Denník N

Prokurátor o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej: Išlo o vraždu na objednávku

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry potvrdil, že novinára a jeho priateľku zavraždili 21. februára 2018, teda ešte v stredu večer.

K vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018, oznámil to prokurátor tohto prípadu na Úrade špeciálnej prokuratúry. Vzhľadom na to, že sa venuje organizovanému zločinu, neželal si zverejniť svoje meno ani svoju tvár.

„Bol ustálený predpokladaný čas vraždy v rozpätí zhruba 5 minút, bol zadokumentovaný pohyb pravdepodobného páchateľa a boli zistené skutočnosti, ktoré teraz nemôžeme prezentovať,“ povedal prokurátor.

Video: Prokurátor hovorí o vyšetrovaní

Množstvo verzií

Nechcel potvrdiť, či majú páchateľa aj na zázname z nejakej kamery alebo jeho opis na základe svedeckej výpovede.

„Vzhľadom na množstvo tém, ktorým sa váš kolega venoval, je aj množstvo verzií,“ povedal prokurátor. „V súčasnosti je preverovaných viacero verzií. Všetkým verziám je dávaná rovnaká vážnosť a preverujú sa s rovnakou pozornosťou,“ povedal ešte.

Dostali už desiatky oznámení

Prokurátor sa vyjadril aj k miliónovej ponuke za chytenie páchateľa, ktorú dala vláda.

„Na základe ponuky vyplatenia finančnej odmeny za informácie vedúce k zisteniu páchateľa prijala prokuratúra niekoľko desiatok oznámení. Nie všetky boli seriózne, ale všetky sa preverujú s rovnakou pozornosťou.“

Obete podľa prokurátora zavraždili výstrelmi z krátkej guľovej zbrane kalibru 9 milimetrov. „Poškodená bola zasiahnutá spredu jedenkrát do hlavy, poškodený bol zasiahnutý spredu dvoma strelami do srdca. Na mieste činu sa našli dve nábojnice a taktiež nevystrelené náboje. Neboli zistené žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené. Tieto okolnosti nasvedčujú tomu, že išlo o vraždu na objednávku,“ povedal prokurátor.

Polícia podľa prokurátora vypočula už asi 200 svedkov. Vo vyšetrovacom tíme je 10 vyšetrovateľov, viac ako 50 operatívcov, 6 analytikov a skupina zahraničnej spolupráce. „Ide o jeden z najväčších vyšetrovacích tímov vytvorených na účel vyšetrenia vraždy za posledné roky.“

Polícia tiež intenzívne spolupracuje s partnermi v zahraničí.

Prokurátor varoval pred neúmyselnou pomocou páchateľovi

Prokurátor povedal, že žiadny právny predpis nezaväzuje znalcov z ústavu súdneho lekárstva, ale ani iných znalcov byť 24 hodín denne a 6 dní v týždni k dispozícii polícii. Je to vždy podľa neho na úvahe vyšetrovateľa. „Pitvu vykonávali znalci z odboru súdneho lekárstva a práve závery pitvy sú rozhodujúce pre účely trestného konania.“

Prokurátor hovorí, že zdržanlivosť pri informovaní je pri takýchto trestných činoch nevyhnutnosťou.
Podrobným opísaním situácie môžu podľa prokurátora médiá pomáhať páchateľovi, lebo ten môže neskôr hovoriť, že to čítal v médiách. Novinárov prokurátor žiada, aby na to mysleli.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie