Slovensko sa nepridalo k spojencom a nevyhostí ruských diplomatov. Je jedinou krajinou V4, ktorá sa nezastala Britov

Aktualizované: Spojenci Británie vyhostia ruských diplomatov ako prejav solidarity po útoku v Salisbury. Slovensko tak neurobí ako jediná krajina V4.
V pondelok poobede oznámilo viacero západných krajín, že vyhostia dohromady desiatky ruských diplomatov. Dôvodom je otrava bývalého špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry veľmi nebezpečnou látkou, čo podľa Británie spáchalo Rusko.
Slovenská diplomacia vydala vyhlásenie, z ktorého vyplýva, že sa ku koordinovanej akcii USA, Kanady, Ukrajiny a najmenej polovice členských krajín Európskej únie nepridá.
Slovensko nepodporilo Britov, a nevyužilo príležitosť znížiť počet ruských špiónov na svojom území, ako jediná krajina vo V4. Urobilo tak naopak Česko, Poľsko a dokonca aj tradične proruské Maďarsko, ktoré vyhostí podľa agentúry MTI jedného diplomata. Prípad diplomata spája Budapešť tiež s europoslancom Jobbiku Bélom Kovácsom, ktorého obvinili, že je ruský agent.
„Slovenská republika jednoznačne odsúdila útok chemickou bojovou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve, prihlásila sa k záverom Európskej rady z 22. marca 2018 a vyhradila si právo prijať ďalšie kroky v súvislosti s týmto prípadom. Po starostlivom zvážení alternatív sa ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí rozhodlo bezodkladne si predvolať veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku a požiadať ho o vysvetlenie k prípadu. Vývoj situácie, ako aj odpovede Ruska na výzvy, ktoré mu adresovali štáty EÚ – vrátane Slovenska – ovplyvnia ďalšie kroky, ktoré sme v tejto veci pripravení zvážiť,“ znie celé stanovisko, ktoré poslali Denníku N v pondelok popoludní.

Hanebný a ustrašený krok, tento oportunizmus je nemiestny. Čo hovoria o nevyhostení ruských diplomatov Mikloš, Kubiš, Remišová
Takýto postoj slovenskej diplomacie podľa informácií Denníka N nepríjemne prekvapil slovenského prezidenta Andreja Kisku. V utorok preto príjme o 11.45 h štátneho tajomníka ministerstva zahraničia Lukáša Parízeka. Minister Miroslav Lajčák, ani štátny tajomník Ivan Korčok nie sú na Slovensku.
Viac k téme Otrava Skripaľa
Amerika vyhostí 60 Rusov
EÚ aj Spojené štáty v pondelok oznámili ďalšie opatrenia proti Rusku ako prejav solidarity s britským spojencom. Viaceré krajiny povedali, že vyhostia ruských diplomatov, najmä tých, ktorí sú v skutočnosti agentmi ruskej rozviedky a využívajú v našom regióne diplomatické krytie.
Spojené štáty povedali, že vyhostia 60 ruských diplomatov. Väčšina z nich bude musieť odísť z veľvyslanectva vo Washingtone, ďalších 12 zo stálej misie Ruska pri OSN v New Yorku. Ide o výrazné číslo, napríklad v decembri 2016 odchádzajúci prezident Barack Obama vyhostil 35 diplomatov, čo bolo reakciou na miešanie sa Ruska do amerických prezidentských volieb.
Američania zároveň zatvoria ruský konzulát v meste Seattle. Celkovo sa predpokladá, že v USA žije v súčasnosti 100 ruských špiónov.
Nemecko oznámilo, že vyhostí štyroch ruských diplomatov, ktorí majú blízko k ruským tajným službám. Rovnako štyroch vyhostí podľa portálu gazeta.pl Poľsko a Francúzsko, po troch Česko a Litva, Taliani dvoch, jedného Lotyšsko. Diplomati majú sedem dní na opustenie krajiny. Pridalo sa aj Holandsko, Dánsko či Chorvátsko, informácie o Maďarsku zatiaľ nie sú jasné.
Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska sa zatiaľ rozhodlo vyhostiť ruských diplomatov 14 krajín EÚ, čo je polovica. Ukrajina, ktorá nie je v NATO a EÚ, vyhostí 13 ruských diplomatov, samotná Británia vyhostí 23. Rusko podľa Sky News reagovalo s tým, že odpovie „symetricky“.
“Príliš málo, a príliš neskoro,” komentuje slovenské rozhodnutie nevyhostiť ruských diplomatov, ale iba si predvolať ruského veľvyslanca analytik Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku Milan Nič.