Denník N

Američania o Širokom vo WikiLeaks: Temný muž v pozadí Smeru, spája sa s Lexom, zastavil Číňanov

Robert Fico prijal v roku 2009 s hokejistami aj vtedajšieho šéfa hokejového zväzu Juraja Širokého. Foto - TASR
Robert Fico prijal v roku 2009 s hokejistami aj vtedajšieho šéfa hokejového zväzu Juraja Širokého. Foto – TASR

Jeden z hlavných sponzorov Smeru Juraj Široký môže strane ešte zavariť, píše sa v depešiach amerických diplomatov zverejnených vo WikiLeaks.

Zopár zemetrasení, zopár hádok s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, minulosť na ambasáde vo Washingtone za ŠtB a najmä post hlavného radcu a najbližšieho človeka Roberta Fica pripísali Jurajovi Širokému americkí diplomati vo WikiLeaks, uniknutých diplomatických depešiach z rokov 2006 až 2010, teda z čias prvej vlády Roberta Fica.

Američania pravosť prepisov nikdy nepotvrdili, informácie však nik hodnoverne nevyvrátil.

„Nemôžem za subjektívne pocity zamestnancov ambasád, ktoré posielajú do svojej centrály. Tam je polovica klebiet a polovica nezmyslov,“ reagoval na Wikileaks Robert Fico ešte v roku 2011. Aj vtedy opakovane odmietal, že by Jozef Brhel či Juraj Široký boli mecenášmi jeho strany. „Nie je na tom nič pravdivé, máme oficiálnych darcov zverejnených,“ tvrdil.

WikiLeaks na viacerých miestach operuje s tým, že podnikatelia sú úzko prepojení so Smerom. Americkým diplomatom to podľa depeší hovorili opoziční lídri, ale aj koaličný partner Milan Urbáni, vtedajší podpredseda HZDS, či kolegovia diplomati za prvej vlády Smeru aj ľudia z biznisu.

 

18. júla 2006 – Z depeše zo stretnutia amerického veľvyslanca Rodolphea Valleeho s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom:

„Premiér Fico je úplne v rukách temných biznismenov Juraja Širokého, Vladimíra Poóra a Jána Gabriela. Dzurinda veľvyslancovi potvrdil, že Široký vložil veľký balík peňazí do kampane Smeru na jej konci. Bývalá hviezda NHL a europoslanec Peter Šťastný bude pokračovať v boji so Širokým a SDKÚ získa z Ústavu pamäti národa informácie o aktivitách Širokého ako člena ŠtB. Nový minister hospodárstva Jahnátek je ´kompletne Širokého človek´.  (Poznámka: americký biznismen, ktorý spoluvlastní jeden zo slovenských hokejových tímov so Širokým, povedal veľvyslancovi, že Široký je jedným z najmocnejších ľudí na Slovensku a Fico so Širokým pravidelne spolu chodia do exkluzívnej lóže na štadióne Slovana).“

Americkým biznismenom zrejme mysleli vtedajšieho spolumajiteľa Slovana Erica Assimakopoulosa.

Premiéra Roberta Fica teraz hnevá, že aj opozícia pri debate o Váhostave argumentuje fotografiami Fica so Širokým, napríklad aj z hokeja. Tvrdí, že to vyplývalo z jeho funkcie a podobne ako on má veľa fotiek so Širokým aj šéf KDH a bývalý minister dopravy Ján Figeľ. To možno platí pri fotkách zo stavieb, Figeľ však so Širokým nechodil na hokej.

fico paska siroky
Robert Fico v roku 2008 na hokeji s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom, vtedajším predsedom Národnej rady Pavlom Paškom a s Jurajom Širokým. Foto – TASR

26. júla 2006 – Po raňajkách amerického veľvyslanca Rodolphea Valleeho s vtedajším predsedom KDH Pavlom Hrušovským:

„Pri biznismenoch, ktorí prešli od HZDS k Smeru, by podľa Hrušovského nemali vláde robiť korupčné problémy Vladimír Poór a Ján Gabriel, ktorých minulosť je už odkrytá a škody sú známe. Iný prípad je Juraj Široký. Je totiž reálna šanca, že bude zatiahnutý do súdneho procesu tunelovania Harvardských fondov v Česku – s novými odhaleniami, ktoré by mohli zničiť Fica.“

Viktora Koženého odsúdili české súdy na desať rokov väzenia za tunelovanie Harvardských fondov, žije však na úteku na Bahamách, odmietli ho vydať aj do USA. Juraj Široký nie je v prípade Harvardských fondov súdený, podľa správ bulváru na Bahamách stavia novú vilu.

 

3. novembra 2006  po stretnutí vtedajšieho podpredsedu HDZS Milana Urbániho s človekom z americkej ambasády:

Fico vládne sám, nedostanú sa k nemu ani najbližší, píše sa vo WikiLeaks.

„Urbáni hovorí, že poslanci Smeru sú nespokojní z nedostatku interakcie s Ficom. Aj ´sponzori´ Smeru  s mnohými z nich má Urbáni väzby  sú tiež nespokojní. Urbáni povedal, že Fico a Vladimír Poór mali spory a že Juraj Široký, ktorého Fico počúva najviac, je nešťastný, že Fico v niekoľkých prípadoch nepočúvol jeho rady.“

 

28. novembra 2006 – o prepojeniach na Lexovcov aj na zástupcu Gazpromu:

„Vladimír Balaník z predstavenstva Transpetrolu je považovaný za top poradcu Juraja Širokého, ktorý je jedným z hlavných sponzorov Smeru so záujmami v biznise od hokeja až po noviny. Balaník má tiež históriu s VSŽ Košice, pracoval v predstavenstve ako zástupca Širokého Harvardských fondov. Spolu so Širokým, s Vladimírom Lexom, otcom šéfa Mečiarovej SIS Ivana Lexu, a so zástupcom Gazpromu v Česku Mikhailom Krapivinom Balaník spoluvlastnil RST  Rusko-Slovenský Trading, ktorý zanikol v roku 2003. Minister hospodárstva Jahnátek je z rovnakej skupiny v Smere a s Balaníkom pracoval vo fabrike na plasty v Nitre.“ (Plastika Nitra)

Balaník v roku 2006 krátko po zverejnení jeho prepojení so Širokým z predstavenstva Transpetrolu odstúpil. Do dozornej rady štátnej firmy vtedy vláda Smeru, HZDS a SNS zasa pretlačila bývalého prezidenta VSŽ Júliusa Rezeša, syna mečiarovského privatizéra Alexandra Rezeša.

 

21. decembra 2006 – po stretnutí s vtedajším predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom – o Lexovi, Brhelovi a spore s Kaliňákom:

„Dzurinda hovorí, že má informácie, že Kaliňák a Počiatek mali tajné stretnutie s Ivanom Lexom a Jozefom Brhelom, aby založili firmu pre tendre na IT na ministerstve financií. Juraj Široký je teraz majiteľom jednej z mála stavebných firiem, ktoré nie sú na čiernom zozname, a bude dostávať všetky druhy zákaziek na ministerstve dopravy.“

„Dzurinda tiež hovorí, že sponzori Smeru sú nepokojní z rozchodu medzi krídlom Širokého a skupinou ministra vnútra Roberta Kaliňáka.“

Jozef Brhel je dnes už svatom Juraja Širokého, ich deti mali v roku 2010 svadbu. Brhelove firmy podnikajú v energetike a v IT biznise. Najviac zmlúv mali podľa výpočtu časopisu .týždeň práve na ministerstve financií  (za 80 miliónov eur). V IT biznise už silnie aj Juraj Široký a jeho firma bit-Studio.

 

23. februára 2007  po návšteve Fica v Líbyi u Muammara Kaddáfího, keď bol v jeho delegácii aj šéf Slovnaftu Oszkár Világi

„Odkedy je SMK odstavená od moci, Világiho odstránili z predstavenstiev dvoch štátnych podnikov a veľká časť jeho súkromného biznisu je pod tlakom. V januári sa Világi dohodol s hlavným financiérom Smeru Jurajom Širokým na sponzoringu slovenskej hokejovej ligy. Môže to byť politické manévrovanie, ale aj seriózny pokus nájsť príležitosť diverzifikovať ropné záujmy Slovnaftu/MOL smerom od Ruska.“

Široký už nie je šéfom hokejového zväzu, je majiteľom hokejového Slovana, ktorý hráva na štadióne postavenom za milióny mesta a štátu. V susedstve si Široký postavil hotel, pozemky pod ním lacno získal od mesta. Po Slovnafte sa volala hokejová extraliga, teraz jeho meno nesie hokejový štadión.

 

15. apríla 2009  o prepojení Gašparovič  Široký:

„Jeden z insiderov tvrdí, že v skutočnosti prezident Ivan Gašparovič viac ako Fico a jeho ministri pomohol s biznisom Jurajovi Širokému, jednému z najvplyvnejších a najmenej obľúbených sponzorov Smeru.“

 

7. júla 2009 – po návšteve čínskeho prezidenta o stavbe diaľnic:

„Čínska delegácia navrhla nové investície do slovenskej infraštruktúry, turizmu, kúpeľov aj minerálnych vôd…“ Slovenský diplomat pokrývajúci veľkú časť Ázie Američanom povedal, že „čínska delegácia sa zaujímala o stavbu diaľnic na Slovensku. Už skôr počas roka podľa neho Číňania ponúkli vybudovanie časti slovenskej diaľnice ako PPP. Mimo záznam povedal, že biznis sa rozpadol pre ´jedného z vládnych sponzorov  myslím, že viete, koho myslím,´ pretože mal obavy, že by stratil kontrakt na stavebné dodávky. Potom potvrdil, že tým sponzorom bol Juraj Široký.“

Zdá sa, že Váhostav si k Číňanom od roku 2009 našiel cestu. Chcel by s nimi spolupracovať na výstavbe bratislavského obchvatu. Samotný Váhostav si podľa svojho riaditeľa na zákazku za štyri miliardy eur netrúfa, chcel by však byť subdodávateľom. Štát pri zisťovaní záujmu oslovil aj čínsku firmu China Construction and Communication Company.

 

23. júla 2010 – Richard Sulík o Bratislavskom hrade:

„Sulík hovorí, že nie je jasné, či rekonštrukciu Bratislavského hradu bude robiť Váhostav (vlastnený sponzorom Smeru Jurajom Širokým  poznámka ambasády).“

Váhostav napokon zostal na Bratislavskom hrade aj za vlády Ivety Radičovej, hoci prestavbu okresali a pozastavili. Naplno sa tam vrátil za druhej vlády Roberta Fica. Spolu má zmluvy už za takmer 100 miliónov eur.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kauza Váhostav

Slovensko

Teraz najčítanejšie