Denník N

Jankovskú už raz vyšetrovali, teraz to generálna prokuratúra preverí

Ondrej Janíček pred reštauráciou Fatima. Vrchná časť mu patrí, bar skonfiškovala mafia. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ondrej Janíček pred reštauráciou Fatima. Vrchná časť mu patrí, bar skonfiškovala mafia. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ondrej Janíček hovorí, že o úplatkoch pre Jankovskú bude svedčiť viac ľudí. Polícia to už raz preverovala, ale s Čongrádym ju nevedela spojiť.

Generálna prokuratúra preverí všetky spisy, v ktorých polícia vyšetrovala štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú (Smer) pre podozrenie z korupcie. Potvrdila to hovorkyňa Andrea Predajňová.

Rozhodnutie preveriť Jankovskú prichádza po tom, čo viaceré médiá zverejnili svedecké výpovede Ondreja Janíčka a Michala Vidu. Jeden je podnikateľ, druhý bývalý blízky spolupracovník dnes už zosnulého mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho. Obaja hovoria o tom, ako Čongrády uplácal Jankovskú v čase, keď bola sudkyňou Okresného súdu v Trenčíne.

Videonahrávky dostala vlani v máji aj generálna prokuratúra. Posunula ich na Úrad špeciálnej prokuratúry a na Krajskú prokuratúru v Trenčíne.

Korupčné podanie vyšetrovala NAKA a v júli 2017 trestné oznámenie odmietla. Proti rozhodnutiu oznamovatelia nepodali sťažnosť. Generálna prokuratúra to preskúma.

Jankovská odsúdila Janíčka v roku 2002 spolu s jeho obchodným partnerom Jozefom Strelčíkom za údajné vydierania Tibora Jurisu. Ten pritom nikdy neprišiel svedčiť na hlavné pojednávanie a teraz tvrdí, že ho k výpovedi prinútili policajti. Janíček hovorí, že išlo o vymyslený prípad na objednávku Petra Čongrádyho, ktorý ho chcel pripraviť o bar Fatima. Bosa podsvetia, ktorý ovládal aj Trenčín, odkiaľ pochádzal, zastrelili v Bratislave v roku 2004. Patril do vplyvnej skupiny „sýkorovcov“.

Za úplatok tri milióny korún, teda takmer stotisíc eur Jankovská dala Janíčkovi a ďalším tresty na dolnej hranici sadzieb tak, aby sa trest zhodoval s časom stráveným vo väzbe a oni išli rovno na slobodu. Janíček nebol pri tom, keď mala Jankovská preberať peniaze, hovorí iba o tom, že mu to vravel Čongrády a ďalší svedkovia. Na Čongrádyho sú písané aj tri milióny korún v notárskej zápisnici. To by mohlo znamenať aj to, že Čongrády si peniaze nechal a o Jankovskej ako o „svojej“ sudkyni len rozprával. Vida však na videu hovorí, že bol osobne pri stretnutiach Čongrádyho a Jankovskej.

Janíček tiež hovorí, že po čase bola polícia ochotná nainštalovať odposluchy do jeho kancelárie a má záznamy, na ktorých členovia podsvetia hovoria

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Monika Jankovská

Slovensko

Teraz najčítanejšie