného novinára. Ten predsa písal aj o Gašparových korupčných prepojeniach na bödörovcov. Môže azda vyšetrovateľ vyšetrovať sám seba?

Nová vláda skopírovala program starej vlády. Tak je to: nemáme novú vládu, iba kópiu tej starej. Sme krajinou predstierania. Predstiera sa vyšetrovanie zločinov. Predstiera sa zmena vlády. Chceme, aby sa predstieranie skončilo a veci sa začali diať naozaj.

Nezabúdame, čo sa stalo. Bol popravený novinár. Odhaľoval prepojenia oligarchov a predstaviteľov štátu s organizovaným zločinom. Premiérova poradkyňa na všetko prišla na úrad vlády z centra organizovaného zločinu. Jej bývalý milenec bol pred niekoľkými dňami zatknutý za obchod s ťažkými drogami. Vyšetrovanie odhalilo, že Trošková asistovala pri nezvyčajných prevodoch na účte Vadalovej firmy. Talianska polícia akciu pred slovenskou tajila. Takú dôveru má slovenská polícia u zahraničných partnerov. Prečo by sme takému štátu mali veriť my?

Ako by sa na menovanie nových ministrov díval zavraždený Ján? Bol by azda spokojný – toto sú chlapci, ktorým fakt môžete veriť? V čase krízy sa na čelo ministerstva vnútra postavil človek, ktorý o ňom nič nevie. Milo sa usmieva, no na odvážnu prácu, ktorá ho čaká, nemá motívy ani odborné vybavenie. Ak by ste to s tou zmenou mysleli vážne, postavili by ste na čelo vnútra človeka, ktorému by Ján Kuciak veril. Vasiľa Špirka, Mareka Vagoviča či Daniela Lipšica.

Toto je už štvrtý piatok, čo sa stretáme. V ten ďalší bude Veľká noc. Tentoraz bude smutne aktuálna. Až smrť v nás zobudila túžbu po pravde a spravodlivosti, povedal arcibiskup Bezák. Toto sa v dejinách opakuje znova a znova. Smrť Palacha, domnelá smrť študenta na Václaváku, smrť Remiáša a teraz smrť Jána a Martiny. Lož narazila na pravdu, vraždou sa ju pokúsila odstrániť, a z temnoty zla zažiarilo svetlo obete.

Skutočná zmena nie je v našich rukách, povedal mi Daniel Salontay, treba sa za ňu modliť. Nuž modlím sa: Bože, odpusť nám ľahostajnosť, ktorá dopustila stav vecí, za ktorý Ján a Martina zaplatili životom. Bože, daj nám silu vytrvať, kým zločiny nebudú odhalené, páchatelia potrestaní a naša krajina nevykročí na cestu práva a spravodlivosti pre všetkých.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Koaličná kríza

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre

Teraz najčítanejšie