Denník N

Je neslušné, keď do slušných Bystričanov kopú bratislavskí herci či Bystričania na námestí

Ľubica Laššáková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľubica Laššáková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dlhé roky osobne poznám Petra Pellegriniho i Ľubicu Laššákovú. Viem, čo robia a ako to robia, oboch považujem za slušných a čestných ľudí.

Autor je šéfredaktor portálu bystricoviny.sk

V tejto politicky turbulentnej dobe sledujem situáciu v Bratislave a chodím na bystrické námestia medzi protestujúcich Bystričanov takpovediac pracovne, aby som zachytil atmosféru diania.

Po poslednom piatkovom zhromaždení na Námestí slobody už nepôjdem.

Bol som štyrikrát na protestoch aj na Námestí SNP. Okrem toho prvý raz, krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, s čiernou stužkou na fazóne bundy zapáliť sviečku pod ich podobizňou. Jednoducho na znak piety a úcty k týmto dvom mladým ľuďom, ktorých niekto úkladne a nezmyselne zavraždil.

Vtedy nás tam bolo zopár, teraz chodia na námestia tisícky ľudí. Dav sa postupne zmenšuje, ale o to viac pribúda negatívnej energie, urážok a posmeškov aj na adresu slušných Bystričanov. Len preto, že zobrali na seba zodpovednosť ísť do novej vlády a sú členmi strany Smer-SD. Ja rozumiem hnevu a nespokojnosti ľudí s aktuálnou situáciou na Slovensku. Je v poriadku, že kvôli tomu vyšla časť občanov do ulíc prejaviť svoj názor, ale odtiaľ potiaľ.

Politika sa v zastupiteľskej demokracii robí nie na námestiach, ale v parlamente. Pokiaľ má nová vláda menovaná prezidentom dôveru väčšiny poslancov Národnej rady, niet dôvodu, aby nemala dostať šancu vládnuť tomuto štátu do najbližších volieb. Aj keby boli predčasné, kde je napísané, že po nich to bude inak? Obzvlášť keď súčasná opozícia v tomto zložení objektívne nepredstavuje reálnu alternatívu, ktorá by sa mala chopiť moci a dokázala vládnuť bez rizika svojho ďalšieho rozpadu.

Pochopili to aj organizátori občianskych zhromaždení v Bratislave, ktorí prerušili zhromaždenia na tamojšom Námestí SNP, pretože nechcú politizovať tento problém a rozdeľovať občanov. Keď sa bude vyvíjať politická situácia zlým smerom, tak sa opäť ozvú. Tomu sa hovorí politický nadhľad, ktorý títo mladí ľudia získali. Vie to aj Michal Handzuš, ktorý na bystrickom mítingu odmietol vystúpiť. V regiónoch to však organizátori z tretieho sektora vidia inak a chcú ďalej robiť opozičnú politiku, lebo neveria ani opozičným politikom.

Pod tlakom verejnosti už odstúpili Fico s Kaliňákom, ale to nestačí. Nepriateľom protestujúcich sa stal Smer a každý jeho člen. Akoby išlo o nejakú zločineckú organizáciu, ktorá nepriamo zavraždila dvoch mladých ľudí a „ukradla“ im demokraciu. História nás však učí, že uplatňovanie princípu kolektívnej viny je cestou do pekla. Zažili to aj Bystričania po rokoch 1938, 1948, 1968 a zdá sa, že niekomu by neprekážalo, keby to platilo aj tento rok s osmičkou na konci.

Dlhé roky osobne poznám Petra Pellegriniho i Ľubicu Laššákovú. Viem, čo robia a ako to robia, oboch považujem za slušných a čestných ľudí. Preto obom držím palce, aby v týchto ťažkých časoch zvládli svoju náročnú prácu vo vysokých štátnych funkciách pred zrakmi miliónov občanov našej krajiny, Európy i sveta, pretože Slovensko je dnes pod drobnohľadom.

Ako hrdého Bystričana sa ma nepríjemne dotklo, keď známy herec Richard Stanke z bratislavského Námestia SNP pre médiá povedal: „Dúfali sme, že prezident vládu nevymenuje. Ministerka kultúry ma desí. Z niektorých jej odpovedí som mal pocit, že ju nominovala Kotlebova strana, a to aj napriek tomu, že počas jeho pôsobenia údajne na župnom úrade vystupovala proti nemu.“

Túto „blavácku“ rétoriku o „neznámej“ ministerke kultúry z Banskej Bystrice si okamžite osvojili aj niektorí rečníci na poslednom bystrickom zhromaždení. Počúvajúc pod tribúnou od mladých ľudí na pódiu posmešné slová na adresu Ľubice Laššákovej, ktorá uplynulé štyri roky ako krajská poslankyňa držala vysoko nad hlavou vlajku demokracie v tvrdej opozícii voči Marianovi Kotlebovi a jeho praktikám, doslova ničiacim Divadlo Štúdio tanca či Bábkové divadlo na Rázcestí, som zostal zaskočený.

Veď táto poslankyňa Smeru to robila v čase, keď iní „priatelia“ kultúry nepomohli dvom bystrickým divadlám, aj keď mohli, a v piatok možno stáli na Námestí slobody v dave, aplaudujúc rečníkom urážajúcim Ľubicu Laššákovú pre jej stranícku príslušnosť. Toto má byť to proklamované „Som za slušné Slovensko“, za ktoré protestujúci ľudia bojujú na námestiach s rovnomenným odznakom na kabáte či facebookovom profile?

To naozaj stačí na zosmiešnenie a odsúdenie slušného človeka niekoľko účelovo radených správ o nie práve najšťastnejších vyjadreniach političky v mediálnom rozhovore či o tom, že k prezidentovi neprišla v lodičkách? Zaujímal sa niekto o jej doterajší život a poctivú prácu vo verejných funkciách? A načo, veď je to smeráčka!

Vedia vôbec tí mladí rečníci z tribúny, čo urobil napríklad Bystričan Peter Pellegrini pre Banskú Bystricu vo vysokých štátnych funkciách ministra školstva, predsedu Národnej rady či podpredsedu vlády pre investície? To sa však asi dnes nehodí do scenára, pretože všetci smeráci musia odísť z politickej scény.

Bol to práve Peter Pellegrini, kto ako prvý z politikov podporil pred voľbami bystrického župana Jána Luntera v záujme porážky Mariana Kotlebu a staval sa proti extrémizmu v našom kraji po celé štyri roky z Bratislavy i v Banskej Bystrici. To som od mnohých bratislavských hercov alebo dnes protestujúcich Bystričanov na námestiach, ktorí sa spamätali len pred minuloročnými regionálnymi voľbami, nepočul.

Ale kto by to už čakal od tribúnov ľudu na námestiach, kde sa len reční a nediskutuje. Nie je nič jednoduchšie ako ponižovať svojich politických súperov pred davom rovnako zmýšľajúcich ľudí a bez osobnej zodpovednosti prilievať olej do ohňa. Aby som však všetkých v dave nehádzal do jedného vreca, videl som tam aj ľudí, ktorí sa nepridali…

Napokon, davovú psychózu už predo mnou presne opísal Ludvík Nábělek, takže zostanem len na domácej bystrickej pôde. Neviem, ako vy, ale ja mám veľmi rád svoje mesto, hoci som sa tu nenarodil, ale dlhé roky v Banskej Bystrici žijem. Vážim si Bystričanov, ktorí pre toto mesto a jeho občanov dokážu robiť užitočné veci a šíria dobré meno nášho mesta do sveta.

Je ich našťastie dosť na to, aby ich nemohli prekričať ľudia s negatívnym myslením.

To isté si myslím aj o najnovšej petícii proti novej ministerke kultúry. Jej signatári žiadajú premiéra Pellegriniho, aby navrhol na tento post človeka, ktorého by si mohli vážiť. Medzi stovkami umelcov z rôznych oblastí kultúry, ktorí to podpísali, vidím aj zopár Bystričanov, ale je to vec názoru. Odsudzovať niekoho iba preto, že ho nepoznám, je zo Smeru a prečítal som si jeden mediálny rozhovor s nekonformnými názormi na Sorosa a mimovládky, za ktoré sa následne dotknutým autorka ospravedlnila, nie je celkom fér.

Prečo nemôže dostať šancu nový človek, ktorého môžeme kritizovať za to, čo urobí vo svojej funkcii, a nie ako sa nám javí? Z minulosti poznám viaceré známe osobnosti, ktoré vstúpili do vysokej politiky, ale nezvládli to. To nie je divadlo ani film, ale je to každodenná tvrdá politická práca na verejnosti…

Po minulom piatku som sa rozhodol, že už nebudem chodiť na bystrické námestia medzi protestujúcich, pretože toto nie je „slušné Slovensko“, ktorým sa mnohí zakrývajú. Slovensko je stále demokratický štát Európskej únie s parlamentnou demokraciou, ktorá, či sa to niekomu páči, alebo nie, stále funguje. A jedine na tejto úrovni sa riešia politické problémy tejto krajiny, ktoré má a nikto ich nezakrýva.

Súhlasím s tým, že občania budú teraz pozornejšie kontrolovať kroky novej vlády a očisťovanie verejného života, ale to neznamená, že Bystričania budú neslušní voči slušným Bystričanom len podľa farby ich politického trička.

Preto budem radšej chodiť na bystrický zimák fandiť našim „baranom“, ktorí v play-off statočne bojujú o ďalší titul majstrov Slovenska. Na našom štadióne totiž vládne pozitívna atmosféra, keď bystrickí fanúšikovia fandia po celý zápas našim aj vtedy, keď sa im práve nedarí. Dokonca zatlieskajú aj hráčom súpera, ktorí kedysi obliekali bystrický dres, čo sa len tak nevidí. Táto úžasná atmosféra človeka posilní, lebo všetci Bystričania na zimáku ťaháme za jeden povraz…

Koaličná kríza

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie