Denník N

Newsfilter: Keď už to vyzeralo na upokojenie, začal mladík na námestí hovoriť o mafiánoch a Jankovskej

Protest pred parlamentom. Foto N – Tomáš Benedikovič
Protest pred parlamentom. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. K príbehom o mafii a Smere pribudol ďalší 2. Západ vyhosťuje ruských diplomatov, Lajčák je zaneprázdnený 3. Namiesto prezidenta mali biskupi na spomienke kotlebovcov + krátke správy, citát a FB status dňa, nový Shooty a odkaz Martina M. Šimečku

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. K príbehom o mafii a Smere pribudol ďalší 

V Bratislave prebehla ďalšia demonštrácia, ktorá bola počtom účastníkov zlomkovou v porovnaní s doterajšími pochodmi, avšak dôraznejšia v skandovaní hesiel. Prvý pokrik, ktorý sa ozval z davu, žiadal odvolanie Tibora Gašpara z postu policajného šéfa. To sa však nestane tak rýchlo, aby mohol byť dav spokojný.

Minister vnútra Tomáš Drucker sa síce správa tak, aby bolo jasné, že Gašpara odvolá, no dnes zopakoval, že na to potrebuje dni až týždne. Dá sa to brať tak, že ide o príliš dôležitú funkciu, než aby sa jej budúci nositeľ vyberal horúcou hlavou. Je však veľmi otázne, či to tak bude brať aj ulica.


Podcasty nájdete na: Apple podcasty – Podbean – Amazon Alexa – Stitcher – RSS

O to viac, že z demonštrácií a už aj z médií sa začal širíť nový, silný príbeh ukazujúci na prepojenie mafie a štátnych inštitúcií ovládaných Smerom.

Boj o Fatimu. Nový príbeh sa bude zainteresovaným vysvetľovať rovnako ťažko, ako sa iným zainteresovaným ťažko vysvetľovali obchody s Bašternákom, či poberanie dotácií na cudziu pôdu. Príbeh o reštaurácii Fatima zaznel prvýkrát v piatok na demonštrácii v Trenčíne, dnes ho jeho nepriamy aktér Rafael Janíček prišiel porozprávať na demonštráciu pred parlamentom a médiám.

V skratke ide o súčinnosť mafie a súdov, ktoré reprezentuje najmä dnešná štátna tajomníčka za Smer Monika Jankovská. Tá podľa Janíčka robila z pozície sudkyne také rozhodnutia, aby sa mafiánska skupina čongrádyovcov mohla zmocniť Fatimy – reštaurácie, ktorú si prenajímali jeho rodičia. Janíčkova verzia príbehu je plná vážnych podozrení, na ktoré sa žiadajú konkrétne odpovede nielen od Moniky Jankovskej, ale aj od polície, od NAKA a od generálnej prokuratúry.

Jankovská popiera. Zatiaľ však žiadne presvedčivé odpovede nezazneli. Jankovská sa s Janíčkovcami súdi pre ohováranie a tvrdí, že sa s mafiánmi nepoznala. Bude sa tomu dať veriť oveľa ľahšie, keď Jankovská objasní viaceré konkrétne indície, ktoré vedú k podozreniu, že vedome odsúdila dvoch ľudí na základe veľmi pochybného, ak nie vyslovene falošného obvinenia.

V tejto súvislosti stojí za spomienku veľmi odhodlaný boj Lucie Žitňanskej proti tomu, aby sa Jankovská stala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Monika Jankovská

Newsfilter

Teraz najčítanejšie