Denník N

Systém je chorý

Bábková vláda Pellegriniho sa namiesto systémových zmien zamerala iba na kontinuitu.

Autor je poslancom NR SR

Okrem figúrok a nominantov Smeru a vládnej koalície každý vidí, že táto krajina funguje zle. To, že niekto mohol nabrať odvahu a objednať vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, je vrcholom ľadovca. Je to výsledok systému, ktorý vytvorili nominanti Fica a Smeru prístupom „náš človek“ a „skutok sa nestal“. Bez korupcie pomaly v štátnych inštitúciách ani cez vrátnicu neprejdete. Dlhodobo je známe aj to, že k štátnej zákazke sa bez straníckeho požehnania nie je možné dostať ani tam, kde podľa Fica „NIČ“ nie je.

Až vražda mladého novinára a jeho snúbenice prebrala verejnosť k tomu, aby nebola k veciam verejným ľahostajná. Vďaka občianskemu odporu sa mnohé informácie o zneužívaní moci tými, ktorých vládna moc dosadila hoc aj na tie najnižšie funkcie, dostali na verejnosť. Problém v krajine je spôsobený nielen Ficom, Kaliňákom či Bašternákom. Ale aj systémom, ktorý tu s pomocou svojich nominantov a koaličných partnerov vytvorili. To, čo Fico a Kaliňák robia vo veľkom, to v menšom robia ich regionálni zástupcovia.

Vďaka verejnému tlaku sa vymenili figúrky na vrchole: Fica nahradil Pellegrini. No na systém to žiadny vplyv nemá. Všetky ostatné „persóny“ zostali zachované. Preto je na mieste obava, či vražda bude vyšetrená. Policajný prezident Gašpar nesie minimálne politickú zodpovednosť za stav, ktorý sa v krajine vytvoril.

Vznik tejto situácie nie je náhodným javom. Po skúsenostiach z vládnutia prvej a druhej Ficovej vlády sa dal predpokladať. Škoda, že toto som v roku 2016 v strane videl iba ja. Žiaľ, moji bývalí spolustraníci boli ochotní pomôcť Ficovi a jeho nominantom, aby tento chorý systém mohol bujnieť ďalej.

Bábková vláda Pellegriniho sa namiesto reflektovania potreby systémových zmien zamerala iba na kontinuitu. Vidíme to nielen z programového vyhlásenia vlády predloženého do parlamentu, ale aj na základe skutočnosti, že policajný prezident Gašpar stále sedí na svojej stoličke Ochrana vlastných nominantov, ktorí sú zárukou „funkčnosti“ doterajšieho chorého systému, ktorý je pravdepodobným cieľom novovznikajúcej vlády. Táto vláda sa nekreuje s cieľom prijať zmeny, ktoré si krajina a jej občania želajú.

Slovensko sa prebudilo! Občanom, hlavne mladým, nie sú veci verejné ďalej ľahostajné. Poukazujú na zneužívanie moci nominantmi vlády na každej úrovni. Zostáva dúfať, že záujem o veci verejné zo strany občanov potrvá minimálne do parlamentných volieb.

Slovensko potrebuje systémové zmeny v polícii, prokuratúre, súdnictve a v celej štátnej správe.

Koaličná kríza

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie